Повернення львівського мамонта

Вперше за 23 роки у львівському Державному природознавчому музеї Національної академії наук України показали скелет мамонта
Мирослава Іваник, 20 квітня 2018

До Львова повертається мамонт. Скелет тварини, яка жила 24 тисячі років тому, стане одним з основних елементів оновленої експозиції музею.
«Раніше мамонт був в експозиції. Його розібрали у 1995 році, коли розпочинали ремонт у музеї. В оновлену експозицію він повернеться вже після реставрації», – розповів завідувач відділу ландшафтного та біотичного різноманіття, кандидат біологічних наук, старший науковий співробітник музею Андрій Бокотей.
Реставрація мамонта тривала з кінця минулого року. Нею займались двоє працівниців природничого музею. Усі потрібні для робіт речовини закупляли за кордоном. Загалом реставраційні роботи мамонта та ще одного експоната – волохатого носорога – вартували приблизно півмільйона гривень і стали реальними лише завдяки грантовим коштам програми Фонду Ріната Ахметова «Динамічний музей».
«У попередній експозиції мамонт виглядав за стандартами експозиції столітньої давнини. Його підтримували сім колон і кістки були примотані до них дротом. За нинішніми мірками, це груба робота. Тепер ми зробили для нього спеціальний ергономічний каркас, який делікатно, але міцно тримає ці старі кістки. Він закріплений надійно на підлозі і до стелі. Адже вага мамонта – близько тонни», – розповів Андрій Бокотей
Фото 1969 року. Львівський мамонт на експозиції, що проіснувала до 1995
Львівський мамонт – дівчинка. Їй було приблизно 8-10 років, тож вона була підлітком. Її висота – приблизно три метри. А ще вона була руденькою. Це відомо, адже окрім скелета, зберігся і невеликий шматок шкіри. Вчені припускають, що вона загинула. Слідів полювання на тілі тварини не знайшли.
Мамонт потрапив у колекцію музею більше ста років тому — 1907-го зі села Старуня нині Івано-Франківської області. Тоді старі законсервовані нафтові шахти поблизу Старуні почали розробляти, аби видобувати озокерит. Їх викупила компанія з Гамбурга, розпочала роботи — і робітники наштовхнулися на тушу мамонта. Спершу вони вирішили, що це віл, подробили кістки і викинули на відвал. Через кілька днів механік, який ішов попри відвал, побачив кістки, зрозумів, що йдеться не про вола і звернувся до власника компанії. А вже міська влада покликала науковців з Краківської академії та львівського музею. Вчені одразу зрозуміли, що мають справу з мамонтом, і змусили знайти всі кістки. Більше того, аби мотивувати працівників, за кожну непотрощену кістку, яку витягували з озокериту, платили додаткові гроші.

Довідка:
Мамонти з'явились близько 1.6 млн років тому і вимерли приблизно 10 тисяч років тому. Мешкали ці великі тварини майже на усій земній кулі - в Європі, Азії, Африці та Північній Америці. Дорослі мамонти виростали до 5,5 метрів і досягали маси тіла 10-12 тонн. Отож вони були вдвічі важчі від найбільших сьогодні африканських слонів.
У реставрованому скелеті, зізнається пан Бокотей, не усі кістки належать одному мамонту. Ті, що темного кольору – старунського, світліші ж – це доповнення з кісток з колекції музею.
До кінця року львівського мамонта обіцяють показати в експозиції. Щоправда, точної дати її відкриття наразі не називають. Відкриють цьогоріч загалом п'ять залів, які будуть присвячені темі Льодовикового періоду. Два з них обіцяють зробити інтерактивними і особливо цікавими для дітей. Окрім мамонта тут буде волохатий носоріг і навіть манекен кроманьйонця.

Загалом же у музеї мріють про відкриття експозиції на двох поверхах. Згідно з проектом нового музею, який науковці розробили за грантові кошти і з допомогою польських колег, львівський природничий музеймає усі шанси за кілька років перетворитись на сучасний та цікавий європейський музей. Ось візуалізації проекту, розробленого командою музею разом з польськими колегами.
Щоправда, для цього потрібне фінансування у кілька мільйонів гривень. Наразі таких грошей музей не має.