Унікальні колядки, ладкання та зустріч полазника

У Львівському університеті імені Івана Франка представили результати фольклорної експедиції на Сколівщину та Старосамбірщину
   Ріна Ісаєва   694  

Фото - Ріна Ісаєва

Країна об’єднується як нація і живе свідомістю своєї культурної спадщини – так уважає мистецтвознавиця Любов Кияновська. Задля збереження нашої культурної традиції кафедра української фольклористики імені академіка Філарета Колесси Львівського університету імені Івана Франка здійснила фольклорну експедицію на Сколівщину та Старосамбірщину. Експедицію організували і провели викладачі кафедри Ірина Федун та Андрій Вовчак. Інформаційна та фінансова підтримка надійшла від Львівського товариства «Бойківщина» на чолі з ініціатором проекту – Андрієм Німцем.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як Львову повертатимуть статус «фонтанного» міста

Під час експедиції зібрали матеріали якісної джерельної бази із польового дослідження фольклорної традиції Бойківщини для подальшого опрацювання та популяризації духовних здобутків цієї етнографічної групи.

105 годин аудіозапису, 12 годин відеофіксації та понад 900 фото

Студенти з викладачами відвідали два осідки – Старий Самбір та Сколе, а також прилеглі села. Та в підсумку отримали 82 збирацькі сеанси із 122 носіями фольклорної традиції, 105 годин аудіозапису, 12 годин відеофіксації та понад 900 фото.

Унікальні колядки, ладкання та зустріч полазника

Зафіксували унікальні колядки, характерні цьому етнорегіону, ладкання (весільні обрядові пісні), гаївки (зокрема, коструб), зустріч полазника (як зустрічали першого гостя в Новому році) та багато інших культурних надбань. Ці традиції донедавна наживо використовувалися і все ще свіжі у пам’яті респондентів. Пісні передавалися традиційно із покоління в покоління, їх важливо нині зберегти принаймні у форматі записів на цифрових носіях. Записи поступово будуть оброблятися та піддаватися дослідженням, а для всіх зацікавлених вони доступні на кафедрі університету, куди можна звернутися.