«Мені доводилося оперувати навіть 18-річних з інфарктом», – серйозна розмова з кардіологом

За останній рік на Львівщині суттєво зросла кількість людей, яких вдалося врятувати при інфаркті міокарда. Що залежить від медиків, а що – від самих людей? – розмова з лікарем-кардіологом Олегом Рафалюком
   Наталя Дзьомба   14067  

ФОТО: Олег Рафалюк

Попри позитивну динаміку, пацієнтів із таким діагнозом поступає стабільно багато, а хвороби кровоносної системи й надалі залишаються першою серед причин смерті українців. З практичного боку проблему здоров’я серця і судин “Львівській газеті” погодився розтлумачити лікар-кардіолог, завідувач відділення інтервенційної кардіології та реперфузійної терапії Львівського обласного клінічного лікувально діагностичного кардіологічного центру Олег Рафалюк.

Знизити рівень смертності від гострого інфаркту міокарда вдалося завдяки запровадженню правильного і етапного надання допомоги хворому у реперфузійних центрах Львівщини.

Якщо показник серцево-судинних захворювань на Львівщині залишається незмінно високим, як медикам області вдалось знизити кількість смертельних випадків від них?

З-поміж усіх хвороб кровоносної системи найчастіше до летальних випадків призводить ішемічна хвороба серця, що означає порушення кровопостачання серця. Смерть настає внаслідок загострення ішемічної хвороби серця – інфаркту міокарда, як її завершальної фази.
Знизити рівень смертності від гострого інфаркту міокарда вдалося завдяки запровадженню правильного і етапного надання допомоги хворому у реперфузійних центрах області, де цілодобово працює бригада, яка механічним способом відновлює кровотік до серця. Урядова програма «Рятуємо серця України» забезпечила для цього безкоштовні матеріали, які самі по собі є дуже дорогі. Відтак протягом останнього року вдалося зменшити кількість летальних випадків на Львівщині. Загальна кількість поступлень з інфарктом є тривало незмінною – це дві з половиною тисячі осіб щорічно. Така ж статистика і в Україні загалом: зі сорока тисяч інфарктів до 25 % пацієнтів помирає. Під час роботи Конгресу кардіологів України в Києві минулого тижня оприлюднили дані про те, що вперше за кілька років летальність знизилася.

Завдяки спеціальному обладнанню – ангіографу – у реперфузійних центрах проводять відкриття судини, яка призвела до інфаркту міокарда. Ефективною робота реперфузійного центру може бути протягом перших 12 годин інфаркту, далі корисність процедури починає знижуватися.

Скільки реперфузійних центрів працює на території Львівської області і в чому особливість їхньої роботи?

На Львівщині у режимі реперфузійного центру працюють дві лікарні: це Кардіологічний центр, який виконує значно більше роботи у цьому напрямі (відділення інтервенційної кардіології функціонує тут з 2008 го року), та Клінічна лікарня швидкої медичної допомоги. Наша лікарня дуже швидко прийняла і впровадила ідею про те, що лікування пацієнта з інфарктом потрібно починати не з ліжкового методу, а з інтервенційного. Не усі медичні установи поки що з цим погоджуються.

Завдяки спеціальному обладнанню – ангіографу – у реперфузійних центрах проводять відкриття судини, яка призвела до інфаркту міокарда. Ефективною робота реперфузійного центру може бути протягом перших 12 годин інфаркту, далі корисність процедури починає знижуватися. Тому важливо вчасно доставити пацієнта з більш чи менш віддаленого району області до такого реперфузійного центру. Найкраще, коли це вдається зробити протягом перших двох годин, якщо ж ні – то у найближчій лікарні хворому потрібно ввести лікарство, яке розчинає тромб, щоб зробити мінімальний протік по судині. Тоді його доправляють до реперфузійного центру, де робиться коронарографія, тобто прикривається та тріщина, яка призвела до тромбування і перекриття судини. Суттєво, у такому разі ми маємо вже удвічі більший резерв часу – 24 години. Протягом останніх 5 – 6 років ця схема налагоджувалася, тому зараз є добрі результати.

Зрозуміло, один чи два реперфузійних центри на область – це не достатньо. Практика показує, що на 300 тисяч населення має бути одна катеризаційна лабораторія (ангіограф). Невдовзі планують відкрити реперфузійний центр у Дрогобичі. Зараз немає коштів (вартість одного ангіографа приблизно 750 тисяч євро), зрештою – і потреби обладнувати цим апаратом лікарню у кожному містечку. Достатньо, щоб були кущові укріплені лікарні, куди пацієнт міг би бути вчасно доставлений із будь-якої місцевості.

Не зволікати, не йти до сусідки, не приймати бозна яких ліків. Якщо після таблетки нітрогліцерину біль протягом 5 – 10 хвилин не зменшується – треба викликати швидку

Чи можна очікувати, що з відкриттям реперфузійних центрів у достатній кількості – один на 300 тисяч населення – смертність від інфаркту знову знизиться?

Ймовірно. Але важливо розуміти, що скільки би реперфузійних центрів ми не мали, це ще не гарантія прогресу. Важливо, коли пацієнт звернувся по медичну допомогу. Він повинен зробити це одразу при розвитку больового синдрому. Не зволікати, не йти до сусідки, не приймати бозна яких ліків. Якщо після таблетки нітрогліцерину біль протягом 5 – 10 хвилин не зменшується – треба викликати швидку, знімати кардіограму, далі медики повинні зорієнтуватися, куди доставляти пацієнта.
Велика проблема в тому, що наші люди не вірять у медицину. З багатьох причин, про які зараз говорити не варто. Головне те, щоб пацієнт у відповідний час звернувся до медиків. До того ж, якщо він це зробив вчасно і діагностовано інфаркт міокарда з підйомом сегмента ST (специфічні зміни на кардіограмі), то людина отримує безкоштовно стент – матеріал, необхідний для лікування.

Безумовно, важливе значення має і те, як спрацює екстрена медична допомога, які дороги, кваліфікація медичного персоналу, тобто як швидко зорієнтуються, поінформованість щодо того, куди далі доставляти пацієнта.

Інфарктний стан супроводжується таким відчуттям, ніби розривається грудна клітка, його порівнюють з приставленою до грудей праскою.

Який біль відчуває людина в інфарктному стані?

Хворі кажуть, що це нестерпний біль. Він супроводжується таким відчуттям, ніби розривається грудна клітка, порівнюють з приставленою до грудей праскою. Ми називаємо це синдром краватки, бо біль є в грудній клітці. Хоча може віддавати в руку, лопатку, шию, щелепу, може супроводжуватися задишкою, відчуттям нестачі повітря, пітливістю. І появляється страх смерті. Багато хворих говорять про це. То вже є етап, коли утворився тромб. Коли його нема, то людина каже: от мене затиснуло – попустило, затиснуло – попустило. Але коли «затиснуло» і не «попускає» протягом 20 хвилин – це вже інфаркт.

Я ладен утратити роботу – аби лиш інфаркти не траплялися.

Що є причиною ішемічної хвороби серця та інфаркту?

Існує багато причин, які поділяються на дві групи – вроджені і набуті. До першої – немодифікованих факторів – належить генетика, стать (мужчини є більш вразливі до атеросклерозу, ніж жінки до 50 – 55 років). Першим серед факторів ризику, на які ми можемо впливати, є тютюнокуріння, навіть якщо не систематичне. Далі – надмірна вага, артеріальна гіпертензія (підвищений тиск крові), який коригується медикаментозно, цукровий діабет, збільшення рівня холостерину у крові та дисбаланс у його фракціях, малорухомий спосіб життя, звідки й ожиріння. Тому дуже важливе значення має превентивна медицина. Вона не гарантує того, що інфаркт не станеться, але за її допомогою його можна відтермінувати, зменшити ризик.
Для цього потрібно правильно харчуватися (збалансований раціон), займатися не так спортом, як фізкультурою (тричі протягом тижня 40 хвилин активної ходьби), не зловживати тютюном та алкоголем. Зорієнтуватися кожному допоможе здоровий глузд, який ми самі глушимо.

На жаль, у нас не стильно вести здоровий спосіб життя. Серед молоді помалу вже починає формуватися такий клас. Колись було навпаки: якщо ти палиш, то ти крутий. Згадайте фотографії вчених 60 – 70-х рр.: всі вони з сигарами. Треба, щоб суспільство змінювало свої пріоритети. Нам потрібні здорові люди, нам не потрібні інфаркти. Я ладен утратити роботу – аби лиш інфаркти не траплялися.

Кровопостачання серця

Які з причин інфаркту – вроджені чи набуті – є зараз найбільш поширеними?

Більшість пацієнтів мали фактори ризику – паління, шкідливі умови праці… Наприклад, далекобійники – з постійним недосипанням, стресами, кавою і курінням. До інфаркту призводила передусім легковажність з боку пацієнтів, які не реагували на передвісники. Людина думала, що з нею це не може трапитися, списувала на бронхіт, шлунок…

Інфаркт – це розрив наросту на стінці судини, яка кровопостачає серце.

Яким чином усі причини інфаркту, які Ви назвали, впливають на судини?

Всі негативні процеси, які відбуваються з організмом, впливають на судини. Усе шкідливе, що потрапляє в організм, мусить десь осісти. І воно переважно осідає на стінках судин.
Що таке інфаркт? Це розрив наросту на стінці судини, яка кровопостачає серце. Цей наріст з’являється поступово, переважно не сигналізуючи про себе. Передвісники можуть бути як почастішання болю в ділянці серця, за грудиною або в грудній клітці протягом останніх двох-трьох днів. Також коли знижується витривалість до фізичного навантаження.
Коли наріст тріскає, появляється рана. Відповідно, кров згортається. Але в судині це пагубна реакція, бо таким чином блокується просвіт судини і нема току крові до серця. Все, що нижче ділянки кровопостачання цієї судини, починає відмирати. Наріст тріскає з різних причин – від надмірного фізичного навантаження, великої кількості викурених сигарет, стресу…

Чи залежить ймовірність інфаркту від віку людини?

Мені доводилося оперувати навіть18-річних з інфарктом. Але з цими людьми він трапився з інших причин. Це були переважно хлопці чи дівчата, які потрапляли до реперфузійного центру після вжиття великої кількості енергетиків. Різні енергетичні препарати, особливо у поєднанні з кавою і сигаретами при тривалому фізичному навантаженні на дискотеці… Переважно молоді випадки інфарктів пов’язані з цим. Молодь не повинна думати, що ця проблема її не стосується чи що це десь далеко. Був гріх – рано чи пізно буде покута.

Від енергетиків судини стають штивні, як дріт.

Як енергетичні напої призводять до інфаркту?

Енергетики приводять у тонус, від чого судина стає штивна, як дріт. У нормі вона еластична, скорочується з серцем, разом зі серцем повторює коливання, підштовхує кров. Під впливом енергетичних речовин судина стає струнка і напружена – кров по ній не протікає, а стікає, тік сповільнюється. Від того, що судина штивна, її оболонка тріскає, далі утворюється рана, тромби, і простір судини починає закриватися.
Важливо, що молоді люди при інфаркті мають на порятунок дуже мало часу. З віком організм пристосовується до звужень і розвиває додаткові колатералі (судинки), через які може здійснюватися у відповідний час кровопостачання. А в молодих коли основна судина закривається – додаткові ще не готові, їх нема. Тому час на порятунок коротший.

Раз на рік людина, яка себе любить, – а це є друга заповідь любові – повинна пройти профілактичний огляд.

Чи може людина не здогадуватися про те, що у неї є проблеми з кровоносною системою?

Так. І для цього існують профілактичні огляди. Раз на рік людина, яка себе любить, – а це є друга заповідь любові – повинна пройти профілактичний огляд. Якщо знята кардіограма викликає підозри на захворювання, проводять провокаційні тести у формі проби з фізичним навантаженням. Таким чином провокується ситуація, коли має виникнути погіршення кровопостачання в серце, за чим спостерігають лікарі. І на тому етапі вже можна діагностувати німу ішемію. Це не є стовідсотковий метод, але у більшості випадків удається зробити правильні наступні кроки.