X
    Categories: Новини

Прийшов Медовий Спас

Цього дня у церквах святять воду, квіти й мак

Сьогодні святкуємо Маковія, або ж Медового Спаса. Маковія (також Перший Спас, Спас на воді, Медовий Спас, діал. Маковея) – це народна назва свята Винесення чесних древ Животворчого Хреста Господнього, або Свято Всемилостивого Спасу та Пресвятої Богородиці, яке відзначають у перший день Успенського посту 14 серпня (1 серпня за старим стилем).

Свято Винесення чесних древ Животворчого Хреста Господнього прийшло до нас із Візантії, де було встановлене не пізніше ІХ ст. Воно полягало в перенесенні з імператорського палацу до храму Софії частини хреста Господнього, що збереглася. Протягом двох тижнів цю святиню носили по Константинополю з метою «відвертання хвороб», для очищення міста від злих духів, які за давніми віруваннями приносили епідемії страшних хвороб. За допомогою хреста освячували воду, щоб вона стала чистішою та щоб йшли дощі у спеку.

Цього дня святкується також день семи Святих Мучеників Макавеїв, або, як кажуть в народі, «Маковія».

Церква відзначає пам’ять семи мучеників: Авіма, Антоніна, Гурія, Єлеазара, Євсевона, Аліма і Маркела, їх матері Соломії та вчителя їх Єлеазара, які в 166 р до н. е. очолили повстання за віру в єдиного Бога і були за це жорстоко покарані.

Свято Маковія – одне з найпоетичніших і найшановніших в Україні. Цього дня у церквах святять воду, квіти й мак.

«Маковійську квітку» переважно робили з городніх квітів, але додавали в букет і лісові квіти. Пишний букет складався з чебрецю, чорнобривців, волошок, нагідок, польових сокирок тощо. Додавали інколи й голівку невеличкого соняшника, і все це обв’язували червоною стрічкою. Голівки маку в’язали в окремий букет. Кожна квітка в букеті мала своє призначення. М’ята мала оберігати сім’ю від усякої напасті й додавати здоров’я, ласкавці – щоб у родині була ласка, злагода та щирість, сонях уособлювався з небесним світилом, щоб воно було завжди ласкавим і милосердним для людей, тварин та рослин.

Після освячення букет квітів і голівки маку клали за образи і зберігають до весни. Навесні мак розсівали по городу, а засушені квіти на Благовіщення вплітали дівчатам у волосся – «щоб не випадало».

Обрядовою їжею цього дня є «шулики», або «ломанці». Готують їх так: печуть пісні коржі на соді, ламають на дрібні шматочки і свіжовикачаним заливають медом з перетертим маком. Цю страву залюбки їдять діти.

Цього дня хворі на пропасницю купаються в річці, бо вода на свято Маковія вважається цілющою.

У Перший Спас починається Успінський, або Успенський піст – «Спасівка», який встановлений на згадку Успіння Богородиці і триває два тижні. Упродовж цього посту, як і будь-якого іншого посту, важливо не стільки тілесне утримання, а й духовне, тобто потрібно намагатися не віддаватися гучним розвагам, не сваритися.

Згідно з церковним статутом, цей піст такий само суворий, як і Великий піст, тобто зі споживання виключають м’ясні, молочні продукти та яйця, а рибу дозволено споживати лише у свято Преображення.

Успінський піст здавна вважали найприємнішим і найлегшим, тому що основу пісного столу становлять молода картопля, гриби і в цю пору дозрівають овочі та фрукти.

У народі кажуть, що Перший Спас – це проводи літа. Цього дня починають відлітати ластівки.

За матеріалами Вікіпедії

Марічка Курило: журналістка