У разі смерті боржника кредит виплачує спадкоємець – зміни в законі

Набув чинності закон про відновлення кредитування
     664  

Фото: Інформатор

В Україні набув чинності закон щодо відновлення кредитування, текст якого опублікувало офіційне урядове видання «Голос України». Передбачається, що з набранням чинності цим документом повинні зменшитися ризики кредиторів при здійсненні кредитних операцій, що полегшить доступ суб’єктів господарювання і фізичних осіб до використання банківських позик.

За словами банкірів, відновленню широкого кредитування заважає незахищеність фінансових установ від недобросовісних позичальників. Зважаючи на прогалини в законодавстві, позичальники (юридичні та фізичні особи) винаходять схеми, що дозволяють їм не повертати кредити. Наприклад, схема ухилення від виконання зобов’язання за договором поруки шляхом ліквідації основного боржника – юридичної особи.

«Цей документ руйнує твердження, що поручительство може бути вічним. У законі чітко зазначається:  порука припиняється після закінчення терміну поруки. А термін встановлюється договором. Також порука припиняється у разі виконання основного зобов’язання. Як тільки основне зобов’язання виконується – порука втрачає свою силу», – пояснює у коментарі «Львівській газеті» директор Львівської регіональної дирекції Міжнародного інвестиційного банку Роман Зарічний.

За його словами, після ухвалення закону банки отримають доступ до інформації про клієнтів, яка важлива для кредитних відносин. Зокрема, зможуть запитувати виписку з Держреєстру актів цивільного стану, куди заноситься інформація про народження і смерть, шлюби і розлучення, зміну імені. Ця інформація дозволить фінустановам оцінити здатність виконання особою своїх зобов’язань. Також, в разі смерті боржника, банки будуть знати, хто є спадкоємцем, з кого питати борг.

«Дуже часто у разі смерті боржника всі відносини припинялися. Тепер банк матиме право відшкодовувати борг у того, хто вступить у спадщину», – каже Роман Зарічний.

Раніше, якщо нерухомість, що перебуває в заставі, була реконструйована або поруч з нею з’явилися інші будови, позичальник міг спробувати оскаржити обсяг іпотеки. Тепер же всі реконструйовані, новостворені об’єкти нерухомості вважаються предметом іпотеки.

Також законом передбачені інші нововведення. Зокрема, що стосуються прав банку на зміну відсотків.

«Часто можна почути, що банки піднімають процентну ставку. Відтепер сума кредиту не зможе бути більшою тої, яка встановлена у договорі. Також обмежується право банку робити зі ставкою все, що заманеться. Тобто розмір відсоткової ставки набуває чіткої визначеності, про що позичальник знає заздалегідь», – розповів Роман Зарічний.