Таємниці Львова: відповідь на запитання про “правдивого першого”

А також оголошення переможця тижня
     403  

На фото: монастир при Онуфріївській церкві

Минулотижневе запитання було про львівського першодрукаря. Попри дуже поширений міф, що ним був Іван Федоров, науковці доводять, що у Львові друкарство було задовго до нього. І «правдивим першим» був львівський міщанин Степан Дропан.

Детальне роз’яснення та розвінчання міфу Івана Федорова як українського першодрукаря подає Іван Радковець: 

Історію українського друкарства можна починати з діяльності першої Краківської кириличної друкарні кінця XV ст., що була створена для обслуговування насамперед України й Білорусі і, ймовірно, мала зв’язки з українськими культурними осередками. Не тільки на Білорусь, а й на Україну були розраховані видання білоруського першодрукаря Франциска Скорини, Симона Будного, Василя Тяпинського (за походженням українця), а також публікації заблудівської друкарні гетьмана Великого Князівства Литовського Григорія Ходкевича, нащадка київських бояр. Водночас не випадковим був той факт, що перші друкарні на землях України виникли у Львові — осередку політичної, економічної та культурної активності міщанства, і у Острозі — резиденції найбагатшого і найвпливовішого тогочасного українського магната. Неслушно було б вважати обидві перші в Україні друкарні породженням локальної ситуації у Львові й Острозі, насправді, заснування друкарень у цих містах було пов’язано з потребами громадсько-політичного і культурного руху всієї України.

За дослідженнями українських та закордонних учених, у середині XV ст. у Львові працювала друкарня Степана Дропана, заможного львівського міщанина, який, судячи з архівних документів, подарував згодом цю друкарню Свято-Онуфріївському монастирю. Свого часу друкарня потрапила до Степана Дропана завдяки його тестю — Яну Зоммерштайну, пам’ять про котрого залишилася у львів’ян дещо трансформованими назвами — передмістя Замарстинів і Замарстинівської вулиці.

Цей факт спростовує теорію, що певне ремесло до Львова прийшло з Москви. Протягом 1573–1574 років у монастирі св. Онуфрія «друкованє занедбане обновил» (надгробна епітафія на могилі у Львові). Разом зі своїм сином Гринем Івановичем із Заблудова працював над новим виданням «Апостола», прикрашеним заставками, ініціалами, кінцівками і трьома гравюрами. У післямові розповів про свою друкарську діяльність у Москві й Литві та про переїзд до Львова. Там же 1574 року надрукував перший східнослов’янський Буквар.

У Львові його звали «друкар москвитин» (лат. Iwan Moschus), що могло вказувати як на місце, звідки він прибув, так і на його національність.

Фіоля вважають засновником словянського друкування кирилецею. А про Дропана науковці пишуть: “українське друкарство почалося у Львові в XV ст. і мало корені з тогочасних німецьких князівств, а не з Московії XVI ст., як на тому наполягають науковці Росії».

Книг друкованих Дропаном на даний час не віднайдено”.

Дякуємо усім, хто взяв участь. Окрім правильної відповіді, ми також отримали багато відповідей, у яких вказували Івана Федорова або Ярополка Фіоля.

Переможця тижня з-поміж тих, хто дав правильні відповіді, нам допомогла обрати система Random. Переможцем стала Людмила Жук.

На переможця чекають призи від наших партнерів.

Нагородження усіх переможців серпня відбудеться вже 6 вересня у приміщенні ЛОО “Українське товариство охорони пам’яток історії та культури” (Львів, вул. Коперника, 40-а). Початок о 18.00. Нагадуємо, що під час нагородження також відбувається розіграш призів серед усіх присутніх. Цікаві запитання для розіграшу – від братів Радковців та Андрія Салюка. А ще, нагородження – це чудовий шанс більше дізнатись про Львів. Адже наші львовознавці не лише озвучують правильні відповіді, але і розповідають захоплюючі історії!

І вже сьогодні об 11.00 чекайте на нове цікаве запитання!