Як виглядають партійний квиток, афіші та партійні програми часів ЗУНР: У Науковій бібліотеці унікальна виставка

Львів був столицею Західноукраїнської Народної Республіки

   Мар'яна Галькович   620  

Сторінка газети "Діло" за 2 листопада 1918 року

Сьогодні відзначаємо 100-річчя від дня її створення. З цієї нагоди «Львівська газета» завітала до  Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені І.Франка аби показати вам цінні документи, які дійшли до нас з тих буремних часів. Збереглося понад 200 оригінальних документів.

«Це – частина воєнних друків, яка зберігається у нашому відділі рукописних, стародрукованих та рідкісних книг ім. Ф. П. Максименка», – пояснює працівник цього відділу  Юрій Лисий, поки розкладає на столі документи.

За словами пана Юрія, всі ці матеріали входять до великої колекції, яку збирало декілька людей:

«Вона нараховує приблизно три з половиною тисячі різних матеріалів: листівки, афіші, брошурки невеличкі, газети. Хронологічно ця колекція охоплює з 1905 по 1945 роки. Почав її збирати ще 20-х роках директор бібліотеки Болеслав Маньковський. З 1914 і до 20-х років вона поповнювалася обов’язковими примірниками адміністрацій австрійської, польської. У 1927 році був такий бібліофіл – Олександр Прусевич, то він продав бібліотеці багато примірників різних воєнних друків, які стосуються Революції 1905 року».

Один з документів.

Але зараз нас цікавить те, що стосується існування Західноукраїнської Народної Республіки, тож прошу показати дещо з того, що акуратно розкладено на столі перед нами.

«Що стосується ЗУНР, то є така невелика частина ось цієї колекції воєнних друків, яка стосується періоду 1918-1919 років. Їх нараховується 266 одиниць зберігання, але 236 з них – це різні, а ще 30 – дублети. Сюди входять такі проекти програм, брошури, програми всіляких партій», – каже він і показує мені декілька яскравих свідчень тих часів.

Проект програми однієї з партій.

Є різні партійні легітимації. Це фактично партійний квиток.

Тут є афіші, що відтворюють культурну діяльність в краї того часу.

А ось це вірш, який писав якийсь стрілець, очевидно. Він фактично написаний українською мовою, але латинськими літерами. В ті часи часто вживали латинські літери.

«Ми з Миколою Мирославовичем створили альбом-каталог «Західноукраїнська Народна Республіка в документах і матеріалах», який містить таку факсимільну частину, де всі документи можна чітко побачити. Так, фактично, вводяться в обіг такі документи, які в нас зберігаються, але є ще маловідомими», – підсумовує науковець.

Читайте також: Відділення «реанімації» просто у бібліотеці: Історія про те, як повертають життя книгам

До речі, зараз пам’ятки того періоду всі охочі можуть побачити у Науковій бібліотеці Львівського національного університету імені Івана Франка. Там до 21 листопада триватиме виставка.

Усі фото автора матеріалу.