Як ставлення до грошей нас видає? Секрети від бізнес-тренера

Є три базові почуття, які заважають нам приймати гроші – страх, провина і сором. І саме ці почуття заважають нам заробляти легко і більше
   Юлія Василина   1272  

Фото: pixabay.com

Бізнес-тренер, власниця «Центру бізнес-освіти і консалтингу», учасниця ХІI Всеукраїнського жіночого фестивалю «Аніма» Римма Грищук розповіла «Львівській газеті», що про вас може розповісти ставлення до грошей і як його змінити.

«Ви чули фрази “Не в грошах щастя”, “Гроші-зло”, “Великі гроші можна заробити лише нечесним шляхом”, “Щоб багато грошей мати треба працювати”? Такі установки і ставлення до грошей викликають у нас негативні почуття. Вони можуть проявлятися у різний спосіб:

– бажання позбутися грошей зазвичай пов`язане з несвідомим почуттям провини і сорому перед кимось з близьких. Складається враження, якщо маю гроші, то комусь винен. І, щоб не віддавати, то підсвідомо краще їх не мати, тобто від них позбавляюся. Також це може проявлятись, що коли грошей стає «більше, ніж певна сума», то щось трапляється – зламалася машина, у квартирі кран прорвало, хтось захворів і гроші доводиться витрачати.

Інколи вже дорослі люди відчувають почуття провини перед батьками через те, що більше заробляють. Щоб такої установки позбутися, треба визнати, що батьки, скільки би в них не було грошей, мають сили й уміння жити на цю суму. А ми, у свою чергу, маємо право і можемо більше заробляти, допомагати своїм дітям і, в разі потреби, батькам теж;

– постійні борги і кредити можуть бути пов`язані з тим, що людина підсвідомо вважає, ніби батьки їй не додали чогось. І тому живе в очікуванні з думкою, що їй хтось щось винен, і це не дає рухатися вперед і заробляти власні гроші. Наприклад, переконання, що батьки зобов`язані давати гроші. Для початку треба зрозуміти – по-хорошому, нам ніхто нічого не винен, і батьки дають стільки і те, що можуть, або вважають за потрібне. А все решта ми можемо зробити самі. Як тільки звільнитися від того очікування, то вивільняється енергія на те, щоб роздивитися довкола, піднятися і йти заробляти. Подорослішати.

Але тут є ще один цікавий момент. Навіть, якщо ви багато заробляєте, а батьки вам все одно дають гроші, то приймайте їх з любов`ю. Тому що так ви підтримуєте їх у батьківській ролі.

Фото: Римма Грищук

– знецінення своїх вмінь. Наприклад, коли ви пропонуєте свою послугу, то вам важко назвати її вартість. Стає ніяково. У цей момент важливо відслідкувати рівень своєї тривоги. Якщо ви називаєте суму більшу, ніж самі відчуваєте, то тривога буде настільки висока, що користі ви принесете мало. Вам потрібно впевнитися, що ваша цінність, яку ви пропонуєте, варта тих грошей. Ось дивіться. Ціна з чогось ж складається. Можна детально розписати, яку користь отримає людина від вашої послуги. І пам`ятайте, що світу найпростіше проявити свою вдячність у грошовому еквіваленті. Якщо людина хоче віддячитися грошима за вашу роботу, то це важливо приймати. А не казати: «Та не треба, що я такого зробив». Так порушується баланс обміну, а обмін має бути рівноцінним. І тоді ніхто потім не буде почуватися винним перед іншим».

На фестивалі «Аніма», який триватиме 20-21 жовтня, Римма Грищук поділиться з жінками унікальними знаннями – «Я і гроші» – нестандартний підхід». Тренер переконана: у сучасному світі поняття «жінка» і «гроші» поєднуються, бо жінка інтуїтивно відчуває, де лежать гроші.

«Згадайте будь-які кризи. Зокрема, 90-ті роки, коли зруйнувався один лад і треба було будувати щось зовсім інше, у чоловіків був стрес. Багато хто з них втратив не лише роботу, але й можливість заробляти. І в цьому питанні жінки були гнучкішими. Вони дуже швидко зорієнтувались, де взяти гроші. Взяли сумки і вже побігли щось продавати. Все, що стосується почуттів і відчуттів – це жіноче. Жінка вміє і прикрасити, і показати цінність будь-чого. А чоловіча частина – це вже вольові зусилля, спрямовані на досягнення. Отже, основна різниця між чоловіком та жінкою у відношеннях с грошима: жінка знає: ДЕ? (інтуїція), а чоловік знає: ЯК реалізувати? (воля).
Навіть, якщо ви вирішили, що чоловік має вас забезпечувати, то повинні вміти приймати з вдячністю від нього гроші і робити так, щоб йому хотілося для вас їх заробляти і на вас їх витрачати. Хоча, сучасність показує, що жінка може працювати, досягати успіху, бути незалежною, щасливою і заробляти гроші сама», – переконана пані Римма.