Відповіді на найчастіші запитання про аліменти (ЧАСТИНА 1)

Боржнику, який не виконує рішення суду і не платить аліменти, можуть виписати штраф, заборонити керувати автомобілем чи їхати за кордон
   Мар'яна Галькович   590  

Фото: Рівне Вечірнє

Неплатників аліментів не можна притягнути до відповідальності, якщо заборгованість виникла до 6 лютого 2018

Дана інформація не є вірною, оскільки згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення, особа, яка має заборгованість по несплаті аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім’ї, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання, має бути притягнута до адміністративної відповідальності. Тобто прив’язки до конкретних дат немає, обов’язковим є лише факт наявності заборгованості протягом більше ніж 6 місяців.

Якщо мова йде про  дитину з інвалідністю, дитину, яка хворіє на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, або на утримання дитини, яка отримала тяжкі травми, потребує трансплантації органів, потребує паліативної допомоги, то до адміністративної відповідальності можна притягнути особу у разі наявності заборгованості сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три місяці з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання.

В деяких випадках, згідно з Законом України «Про виконавче провадження» до боржника можуть застосовуватись певні обмежуючі заходи при наявності заборгованості за 4 місяці ( відносно дитини з інвалідністю – 3 місяці).

Читайте такожПавло Гудімов «Культура має здатність оживляти занедбані приміщення»

Фото: Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги

Як подати на аліменти?

Тут може бути декілька варіантів.

Якщо між батьками дитини є згода щодо розміру та порядку сплати аліментів, то укладається договір про сплату аліментів на дитину. Сторони такого договору вільні у встановлені розміру аліментів на утримання дитини. Але умови договору не можуть порушувати права дитини, розмір аліментів не може бути меншим ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Це закріплено в Сімейному кодексі України. В іншому випадку такий договір за рішенням суду буде визнано недійсним. Договір укладається у письмовій формі і нотаріально посвідчується.

Інший варіант – один з батьків може подати заяву за місцем роботи, місцем виплати пенсії, стипендії про відрахування аліментів на дитину з його заробітної плати, пенсії, стипендії у розмірі та на строк, які визначені у цій заяві. Така заява може бути ним відкликана.

Якщо між батьками такої згоди немає, то єдиний варіант – це подати позовну заяву до суду. За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.

Читайте також«Лисиця жила у котячій переносці, тому що про неї забув господар»: історії мешканців домівки врятованих тварин

Який зараз розмір аліментів?

Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Прожитковий мінімум на дитину від 0 до 6 років – 1559 грн. ( з 1 грудня – 1626 грн.) , а на дитину від 6 до 18 років – 1944 грн. ( з 1 грудня -2027 грн.)

Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.

Чоловік не оформлений офіційно на роботі, як домогтися, щоб платив аліменти регулярно?

За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці ( для дитини з інвалідністю – три місяці), державний виконавець має право винести такі постанови:

1) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України – до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;

2) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами – до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;

3) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, – до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;

4) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві полювання – до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі.

Читайте також«І хай все буде аmor»: запальні Rumbero`s розповіли про свою творчість і розкрили декілька таємниць

Крім того на боржника можуть оштрафувати. Якщо один з батьків рік не платить аліменти, то штраф буде 20% від суми заборгованості; 2 роки – 30%, 3 роки – 50%.

Також згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення, якщо аліменти не сплачувати півроку з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання, то боржника зобов’яжуть виконувати суспільно корисні роботи від ста двадцяти до двохсот сорока годин.

Тобто, якщо наявна заборгованість по сплаті аліментів потрібно звернутись у відділ виконавчої служби ( де перебуває ваше виконавче провадження) з вимогою застосувати до боржника адміністративні заходи впливу.

Інформація надана Регіональним центром з надання безополатної вторинної правової допомоги у Львівській області та фахівцем Першого львівського місцевого центру Ростиславом Завадою.