11 Березня 2016, 15:44

Українці записують відео для голландців

trust.ua
фото: trust.ua
На початку квітня у Нідерландах вирішуватимуть, чи підтримати ратифікацію Угоди про асоціацію України з ЄС

В Україні стартувала ініціатива #takisja. Вона має на меті зібрати 5 тисяч коротких відео from people to people, у яких прості українці розкажуть жителям Нідерландів, чому для них важлива Угода про асоціацію України з Європейським Союзом. У такий спосіб хочуть переконати європейців проголосувати на підтримку ратифікації угоди на референдумі, який відбудеться 6 квітня. 

«У Нідерландах наразі Україна програє референдум (який відбудеться 6 квітня, – «Газета»). Голландці налякані міграційною кризою і з нехіттю думають про можливе розширення ЄС. Юридичні наслідки негативного результату референдуму доволі непевні, а от іміджеві й політичні будуть дуже погані. Урядових кампаній «за Україну» не достатньо. Потрібно включатися усім», – пояснює «Львівській газеті» ідею акції один з її засновників та директор «Львівського медіафоруму» Остап Процик. 

Власне він придумав акцію разом з друзями з Голландії. Остап Процик зазначає, що є багато союзників, які допоможуть поширити це в Нідерландах. Теми і формат звернень – на власний розсуд. Сьогодні на сайті вже додали кілька десятків відео. Свої ролики записали студенти, громадські діячі, бізнесмени... 

Відео: #TakIsJa

Про референдум

На референдумі 6 квітня голландці мають сказати, чи підтримують вони ратифікацію угоди. Власне цей референдум став можливий після ухвалення Нідерландами Акта про консультативний коригуючий референдум. Він дозволяє громадянам вимагати загальнонаціонального голосування щодо законів, які вже ухвалили обидві палати парламенту. Спершу група євроскептиків планувала використати цей інструмент прямої демократії, щоб поставити на голосування питання про бюджет ЄС. Однак за збігом обставин, першим «євросоюзівським» питанням, яке проголосував їхній парламент, стала ратифікація Угоди про асоціацію України та ЄС. Відбулося це 7 липня минулого року. 

Одразу після ратифікації у Нідерландах почали збирати підписи, щоб винести це питання на референдум. Основними натхненниками є особи, близькі до сайту geenstijl.nl, де і збирали підписи, та  рух GeenPeil, що пов’язаний із сайтом. У Голландії вони відомі передусім своєю критикою Євросоюзу. Щоб ідея вдалася, їм треба було зібрати 300 тисяч підписів. І хоча спершу багато експертів говорили, що це буде майже неможливо, загалом під ініціативою підписалося трохи більше ніж 450 тис. 

 

Шанси України

За словами посла з особливих доручень МЗС України Дмитра Кулеби, наразі результати соціологічних опитувань свідчать, що Україна програє на референдумі про асоціацію з ЄС. Про це він заявив в ефірі Громадського ТБ. Орієнтовно проголосувати проти угоди готові 55-60%. 

Однак дипломат додає, що динаміка в цьому питанні позитивна: «Кількість тих, хто голосуватиме проти асоціації, поступово зменшується. І ми працюємо над тим, щоб вийти на позитивний результат».

Водночас, за словами експертів, найбільш небезпечна тенденція сьогодні у тому, що ті, хто голосуватиме проти, зовсім не обов’язково віддаватимуть свій голос проти Угоди України та ЄС про асоціацію. Для голландців референдум – це передусім можливість не загальмувати асоціацію з країною, про яку вони мало що знають, а висловити своє невдоволення політикою ЄС загалом. Також це можливість сказати «ні»  подальшому розширенню ЄС, чого дуже остерігаються голландці. 

Щодо юридичних наслідків: уряд Нідерландів врахує результати консультативного референдуму щодо Угоди про асоціацію з Україною. Однак наразі не зрозуміло чітко, чи у разі негативного голосування парламент відмовиться повторно ратифікувати угоду.

«Закон дуже чіткий – уряд повинен переоцінити своє рішення після референдуму. Тобто спочатку ми маємо референдум і потім ухвалюємо рішення», – заявив прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте на спільній прес-конференції з президентом України Петром Порошенком у Гаазі, пише «Європейська правда».

Разом з тим, прем'єр Нідерландів наголосив, що Угода про асоціацію не має нічого спільного з членством у ЄС та передбачає насамперед реформування України.

 

  • testing USD
  • testing EUR
  • testing RUB

колонка Ігоря Гулика

Зображення користувача Ігор Гулик.
Ігор Гулик
Допоки харизматик діє у рамках, що схвалюються і притаманні натовпу, доти його вважають рівним собі
Попередні публікації

новини

12 Березня 2016

11 Березня 2016

всі новини

Автомобілі Hyundai: актуальні ціни, кращі пропозиції в Україні.
Погода у Львові та інших містах України на сайті Sinoptik.ua
Український та закордонний спорт у новинах на Ukr.net Фильмы в кинотеатрах Украины.
Вакансії, робота у Львові на JOB.ukr.net.
Актуальная телепрограмма на сегодня.