Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку: як це працює?

«Львівська газета» знайшла відповіді на п’ять запитань, які найбільше хвилюють тих, хто увійшов чи планує увійти до ОСББ
   Мар`яна Галькович   745  

Фото: Преса України

Львів’яни все частіше об’єднуються в ОСББ  (об’єднання співвласників багатоквартирних будинків), для того, щоб самостійно впливати на стан своїх будинків. Однак, і в тих, хто вже уже входить в ОСББ, і у тих, хто лише планує його створити виникає безліч запитань щодо того, як все працює на практиці. «Львівська газета» зібрала ТОП-5  найпоширеніших запитань і звернулась з ними до начальника відділу супроводу ОСББ, ресурсного центру для розвитку ОСББ ЛМР – Сергія Солтиса.

1.Для чого нам ОСББ, якщо будинки вже старі і термін експлуатації давно минув?

Це популярне запитання, але люди не питають скільки було зроблено за той весь час в їхніх будинках. Держава в принципі відмовилась від своїх зобов’язань щодо ремонту житлового фонду, це частково робить місцеве самоврядування і основний акцентйде саме на будинки ОСББ. Навіть по державних програмах держава, власне, підтримує такі будинки, а не ті, які є комунальною власністю. Тобто, коли ти створюєш ОСББ, ти автоматично отримуєш доступ до більшої кількості програм підтримки, це перше. Друге, мешканці отримують можливість самостійно вирішувати, що в їхньому будинку потрібно зробити. Якщо мешканці готові хоч трохи фінансово вкладатися, за рахунок тієї ж програми «Теплий дім», можна досягнути великих результатів за досить короткий період.

2. Чи потрібно спочатку дочекатися, поки держава поміняє ліфти, труби водопостачання і зробить індивідуальний тепловий пункт?

Є варіант, коли мешканці самостійно собі знаходять  ІТП, вибирають кращу цінову пропозицію і мають над тим контроль. А загалом є загальноміський тендер: хто дав найкращу пропозицію, той і переміг. Однак, встановлення і робота ІТП все одно якоюсь мірою ляже на плечі співвласників, адже підприємству потрібно платити. Щодо ліфтів. Держава відмовилась в принципі, що вона буде проводити фінансування ремонту ліфтів. Тому як і для ОСББ, так і для комунальної власності є програма відновлення ліфтів, але вона передбачає співфінансування від мешканців. У такому випадку 70% дає місто, решту 30% – мешканці. Аналогічна ситуація і з трубами водопостачання.

3. У нас є ОСББ, але очільник рідко робить збори і не ділиться своїми планами. Як я можу отримати звіт про витрати і про проведені роботи?

У кожному ОСББ є ревізійна комісія, яка має перевіряти діяльність правління і голови правління. Ця комісія, переважно, проводить перевірку раз у рік, тоді, коли голова має звітуватися. Мешканці можуть ініціювати проведення зборів самостійно, повідомиш про це всіх співвласників згідно закону. Для цього потрібно три співвласники, які займуться оповіщенням решти.

4. Є проблема, що у будинках живе багато літніх людей, у яких не дуже добра фінансова ситуація. Чи є сенс за такої умови створювати ОСББ?

Потрібно розуміти, що у цих літніх людей дуже часто є родичі, які потім успадкують квартири (співвласність). І якщо вони хочуть, щоб їм передали хоч щось у нормальному стані, то ця молодь мала б їм допомогти, коли вони у скрутній фінансовій ситуації. Пенсіонери справді не мають ресурсів. Але якщо за будинком не дивитися, запустити його стан, то може трапитись так, що вже не буде що передавати своїм дітям, внукам.

5. Чим може допомогти ОСББ, якщо люди не хочуть або не можуть витрачати власні гроші на спільну інфраструктуру?

Якщо люди не хочуть, то питання інакше ставиться: за що заплатили – те й отримали. Треба розуміти, що якщо не платити, то рано чи пізно буде антисанітарія, вимкнеться світло і все. Якщо мешканці вирішили, що вони колективно щось роблять і збирають гроші, то це відповідно є зафіксовано. Є служби, які займаються тим, що якщо вже є злісні боржники – утримати від певні фінанси.

Якщо ж люди не можуть – держава робить програми підтримки. Коли людина дійсно не має коштів, але вона хоче якимось чином долучитися, то є багато варіантів, яким чином можна свою заборгованість компенсувати. Є випадки, коли її компенсують просто роботою. Наприклад, помили під’їзди – це врахувалося, якимись іншими громадськими роботами також можна. Може бути і таке, що людина працювала бухгалтером і тепер на пенсії, то зараз вона може надавати послуги бухгалтера і це зменшить її квартирну плату. Є різні варіанти дій, якщо ти хочеш, щоб щось робилося, але дійсно не маєш коштів.