Будинок воїна у Львові відкрили: бійці діляться історіями з фронту

У приміщенні 27 років був Російський культурний центр, який видавав і поширював антиукраїнську літературу
   Орест Дрималовський   1395  

Фото: Орест Дрималовський

Чи не останній осередок «русского мира» у Львові примусово виселили у травні 2017-го. Занедбане приміщення відремонтували, тепер у його стінах діятиме громадський простір для учасників бойових дій, військовослужбовців, волонтерських та ветеранських організацій. Зараз тут виставка зброї – від часів Короля Данила до сьогодні. Бійці розглядають експонати, і розповідають, як самі захищали Україну.

«Випрошувати актовий зал чи йти у генделик? Більшість обере другий варіант»

Артем – з Луганська. На правому рукаві його камуфляжної форми – чорно-золотистий шеврон добровольчого батальйону «Донбас». Артем уважно вслухається у слова чиновників, що виступають на відкритті, а потім разом з дружиною йде оглядати виставку зброї та військової амуніції з колекції «айдарівця» Володимира Правосудова.

– Мені дуже імпонує ідея створення Будинку воїна. Думаю, це буде чудове місце для проведення тематичних зустрічей, освітніх чи культурних заходів. У Львові зараз є близько 10 тисяч АТОвців. Чимало з них займаються активною громадською діяльністю. Де їм зібратись, щоб провести, скажімо, організаційні збори? Випрошувати актовий зал чи йти у генделик? Більшість, звичайно, обере другий варіант. Хочеться, щоб ця установа стала місцем сили тих, хто знає, що таке війна. Щоб кожен, хто заходитиме у ці двері, був прийнятий тут як рідний, щоб це був справді Дім воїна.

До війни Артем займався бізнесом у рідному Луганську, в армії не служив. Розмірений ритм його життя перевернули сліди від куль у власній квартирі. Чоловік відразу перевіз родину до Трускавця, де свого часу бував на відпочинку. Винайнявши житло, відразу подався на війну – повертати своє.

Фото: Орест Дрималовський

– На той час у мене було тверде переконання, що вже у вересні зможу повернутись додому. Діти підуть в школу, я повернусь до звичної роботи і все у нас буде гаразд. На жаль, не склалось…

Його війна тривала з травня 2014-го по серпень 2016-го. Два поранення. Спершу підрив у Нетайловому на Донецькому напрямку, згодом – кульове в голову під Мар’їнкою.

– Добре, що нічого не пам’ятаю (прим.автора – усміхається). Приходив до тями вже на лікарняному ліжку

Про інші поранення чоловік не згадує. Каже, дрібниці.

– Розумієте, в кожного чоловіка настає такий критичний момент, коли потрібно зробити важливий вибір. Мені було б соромно дивитись у дзеркало, якщо б я цей час перечекав десь у схованці».

Лікарі невідкладної допомоги витягують поранених просто з поля бою: хірург про службу на Сході України

Дмитро Пожарський – лікар-хірург Першого добровольчого мобільного шпиталю імені Миколи Пирогова. На відкриття Будинку воїна прийшов не лише заради цікавості до нової установи, але й щоб зустрітись із товаришами. «Ми часто проводимо практичні заняття з тактичної медицини – як для військових, так для молоді, – каже Дмитро. – І часто немає можливості продемонструвати весь інвентар або ж бракує простору. Дім воїна, надіюся, буде відкритим для таких заходів».

Оглядаючи першу мілітарну виставку, Дмитро згадує, як став медиком-добровольцем. До 2014-го був хірургом на Львівщині. З початком війни почав навчати військовослужбовців основ надання першої медичної допомоги на полі бою. Згодом і сам подався на фронт.

«Рідні дізнались про моє «відрядження», коли я вже був на Донбасі, – розповідає медик. – Мама запитала, чи я в шапці і чи не голодний. Дружина сказала: дурень, у тебе ж діти! Нічого, кажу, підростуть – подякують. На роботі відпускати не хотіли, але й заперечити не могли».

Фото: Орест Дрималовський

Ротація лікарів-добровольців відбувається кожного місяця. За словами Дмитра, утворюється навіть своєрідна черга серед цивільних медиків, які прагнуть допомагати на лінії фронту. У кожного з них – своя функція. Лікарі невідкладної допомоги витягують поранених просто з поля бою, направляють до шпиталів. Хірурги та травматологи теж працюють на першій лінії. «Масив роботи – величезний, – продовжує Дмитро. – Привозять важкопораненого, тобі треба швидко зібратись, зробити все від тебе залежне і відправити для подальшої стабілізації на вищий рівень, у госпіталь».

Більше року Дмитро адаптується до мирного життя, продовжуючи займатись хірургією. З приємністю одягає військову форму і часто зустрічається з тими, з ким звела його війна. «Знаєте, що вражає найбільше? – продовжує медик. – Війна стирає вік. Не важливо, скільки тобі років – за 50 чи тільки 18. Там всі спілкуються на рівних, без будь-яких умовностей. Дружба переосмислюється, набирає значно іншого, глибшого значення…»

«Ані у власність, ані в оренду приміщення не надаватимуть»

Ще рік тому приміщення, орендоване протягом двох десятиліть Російським культурним центром за символічну плату – 5 гривень на місяць, перебувало у занедбаному стані. З бюджету області у 2018 році на ремонт будівлі теперішнього Будинку воїна виділили 6 мільйонів 165 тисяч гривень. Тут замінили систему водопостачання, електрику, сантехніку, ізолювали фундамент, утеплили фасад, відремонтували дах, замінили вікна і двері, встановили пандуси та укріпили сходи.

Фото: Орест Дрималовський

За словами заступника голови Львівської обласної ради Володимира Гірняка, приміщення площею понад 300 квадратних метрів залишиться на балансі облради. «Спершу ми хотіли передати приміщення якійсь з громадських організацій, пов’язаних з учасниками бойових дій, волонтерами, – розповів пан Володимир. – Але після довгих дискусій вирішили, що тут ділити не варто. Ані у власність, ані в оренду це приміщення не надаватиметься. Це – наш спільний Дім воїна. І двері тут відкриті для всіх, кому небайдужа доля нашого війська і держави».

Фото: Орест Дрималовський

Фото: Орест Дрималовський

До 16 жовтня у Будинку воїна триватиме виставка зброї та військової одягу з приватної колекції сотника 19-ї сотні Самооборони Майдану, бійця добровольчого батальйону «Айдар» Володимира Правосудова з позивним «Штурм». «Це лише п’ята частина зібраних артефактів, – розповідає колекціонер у коментарі «Львівській газеті». – Тут представлено зразки уніформи різних періодів боротьби за українську незалежність, а також озброєння часів Першої і Другої світових воєн – пістолети, гармати, гвинтівки, шаблі… Не спав три доби перед відкриттям виставки, але, дякувати Богу, встигли все облаштувати».

За словами чиновників, впродовж двох тижнів мають вирішити всі організаційні питання і призначити керівника Будинку воїна. Вже найближчим часом тут оновлять експозицію, презентуватимуть книжки, організовуватимуть кінопокази і виставки, присвячені сучасним українським героям.