IV Міжнародний Екофорум «Вода та Енергія» у Львові підбив підсумки

На два дні Львів перетворився на екологічну столицю України і став майданчиком для обговорення найактуальніших і найгостріших екологічних питань
     481  

13 та 14 вересня Львів приймав близько 1000 учасників: представників водоканалів, муніципалітетів, банків, бізнесу, громадського сектору України на щорічному екологічному форумі. Понад 50 спікерів з 10 країн світу представили своє бачення на шляху до сталого розвитку. До події доєдналося 19 наукових закладів із Харкова, Києва, Рівного, Одеси та Львова.

Метою проведення форуму є популяризація ідеї мудрого поводження з ресурсами: водою та відходами, обмін досвідом, презентація інноваційних технологій, спільний пошук вирішення екологічних проблем, практичні напрацювання (підписані договори, меморандуми, резолюції), які дають поштовх для розвитку галузі. Побудова дієвої платформи для діалогу з представниками влади, іноземними інвесторами, еко-активістами.

Особливістю цьогорічного Форуму була розширена і вагома представницька участь урядовців від Мінекології, Мінрегіону, члени Націкомісії з регулювання ринку комунальних послуг та енергетики, депутати Верховної Ради України. Це дозволило обговорювати й напрацювати реальні шляхи вирішення поставлених проблем, впливатиме на зміни законодавства та нормативних документів.

Основними для IV Міжнародного Екофоруму «Вода та Енергія» стали теми:

  • переходу на відновлювальну енергію, стратегії водної політики України, загальнодержавної програми «Питна вода України», фінансово-економічний стан галузі водопостачання та водовідведення країни, стратегії вирішення проблеми відходів у Львові та Україні.
  • У межах форуму, на виставці водних технологій «Water Pro», понад 88 підприємств і компаній-виробників обладнання та технологій з України, Німеччини, Данії, Норвегії, Литви, Словенії, Італії, Чехії та Польщі представили інноваційні технології для очищення природних і стічних вод, переробки та сортування відходів.

Форум також став однією з наймасштабніших міжнародних подій під час «Зеленого тижня» у Львові, в рамках якого відбулися конференції, майстер-класи, воркшопи на «зелені» теми й інші заходи.

На офіційному відкритті форуму міський голова міський голова Андрій Садовий спільно з міжнародною кліматичною організацією 350.org підписали меморандум про ціль перейти на 100% відновлювальної енергії. Це означає скорочення кількості споживання енергії містом, відмову від викопного палива та поступовий перехід енергобалансу міста на відновлювані джерела енергії (ВДЕ). Львів став одним з найбільших у п’ятірці міст-лідерів серед країн Східної Європи, що взяли на себе ціль підтримувати лише чисту енергетику.

У межах підписаного меморандуму місто зобов’язується:

  • Розробити та затвердити енергетичний план міста, що буде підкріплений аналітикою та конкретними інвестиційними проектами у місті;
  • Прийняти кліматичну стратегію та її реалізувати;
  • Залучити міжнародних та національних інвесторів для фінансування проектів відновлюваної енергетики;
  • Здійснити просвітницьку роботу з населенням та громадськими організаціями.

Головними темами першого дня форуму також стали Угода про асоціацію з ЄС і стан нормативно-правової бази України.

Заступник міністра екології та природних ресурсів України Микола Кузьо наголосив на важливості співпраці між інституціями під час свого виступу. За його словами, сфера охорони водного середовища визнана однією з тих, де відбуваються якісні реформи. За останні два роки почали впроваджувати інтегроване управління водними ресурсами. З 2019 року має запрацювати нова система екологічного моніторингу.

Окрім того, на форумі йшлося про необхідність об’єднання «водоканалів» України задля внесення актуальних змін до чинного законодавства.

Не менш важливу увагу отримала публічна панель, присвячена стратегії водної політики, стану реалізації загальнодержавної програми «Питна вода України», необхідності внесення змін та забезпечення фінансування заходів.

Амбітна мета, яку перед собою ставили дискусанти – чиста та якісна питна вода у всіх мешканців України за європейськими стандартами.

Представниця департаменту економіки систем життєзабезпечення Мінрегіону Наталія Хоцянівська розповіла, що з наявних в Україні 115 тисяч кілометрів мереж водопроводу що 35%, або 39 тис. км мережі, потребують реконструкції. Не більш приваблива ситуація – з мережами каналізації: протяжність – 37 тис. км, і понад 30% мережі також потребують реконструкції. Для доведення якості питної води до вимог державних саннорм часткової або повної реконструкції потребують до 70% водопровідних очисних споруд. А для доведення стічних вод до нормативних показників при скиді у водойми часткової або повної реконструкції потребують майже 50% очисних споруд. Виходячи з цієї інформації, розрахункова потреба в капіталовкладанні — 19 млрд доларів.

Під час останньої публічної дискусії фахівці презентували фінансово-економічний стан підприємств і регулювання тарифів, єдину білінгову систему для зручності самообслуговування споживача, як умову для успішного фінансового-економічного стану підприємства.

Однією з головних тем другого дня форуму стала «Еко-урбанізм для сталого розвитку міст».

Про роль еко-урабінзму для сталого розвитку міст розповів співзасновник Greencubator Роман Зінченко. Він наголосив, що нині пріоритетом для кожного міста є якість життя, а стандарти 60-х років уже не працюють: «Міста-новатори запроваджують нові моделі дахів, бо наявна модель себе уже не виправдовує. Змінюватимуться будівельні стандарти. Містам, які зацікавлені у сталому розвитку, потрібні нові архітектурні та технічні моделі. Реформа транспортної моделі. Відмова від чотирьохколісного транспорту – один з найбільших викликів для сучасного міста на користь клімату».

Про нові архітектурні і дизайнерські рішення у відповідальному еко-будівництві розповів і представник IT PARK у Львові Віталій Войналович.

Під час дискусій про стратегію вирішення проблем відходів учасники дискусійних панелей неодноразово наголошували на важливості переймання досвіду інших європейських міст: просвітництва серед громадян, залучення роз’яснення, заохочення до сортування та переробки ТПВ.

Директор ЛКП «Зелене місто» Вадим Ноздря розповів про плани та стан справ з будівництвом сміттєпереробного заводу у Львові. «Щодо будівництва заводу з механіко-біологічної переробки відходів, ми розпочали перші стадії проектно-дозвільних процедур. Сподіваємося, що до кінця року пройдемо комплексну державну експертизу, – зазначив він. – Цей комплекс відповідатиме вимогам Національної стратегії поводження з відходами до 2030 року, яка ґрунтується на найкращих технологіях, які діють у Європі та визнані там, як такі, що є ефективними у вирішенні проблеми переробки відходів. Лише у сусідній Польщі таких комплексів 150. Тож завод механіко-біологічної переробки відходів у Львові повністю відповідатиме європейським тенденціям».

Також Вадим Ноздря наголосив на вагомості просвітництва серед громадян, залучення, роз’яснення, заохочення, до сортування відходів, необхідності розбудовування роздільного збору спільно з мешканцями, щоб система функціонувала комплексно.

Про важливість фінансової мотивації для підприємств і громадян неодноразово наголошував і Квентін Буланже, проектний менеджер Beten International і керівник Energ&East Consulting: «Якщо люди дотримуються правил сортування, то воно буде економічно вигідним як для міста, так і для мешканців. Громадян, які не переймаються екологічними питаннями, можна заохотити до сортування пояснивши економічну вигоду від сортування і переробки. Великі оператори переробки і сортування мають педагогічні підрозділи – для того, щоб пояснювати школярам, дорослим, пенсіонерам, про важливість сортування. Компанії створюють собі нових амбасадорів, які сортуванням збільшать прибутки як собі, так і компаніям».