Таємниці Львова: відповідь на “винахідливе” запитання

А також оголошення переможця тижня
 |    1399  

Минулого тижня ми запитували про винахід, який зробили у Львові випадково. Йшлося про невдалу спробу отримати оковиту з нафти і запитували, що з цього вийшло. Отож, як правильно здогадалась більшість тих, хто відповів на запитання, йшлося про гас та гасову лампу.

Цікаву історію цього винаходу у своїй відповіді описала Мар’яна Шубер. Публікуємо її відповідь цілком:

“Одного вечора 1853 року на початок вулиці Коперника, яка тоді називалася Широкою, під аптеку «Під золотою зорею» під’їхав бориславський винокур Абрагам Шрайнер. Він привіз на фірі для власника аптеки угорця Петера Міколяша декілька бочок. Але в них було не вино, а звичайнісінька нафта. Шрайнер переконав його спільно профінансувати дуже вигідну, на його думку, справу одержання з нафти…горілки.

Власник аптеки запросив до розмови своїх фармацевтів: чеха Йогана Зеха і нащадка львівських вірмен Іґнаци Лукасевича. Перегонкою нафти вони займалися вже давно, виготовляючи з неї різноманітні мазі і ліки. Але коли почули з вуст свого господаря, якому вже увижалися величезні прибутки, маячну ідею про виготовлення з нафти горілки, це був для них справжній шок. Але воля власника є закон, і обоє взялися до роботи.

Минуло декілька місяців напруженої роботи, а горілкою й не пахло. Проте одного дня фармацевти одержали цікавий продукт, який горів рівним яскравим полум’ям, не коптів і не мав неприємного запаху. Львів’яни вперше у світі винайшли пальне, яке навіть зараз, на початку двадцять першого століття, використовує третина населення земної кулі. Це був гас.
Винахідники Зех і Лукасевич вирішили, незалежно від свого господаря, відкрити власну справу, замовивши у львівського бляхара Адама Братковського металеву ґнотову лампу, пальним для якої став перший у світі гас. Виріб щовечора виставляли у вітрині аптеки ( з березня 1853 року). Однак львів’яни виявляли байдужість до винаходу, замовлень на лампу не було.

У справі масового попиту на лампу винахідникам несподівано допомогли лікарі. Одного разу (липень 1853 року) у міському госпіталі хірурги, зокрема лікар Загорський, спробували провести термінову операцію при світлі гасової лампи. Так було доведено, що новий світильник не лише безпечний, а й гігієнічний. Цей випадок у Львові дав поштовх різкому зростанню попиту на гас. Природний газ, який на той час теж був уже досить розповсюджений, не міг скласти львівському винаходові конкуренції через свою велику дорожнечу. Таким чином, гасова лампа стала народним товаром.
Світ визнав винахід Того ж таки 1853 року Йоган Зех одержав диплом, виданий віденським патентним бюро. У ньому відкриття кваліфікувалося як спосіб очищення нафти для використання в освітлюванні і опаленні. Роком пізніше на Всесвітній виставці у Мюнхені Зеху вручили грамоту за довершене очищення нафти.

Так розпочалась тріумфальна хода гасу Львовом, Галичиною, усім світом. Спочатку лампа з’явилася в оселях, потім нею почали освітлювати й вулиці міст. Перша у світі вулична гасова лампа була влаштована в одному з центрів нафтовидобутку Галичини – місті Горлиці (Лемківщина, сучасна Південна Польща), де певний час працював І. Лукасевич. Галичина й Румунія (зокрема місто Бухарест) були піонерами гасового освітлення міських вулиць”.

Дякуємо усім, хто взяв участь. Переможця тижня з-поміж тих, хто дав правильні відповіді, нам допомогла обрати система Random. Переможцем стала Степанчук Аїда.

Як завжди, на переможця чекають призи від наших партнерів.

Нагородження усіх переможців липня відбудеться 7 серпня, у вівторок, у приміщенні ЛОО “Українське товариство охорони пам’яток історії та культури” (Львів, вул. Коперника, 40-а). Початок о 18.00. Нагадуємо, що під час нагородження також відбувається розіграш призів серед усіх присутніх. Цікаві запитання для розіграшу – від братів Радковців та Андрія Салюка. А ще, нагородження – це чудовий шанс більше дізнатись про Львів. Адже наші львовознавці не лише озвучують правильні відповіді, але і розповідають цікаві історії!

І вже сьогодні об 11.00 чекайте на нове цікаве запитання!