Завтра у християн східного обряду починається «Спасівка» – Успенський піст

14 серпня за новим стилем у народі святкують свято Маковея, в церковному календарі це день семи мучеників Маковеїв
     797  

Із цього дня розпочинається «Спасівка» – піст, який триває два тижні, до свята Успіння Пресвятої Богородиці, 28 серпня.

Перший день посту — святих мучеників Маккавеїв (від староєврейського Маккабі, що в перекладі означає «молот»). Подвиг мучеників Маккавеїв настільки вплинув на свідомість юдеїв, що це ім’я стало загальним — символом непохитної мужності та безстрашності. Існує навіть твердження, що Маккабі — абревіатура слів Тори, що в перекладі означає «Хто подібний до Тебе, Всевишній».

166 року до Різдва Христового за указом поганського сирійського царя Антіоха Епіфана мученицькою смертю загинули сім братів Маккавеїв — Авім, Антонін, Гурій, Єлеазар, Евсевон, Адим та Маркел — та їхня мати Соломія, а також учитель Єлеазар. Прихильний еллінському культу Антіох Епіфан ввів в Єрусалимі та всій Юдеї язичницькі звичаї. У храмі Господньому він поставив статую Зевса, до поклоніння якому примушував юдеїв.

Дев’яносторічний старець – законовчитель Єлеазар, якого засудили за його віру, з твердістю пішов на муки та катування й помер у Єрусалимі.

Таку ж мужність показали його учні – сім братів Маккавеїв та їхня матір Соломія. Вони визнали себе послідовниками Істинного Бога, відмовившись принести жертву поганським богам.

Старший із братів дав відповідь від імені інших: «Ми готові краще померти, ніж зрадити Бога». За це його жорстоко закатували. Інших п’ятьох братів також стратили.

Коли залишився останній, наймолодший брат, Антіох запропонував святій Соломії вмовити сина, щоб той поступився. Але Соломія тільки укріпила сина в вірі. Його закатували. Після смерті всіх дітей мученицьку смерть прийняла і їхня мати.

Подвиг братів Маккавеїв сколихнув всю Юдею. У 165 році до н.е. спалахнуло повстання, що завершилося звільненням від грецько-сирійського ярма.

У день пригадування про подвиг Маккавейських мучеників розпочинається двотижневий піст.

У народі свято Макковія називають ще Медовим Спасом, цього дня в церквах святять мак, мед, зілля.

Цього дня в церквах освячують воду, квіти й мак. Такий букет називали «маковійчик», або «маковейка». До нього кладуть чорнобривці, жоржини, айстри, гвоздики, барвінок, а також різні трави: м’яту, чебрець, любисток, петрові батоги, полин, деревій, будяк-пристрітник.

Після освячення маковійчика клали за образами та зберігали там до весни.

Свято Маковея в народі також називають першим, медовим Спасом – другий, яблучний Спас, святкують 19 серпня.

Освячену цього дня воду цінують не менше, ніж стрітенську, і вважають надзвичайно корисною від усіх хвороб.

За матеріалами РІСУ, traditions.org.ua