Нацменшини, безпека і ЄС: до чого парламентський комітет договорився у Львові

У найдавнішому львівському виші – національному університеті імені Івана Франка – напередодні скликали засідання парламентського комітету асоціації між Україною та ЄС
   Світлана Самборська   1020  

Така подія відбулася у Львові вперше. Та й тих, хто може створити інформаційний привід – тут немало. Тому десятки журналістів з місцевих та всеукраїнських видань зійшлись у холі університету.

Вчасно усе, звісно, не почалося. Близько години чекання – і нарешті до журналістів підіймаються співголова парламентського комітету асоціації Україна ЄС Даріуш Розатті, очільник Львівщини Олег Синютка, голова обласної ради Олександр Ганущин. І ще більше десятка «наближених».

Щось справді цікаве і важливе для людей, міста і країни за п’ять хвилин брифінгу спікери сказати не спромоглися. Тож уся надія на основну частину події.

Від моменту підписання угоди про асоціацію між Україною і Європейським Союзом такі засідання відбуваються двічі на рік. На них представники Євросоюзу діляться досвідом, а українська сторона звітує про те, наскільки вона реальними діями наблизилася до членства в Євросоюзі.

«Україна забезпечує права меншин, але при цьому захищає право українців на розвиток української мови», – Геращенко

Цього разу особливий акцент поставили на боротьбі з корупцією, децентралізації та захисті прав національних меншин. За круглим столом озвучили, що про Україну ходить «слава» країни, яка витісняє культуру людей інших народів і не дає змоги розвивати інші культури. Кажуть, не останню роль у цьому питанні відіграли скандальні заяви Угорщини. Втім заступниця голови Верховної Ради України Ірина Геращенко прокоментувала це питання доволі спокійно: « Україна забезпечує права меншин, але при цьому захищає право українців на розвиток української мови, на її захист як єдиної державної та можливість повноцінного функціонування у всіх державних установах».

Аби переконати парламентський комітет, що подібні заяви є не більш ніж черговою спекуляцією, запланували навіть зустріч із представниками національних меншин, на якій ті зможуть чесно висловитися щодо того, що їх турбує.

«За останні 4 роки ми бачимо іншу країну», – Даріуш Розатті про Україну

Також багато говорили про прогрес, якого Україна досягла за останні чотири роки. Навіть підготували презентацію із точним відсотковим показником виконання умов угоди з боку України. Результати, звичайно, вражають. Проте закрадається думка, що їх трохи «прикрасили». Ось, наприклад, статистика щодо того, на скільки відсотків у різних сферах Україна виконала умови Угоди про асоціацію з ЄС:

  • 50% – у сфері національної безпеки і політичного діалогу;
  • 50% – у медичній сфері;
  • 54% – в аграрній;
  • 35% – у митних питаннях;
  • 65% – технічні бар’єри у торгівлі;
  • 67% – соціальна політика та трудові відносини;
  • 80% – у сфері підприємництва.

Прикметно і те, що сам Даріуш Розатті на похвалу не скупився: « За останні 4 роки ми бачимо іншу країну».

На засіданні хотілося почути конкретні шляхи вирішення проблем та плани, як рухатися вперед. Натомість майже весь час говорили про самі проблеми, і ще трохи – про наразі далекі від реалізації проекти.

Найбільшим плюсом таких заходів є приїзд представників Євросоюзу в Україну. Аби зрозуміти проблему – потрібно побачити все на власні очі. Тут я буду солідарною з Іриною Геращенко: «Ми побували з нашими європейськими колегами у гарячих точках, але давно прагнули показати не лише схід, а й захід. Тому що, коли ми говоримо про імплементацію угоди про асоціацію, важливо, щоб європейці на власні очі бачили, як змінюється Україна у всіх напрямах», – заявила Геращенко під час засідання.

І все ж відчувалося, що засідання у Львові – проміжне. Сподіваюся, що подальші «круглі столи» – в Івано-Франківську, Верховині та Києві – будуть продуктивнішими.