Сьогодні відзначаємо Успіння Пресвятої Богородиці

Успіння Пресвятої Богородиці, або Першу Пречисту, сьогодні святкують християни східного обряду
     2643  

Це релігійне свято є одним із 12 найбільших християнських свят у році. Успіння Богородиці – це день смерті (успіння) Діви Марії, Богородиці, матері Спасителя Ісуса Христа. Успіння Пресвятої Богородиці церкви східного обряду відзначають 28 серпня.

За біблійними переказами, Божа Мати часто молилася на Єлеонській горі – місці знесення сина. Одного разу вона побачила архангела Гаврила, який повідомив, що через три дні закінчиться її земне життя. Христос чекає на неї у своєму царстві небесному, де вона буде з ним довічно. На підтвердження своїх слів він вручив Богоматері гілку райського фінікового дерева – символ нетління та благодаті.

Божа Мати просила не сумувати, а радіти з приводу її Успіння, тому що перед лицем сина обіцяла не залишати світ і після смерті. Богородиця заповідала, щоб її тіло поховали біля підніжжя Єлеонської гори, де покояться її рідні. Перед кончиною Божа Матір виявила бажання побачити всіх апостолів, і Бог здійснив чудо: над домом нависло багато хмар, на яких із різних країн зібралися апостоли. Вони самі були здивовані тим, що сталося. Богородиця благословила кожного з учнів Христа й таємниче повідомила, що вони не побачать її після Успіння з волі Господа.

У призначений архангелом день перед Богоматір’ю та апостолами з’явився Христос із великою кількістю небесних сил і пророків, які писали про неї.

У Гефсиманії тіло Божої Матері поховали в печері, вхід до якої був завалений величезним каменем. Апостоли біля гробниці пробули три дні. На третій день прийшов апостол Хома, який не зміг бути на погребанні й не одержав благословення Богоматері. Він був дуже засмучений із цього приводу. Співчуваючи Хомі, апостоли вирішили відкрити гробницю. Але, відваливши камінь у печеру, вони побачили, що гробниця порожня, в ній були лише погребальні покривала.  Її тіло, як і душу, Господь узяв на Небо (в латинській традиції це свято має назву Внебовзяття Пречистої Діви).

Того ж дня увечері, під час обряду переломлення хліба в пам’ять про померлу, апостоли побачили Богородицю, яка сказала їм: «Радійте! Я з вами назавжди»…

Це свято вирізняється з-поміж інших і в літургійному плані. Цього дня у храмах відправляють Єрусалимську Утреню – богослужіння, яке здійснюють лише двічі в році: у Страсну п’ятницю й на Успення.

У народі це свято називають першою Пречистою. Протягом осіннього періоду є три Пречисті – 28 серпня, 21 вересня і 14 жовтня.  У народі кажуть: «Перша Пречиста жито засіває, друга дощем поливає, а третя – снігом покриває».

На Першу Пречисту відбувався озимий посів. Після цього свята колись у селі дівчат звільняли від тяжкої роботи. Звідси й приповідка: «Прийшла Перша Пречиста – стає дівка речиста» – багато говорить, бо вже немає що робити.

В Україні о цій порі розпочинали збір врожаю в садах. На деревах залишаються лише «зимові» сорти яблук і груш. Після першої Пречистої також розпочиналася заготівля калини.

Сьогодні завершується двотижневий Успенській піст. День Успіння також вважають початком першого «бабиного літа». За народними прикметами, якщо на Першу Пречисту гарна погода – вся осінь буде такою ж.

Від Першої пречистої в Україні традиційно починалися шлюбні дійства – оглядини та заручини («Прийшла Пречиста – сватів несе нечиста»). Тож цього дня з нетерпінням чекали дівчата, а хлопці хвилювалися, аби не довелося скуштувати гарбузової каші.

За матеріалами musart.org.ua