15 Серпня 2015, 11:01

У новому навчальному році на Львівщині закриють 25 сільських шкіл

sd.com.ua
фото: sd.com.ua
Міністерська громада довго дискутувала, та закриття шкіл таки почалося

Ще минулого року в Міністерстві освіти й науки заговорили про необхідність оптимізувати мережу шкіл. Причиною цьому стали загальноосвітні навчальні заклади, які фактично не функціонували, бо бракувало учнів. Міністерська громада довго дискутувала, та закриття шкіл таки почалося. З першого вересня частина навчальних закладів припинить існування. У Львівській області вже ухвалили рішення про закриття тринадцяти шкіл, а ще дванадцять чекають на вирок. За словами міністра освіти й науки України Сергія Квіта, закриють ті освітні осередки, де навчається мало дітей. На його думку, в навчальному закладі, де є вісім учителів та вісім учнів неможливо здобути якісної освіти.

— Укрупнюватимуть школи, де навчається мало дітей. Але початкова школа залишиться навіть у найменшому селі, де дитина народилася та зростає. Укрупнювати потрібно профільну школу, де потрібні матеріальне забезпечення, кадри та приміщення, — запевнив в ефірі телеканалу ICTV у програмі «Факти» Сергій Квіт.

Слова не відповідають діям
Та попри запевнення міністра, під оптимізацію потрапила невеличка початкова школа в селі Андріянів Городоцького району Львівської області. У двох кабінетах, які винаймали у лікарні, донедавна навчалося п’ятеро дітей перших — третіх класів. На дитину, на всі предмети виділяли п’ять годин на тиждень. Тривалість уроків залежала від кількості школярів у класі, тобто часто урок відбувався менше ніж сорока п’ять хвилин.
— У школі було двоє учителів, — розповідає директор школи села Андріянів Олена Пасічник. — Чотири класи ми ділили між собою. Такі предмети, як малювання, фізкультуру та трудове навчання всі учні відвідували разом, отож урок тривав сорок п’ять хвилин. Інші предмети — до півгодини.  Внутрішнього туалету не було, гарячого харчування теж. Районний відділ освіти не міг нічому зарадити, бо приміщення не їхньою власністю. Учителі працювали зі школярами за допомогою своїх ноутбуків. Держава забезпечувала лише підручниками.
За словами пані Олени, цьогоріч у селі повинно було бути три першокласники. Та мати одного з майбутніх першачків надумала давати свою дитину в школу сусіднього села. Директор каже, якби всі діти ходили у їхню школу, було б дванадцять дітей. Однак... Нині першачки повинні їхати у школу більш ніж за три кілометри від дому.
— Ми не хотіли, щоб закривали школу, — розповідає мати першокласниці Андріани Наталя Поляниця. — Проте не маємо іншого виходу. Даємо учитися доню в навчальний заклад сусіднього села Підзвіринець. Це найближча школа від нашого селища. Ще одна моя донька в третьому класі, вона теж не хоче їздити далеко. Дістатися навчального закладу не так легко. «Школярик» курсує, але часто немає пального. Часто дітям доводиться зранку їздити маршрутним таксі. А як дістатися села після уроків?
Це питання селяни ставили й на громадській раді, яка відбулася незадовго до закриття школи. Голова постійної комісії з питань освіти Городоцької районної ради Іван Вовк, у коментарі «Газеті» наголосив: шкільний автобус повинен функціонувати. Каже, бували проблеми, та нині їх мали б вирішити.
— Бувало, що автобус поламався чи тендер на закупівлю пального не провели на початку навчального року, але частіше «Школярик» таки курсував, — зазначає Іван Вовк. — У відділі освіти є вісім автобусів, тож вони повинні курсувати. Крім того, через село їздить маршрутне таксі. Ми вже говорили з перевізниками, щоб вони підвозили дітей. Крім того, для дітлахів у початкових класах буде група продовженого дня, де вони чекатимуть на транспорт. Або, можливо, «Школярик» у післяобідній час курсуватиме двічі.
Та чи зможе не узгодженість з транспортом забезпечити якісне навчання учнів, задля чого й об’єднують школи? У районній раді лише руки розводять та посилаються на думку громади.  Кажуть, селяни погодилися на закриття школи. Навчальний заклад села Підзвіринець одинадцятирічний. Туди з’їжджаються учні з чотирьох навколишніх сіл. Школа забезпечена гарячим харчуванням та спортивним залом. Крім того, там школярі займаються туризмом та їздять на різноманітні екскурсії в гори.

Усе вирішують у районах…
Закрили школу не лише в Андріянові. Під оптимізацію також потрапили школи в Мостиському, Миколаївському, Старосамбірському та Сокальському районах. За словами директора департаменту освіти й науки Львівської ОДА Олександри Небожук, у серпні ще ухвалюватимуть рішення про закриття дванадцяти малокомплектних шкіл. Пані Небожук пояснює, якщо районна рада вирішить, що якась школа не потрібна, її закриють. На думку директора департаменту, значна кількість малокомплектних шкіл у сільській місцевості — одна з проблем системи загальної освіти. Впродовж 2014 — 2015 навчального року в області функціонували 78 навчальних закладів, де було до десяти дітей.
— Основна мета змін — це надання якісної освіти, — зазначає Олександра Небожук. — Це — наше основне завдання. Коли учитель викладає 4-5 предметів, то, зрозуміло, що в такій школі дитина не може здобути якісні знання. У школі має бути гідний колектив учителів, які дають хороші знання, незалежно від того, чи це село, чи велике місто. Крім того, наявність малокомплектних шкіл негативно впливає на фінансові видатки щодо утримання учнів. При нормі видатків 8,9 тисячі гривень на одного учня середнє утримання учнів ЗНЗ області обходиться 10,8 тисячі гривень.
Однак скільки саме дітей змушені з вересня їздити в іншу школу, в департаменті освіти й науки не знають. Олександра Небожук каже: у відомстві такої інформації не збирали. Кількість школярів знають лише у районних радах.
— Усі рішення ухвалює районна рада, ми не вивчаємо кожну школу окремо, — пояснює Олександра Небожук. — Ми щонайменше втручаємося у цей процес. Громада повинна вирішувати сама, залишає вона школу чи ні. Не може бути рекомендацій. Транспорт, перевезення, працевлаштування учителів, дітей, приміщення — усе вирішує районна рада.
Як з’ясувалося, крім закриття шкіл, на Львівщині ще деякі школи понизять у ступені або, навпаки, дадуть статус НВК (навчально-виховний комплекс). Пані Небожук переконує, у новому році навчальні заклади реорганізовуватимуть.
— Багато школярів переходитимуть в інші школи, коли навчальним закладам будуть понижувати ступінь. Наприклад, були школи дев’ятирічки, а нині стануть функціонувати лише до четвертого класу. Відповідні зміни лише поліпшать якість освіти, — переконана Олександра Небожук.

 

  • testing USD
  • testing EUR
  • testing RUB

колонка Ігоря Гулика

Зображення користувача Ігор Гулик.
Ігор Гулик
Допоки харизматик діє у рамках, що схвалюються і притаманні натовпу, доти його вважають рівним собі
Попередні публікації

новини

10 Березня 2016

09 Березня 2016

всі новини

Автомобілі Hyundai: актуальні ціни, кращі пропозиції в Україні.
Погода у Львові та інших містах України на сайті Sinoptik.ua
Український та закордонний спорт у новинах на Ukr.net Фильмы в кинотеатрах Украины.
Вакансії, робота у Львові на JOB.ukr.net.
Актуальная телепрограмма на сегодня.