Фертильність, жіночі презервативи і губки: львів’янкам відверто розповіли про контрацепцію

Членкині «Феміністичної майстерні» провели для жінок лекцію, присвячену тому, як зробити своє статеве життя безпечним. Розповідаємо найважливіше
   Ольга Стоноженко   2490  

Лекцію читали – Олена Смоліна (“Рівні у Кривому”), Юлія Кульчицька (“Woman Voice”), Йош (“Феміністична Майстерня”)

Сучасна українка і що про неї знає сучасна українська гінекологія

Кожна жінка має певний досвід і може говорити з його позиції.

На сьогодні демографічна політика спрямована на збільшення народжуваності і зміцнення здоров’я населення. І у цьому контексті тіло жінки розглядається виключно як об’єкт, який має єдину функцію – народжувати дітей. Доходить до того, що лікарі радять лікувати будь-яке захворювання, народивши.

Модель нашої держави дуже консервативна, модель сімейної політики – традиційна. Виключно за жінкою закріплена відповідальність за майбутнє потомство, за здоров’я дітей.

 

Оскільки ми живемо в системі патріархату, жіночі проблеми розглядаються як вторинні, а чоловічі – первинні.

Багато питань пов’язаних з функціонуванням жіночої репродуктивної системи вирішуються дуже повільно, ніби держава не зацікавлена, щоб допомагати жінці бути здоровою і щасливлю для самої себе.

Науковий журнал Міністерства охорони здоров’я «Педіатрія, акушерство та гінекологія» – це єдиний журнал, де зачіпається питання репродуктивного здоров’я жінок.

У медичних документах все оновлюється дуже повільно. Якщо є нові види контрацепції, нові дослідження, то бюрократичний процес, підтвердження всяких ліцензій відбувається дуже повільно. Лікарі і лікарки користуються застарілими джерелами. Але ж цивільний кодекс гарантує право на здоров’я

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Для чоловіка регулярне статеве життя – задоволення, для жінки – здоров’я: 10 заповідей львівського мамолога

Захворювання, які передаються статевим шляхом

Є віруси і бактерії, які спричиняють ці за захворювання, вони містяться в крові, слизовій та інших рідинах організму. Має відбутись контакт рідин, кров-слизова. Потрапивши в організм, вірус знаходить місце, де найслабший імунітет і починає проникати в клітини, ділитись і множитись.

 

Найпоширеніша інфекція – ВІЛ, передається тільки через кров. Сифіліс, гонорея, папілома людини передаються через слизову. Присутність цих вірусів в організмі визначається комплексним аналізом. Є спеціальні тести на визначення ВІЛ-інфекції.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Україні запустили перший відеокурс про права людей, які живуть з ВІЛ

Безпечний секс

Безпечним вважається секс, коли ризики заразитися зведені до мінімуму. Виділення, кров, грудне молоко, біологічні рідини, слина – усі вони можуть бути джерелом зараження. На руках можуть бути непомітні ранки. Слизову піхви можна пошкодити навіть краями дуже коротко підстрижених нігтів. У зоні ризику – обидва прартнери. Щоб вберегтись, необхідно використовувати засоби бар’єрного захисту: латексні рукавички, серветки, презервативи.

Слід дотримуватись базових правил. Ретельно мити і дезінфікувати руки, іграшки, частини тіл, якими стикаєтеся. Відвідувати гінеколога і робити аналізи.

Презервативи

Надійність засобів захисту показує Індекс Перля. Цифра означає, скільки жінок завагітніли при правильному використанні. Протягом року, при використанні презервативів зі 100 жінок вагітніє 2. При неправильному використанні – 15.

Жіночий презерватив

В аптеках України знайти важко. Він може вводитись за 8 годин до передбачуваного статевого акту. Взагалі, такі презервативи були розроблені для країн, де дуже високий ризик згвалтування. Грубо кажучи, дівчина, яка вийшла набрати води в колодязі, ризикує бути згвалтованою. І щоб при цьому вона нічим не заразилася і не завагітніла, використовують такі презервативи.

Ковпачок і діафрагма

Діафрагму повинен підібрати гінеколог. Її використання залежить від маси тіла, народжувала жінка чи ні. Вона поміщається глибоко в піхву, закриває шийку матки. На третину заповнюється сперміцидами, що забезпечує додатковий ефект. Є пластикові, з гнучкою пружиною. Діафрагма створює механічну перешкоду для проникнення сперматозоїдів в шийку матки.

Ковпачок діє за таким же принципом. Зроблений з латексу або резино-пластмаси.

 Сперміциди

Сперміциди використовуються або з діафрагмою, або самостійно. Окрім кремів та гелів, є свічки, або вагінальні таблетки. Вони вводяться глибоко в піхву, якомога ближче до шийки матки.

 Губки

Губка схожа на ковпачок та діафрагму. Вона має розміщуватись так, щоб перекрити вхід у шийку матки. Вона одноразова, зроблена з пластику. Їх іноді називають бар’єрними. Це така таблетка, яка розбухає, створює в’язку піну і томусперматозоїди затримуються. Але основна її дія – пошкодження сперматозоїда, що робить його недієздатним.  Губка це робить завдяки певним діючим речовинам.

Екстренна контрацепція

Переважно це таблетки. Таблетка діє на всі процеси. Як невідкладну контрацепцію можна використати звичайні протизаплідні таблетки. Робите шкоду своєму організму, але вагітність не відбувається. Метод Юспе досить ефективний, але застарілий.

Внутрішньоматкова контрацепція

Це мателева або пластикова спіраль, яка має пригнічувати діяльність сперматозоїдів, роблячи неможливим процес запліднення. Гормони збільшують в’язкість цервікального секрету, який виділяється зі стінок матки. В’язкість створює додатковий бар’єр руху. Пригнічує овуляцію.

Спіралі бувають інертні та медикаментозні. Інертні – це перше покоління спіралей, винайдене в 60-их роках минулого століття. У багатьох країнах вони  заборонені. Є ще друге і третє покоління. Вони забезпечують високий захист від запліднення. Гарантія – 4-5 років. Після видалення – фертильність (здатність до запліднення) відновлюється.

Щодо спіралей є багато міфів: буде рак матки, не зможете завагітніти тощо. Насправді це найменш вивчений в Україні метод контрацепції. У ВООЗ стверджують, що цим методом можуть користуватись і жінки, які народжували, і ті, які ще не мають дітей, ті, які мали аборт чи викидень, і ті, які годують грудьми. Головне – перед застосуванням пройти обстеження, щоб не було індивідуальних протипоказань.

Гормональна контрацепція

Це таблетки, які містять гормони прогестерон та естроген. Це штучні аналоги природніх гормонів, що містяться в тілі жінки. Вони блокують вихід яйцеклітини з яйника – пригнічують овуляцію. Ефективність залежить від того, наскільки вдало вони підібрані. Гормональний імплант найефективніший з гормональних контрацептивів. Його вшивають під шкіру. Ставиться він на термін від 3 до 5 років.

До складу входять естроген, прогестерон, етоногестрел, синтетичний аналог прогестерону. ВООЗ стверджує, що цей метод має найменшу кількість побічних ефектів. Але використання може призвести до порушення менструального циклу, болю в грудях, зниження лібідо. Гінекологи не рекомендують використовувати його тим жінкам, які мають сильні кровотечі в середині циклу.

 Хірургічна контрацепція

Хірургічна контрацепція – це безповоротний метод захисту від вагітності. В методичці ВООЗ дуже багато уваги приділяється тому, що право на стерилізацію залишається за пацієнткою і це означає, що нікого не примусять. Хоча раніше було законодавче обмеження, що люди з певними видами хвороб примусово стерилізувались, а з іншого боку жінок, які не народили двох дітей і не мають 35 років, законодавчо не стерилізували. Лікарка або лікар мають донести, що така контрацепція має незворотній ефект.

 Методи визначення періодів, коли жінка здатна до запліднення

Календарний – можна вираховувати вручну, є також додатки на мобільних телефонах. Перед тим, як покластися в контрацепції на цей метод, календар потрібно вести хоча б півроку, тоді показник буде точний. Початок виділень визначається як день 1, протягом 6 місяців визначаєте найдовший цикл і найкоротший. З тривалості найкоротшого віднімається 18 днів.  Ця цифра –  перший день фертильного періоду. З тривалості найдовшого треба відняти 11- це останній день фертильного періоду.

Вимірювання базальної температури вважається найнадійнішим. Щодня вранці, до того як піднялася з ліжка, поміряти температуру ректально або орально. Вести температурний графік. Коли наближається овуляція –  температура падає. Коли підвищилася – фертильний період настав. Коли температура повернулася в норму, потрібно ще два дні почекати.  І лише тоді можна не оберігатися.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Мені доводилося оперувати навіть 18-річних з інфарктом», – серйозна розмова з кардіологом

Фото Ольги Стоноженко та з відкритих джерел.