Як розподілити гроші в сім`ї: поради фінансового консультанта Олександри Грудзевич

Експерт розповіла про гроші для дітей, сімейний бюджет і правила заощадження 
   Світлана Самборська   2234  

Фото: Олександра Грудзевич

Витратити чи заощадити? Скільки кишенькових дати дитині? Як відкласти гроші на подорож? Відповіді на ці запитання «Львівській газеті» дала фінансовий консультант, учасниця ХІI Всеукраїнського жіночого фестивалю «Аніма» Олександра Грудзевич. Вона декілька років допомагає людям зрозуміти сенс поняття «управління грошима»  та вирішити проблеми, що стосуються грошей.

Я звикла жити «сьогоднішнім днем» і гроші існують для того аби їх витрачати. А мій чоловік постійно заощаджує. Як нам домовитись?

Це називається різними стратегіями  поведінки з грошима. Така стратегія формується з дитинства на прикладі батьків. Для багатьох сімей тема фінансів – табу. Люди спочатку не спілкуються про це, тому що вважають, що надто рано або ж навіть соромляться, а потім це переростає у великі конфлікти. Аби уникнути такої проблеми потрібно спостерігати за поведінкою своєї половинки з перших зустрічей і не боятися обговорювати усі спірні моменти та знаходити рішення.

Який вид сімейного бюджету підходить вам?

Існує три види сімейного бюджету:

Перший – роздільний. Коли кожен член сім’ї управляє тільки власними коштами. Якщо пара живе у довірі і має спільні цілі – цей вид бюджету не зовсім відображає поняття сім’ї, вважає Олександра Грудзевич.

Другий – спільний. Коли чоловік і дружина всі зароблені кошти збирають разом і беруть кому скільки необхідно. Такий вид може успішно працювати за умови ведення фінансового звіту. Такий звіт є інструментом, який дозволяє бачити і розуміти на що може розраховувати сім’я і які цілі їм під силу.

Третій – комбінований. Вважається найефективнішим. Витрати на житло, харчування, транспорт, дітей – спільні. А те що залишається – на власні потреби і/або на заощадження.

Багато пар скаржаться на те, що у них немає грошей. І це не через те, що вони мало заробляють. Причиною є невміння планувати. Кожна сім’я повинна формувати плани та цілі: на місяць, рік, 5 і 10 років. Не існує єдиного правильного бюджету. Потрібно індивідуально пробувати, аналізувати та вносити корекції, які будуть зручні індивідуально вашій сім’ї.

Фото: pixabay.com

Як заощаджувати?

Заощадження залежать від того, з якої вихідної точки йде сім’я і які у неї потреби. 10%- стандартний, рекомендований всіма фінансовими консультантами, відсоток коштів який потрібно відкладати з місячного доходу. Ця сума не є критичною для будь-якого бюджету. Це заощадження має працювати на довгострокові плани: покупка нерухомості, або ж забезпечення своїй родині «подушки безпеки». Що це таке? Це певна сума коштів, якої має вистачити мінімально на півроку життя, якщо доходи перестануть надходити у сім’ю. Вони мають бути легкодоступними. Наприклад, половину можна зберігати вдома у гривнях,або валюті, а іншу половину можна розмістити на депозит у банку. Важливо, щоб депозит був короткостроковим: до 6-9 місяців.

Також великою помилкою є надмірне заощадження. Завжди потрібно уявити, чи в радість буде куплена квартира, якщо ви протягом декількох років себе обмежували/не ходили в кіно/не відпочивали тощо

Як можна думати про цілі, якщо щодня думаємо як вижити?

В такому випадку потрібно думати не тільки про заощадження, але і  про збільшення доходу. Планувати бюджет необхідно в незалежності від розміру заробітної плати.

Фото: pixabay.com/

Скільки кишенькових грошей давати дитині?

Сума кишенькових залежить від віку дитини. Діти по мірі свого розвитку змінюють ставлення до грошей.

З 9-12 років для них важливо накопичувати, аби мати велику суму. Дітям цього віку можна давати кошти раз на тиждень. Батьки мають обрати день і саме тоді видавати кишенькові. Основним правилом є фінансовий звіт від дитини: коли і на що були витрачені гроші. Нема звіту – нема коштів. Не критикуйте дитину, якщо хочете зберегти довіру. Якщо ваше чадо заявляє, що йому мало кишенькових, які ви йому пропонуєте –запитайте, як він хоче ними розпорядитися і поспілкуйтеся про варіанти їх витрати. Так дитина задумається і можливо стане більш раціонально розподіляти гроші.

З 12-14 років потрібно привчати не лише вести звіт, а й управляти коштами. Вартує збільшити відповідальність дитини і запропонувати їй самостійно оплачувати свої розваги. З батьківської сторони потрібно підрахувати і у достатній кількості додати суму кишенькових. Наприклад, я даватиму тобі на 100 гривень більше, але у кіно тепер ходитимеш за свій кошт. Дитина починає розуміти, що якщо витратить все на цукерки, то доведеться залишитись без улюблених розваг.

З 14 років дитина може підзаробляти. Батьки обов’язково мають допомогти з варіантами заробітку та підтримати. Діти, які починають підзаробляти, більше цінують працю батьків, починають розуміти суть заробітку. З дитинства у них розвивається креативне мислення та відповідальність. Та й історії успішних людей вказують, що багато з них як раз почали підзаробляти з 12-16 років

Якщо дитина прирівнює рівень кишенькових до рівня вашої любові, то одразу припиніть цю маніпуляцію.  Вартує один раз повестися на подібну заяву від дитини, то вона маніпулюватиме батьками все життя.

Якщо ми хочемо, щоб у фінансах завжди був порядок – потрібно ними займатися не день і не рік, а завжди.

В рамках фестивалю Олександра Грудзевич проведе майстер-клас 20 жовтня у готелі «Жорж» – «Фінанси в сім`ї. Що варто знати для достатку свого та сім`ї»