У Свірзькому замку презентували унікальну оперу

У Львові триває фестиваль LvivMozArt
   Роксолана Мудрак   1548  

Фото: LvivMozArt

Цими вихідними в рамках фестивалю LvivMozArt відбулась прем’єра опери українського композитора Дмитра Бортнянського «Алкід». Твір виконали вперше з 1778 року. Для прем’єри обрали унікальну локацію – Свірзький замок. Твір цього композитора обрали не випадково, адже колись композитор Микола Вербицький назвав Бортнянського українським Моцартом.

Арт-директорка фестивалю LvivMozArt, перша диригентка-постановниця опери «Алкід», а також диригентка Опери австрійського Ґраца Оксана Линів каже, що 20 років мріяла про цю прем’єру.

«Я щаслива, що сьогодні все вдалось. Музика в цій опері надзвичайна. Тут стільки жарту, стільки акцентів і фарб…що вимагає справжньої акторської гри. В Україні ще не було таких живих постановок, де хор і балет рухаються рівноцінно і становлять одне ціле. До того ж, коли ми вперше приїхали в Свірзький замок, зрозуміли, що постановка має бути саме тут. Це замок XVIст., а опера написана на два століття пізніше. Весь сенс сюжету у фабулі: що б людина не вибрала – все життя – це коло, поєднання гармонії протилежностей. І ми, куди б не повернули, перебуваємо в замкнутому колі», – розповіла Оксана Линів.
Спеціально для виконання головної ролі в опері в Україну приїхав й Віктор Андрійченко. Український оперний співак живе та навчається в Австрії у всесвітньовідомої зірки сопрано Єлени Панкратової. Соліст «Алкіда» зізнається, що для нього найбільша честь виступати в рідній державі та хотілось, аби такі проекти частіше організовували саме в Україні.

Фото: LvivMozArt

«Опера фактично ніде не була поставлена. Збережені концертні записи, але такої постановки не було. До того ж з дня прем’єри у Венеції минуло рівно 240 років. Приємно, що так дата збіглась і приємно, що прем’єра саме в Україні, адже Бортнянський – український композитор, класик, наша гордість. Кілька його опер були загублені, серед них і «Алкід». От зараз завдяки Оксані Линів ми можемо дивитись цю постановку. Вона про таку філософію вибору, яка стосується також України», – говорить Віктор Андрійченко.

Фото: LvivMozArt

Репетиції тривали протягом місяця. Непростими були погодні умови, часто дощило, але Андрійченко каже, що результатом задоволений.
«Повністю провести репетицію на території замку вдалось всього раз, але Свірзький замок – фантастична локація. Тут неповторна акустика, глибока. Сама енергетика замку позитивна. Поруч озеро, такі неймовірні краєвиди. Тут просто хочеться дихати і бути якнайдовше. Тому я дуже радий, що виступатимемо ще з цією оперою тричі», – додав Андрійченко.

Побачити унікальну оперу можна буде ще 19 та 20 липня. Опера Дмитра Бортнянського «Алкід» написана в жанрі опери-серіа («серйозної опери»). Партитуру «Алкіда» тривалий час вважали втраченою та віднайшли лише наприкінці ХХ століття у Лондоні. Вперше постановка побачила світ 1778 року у найбільшому театрі Венеції – «Сан Бенедетто». Опісля кілька концертних та сценічних виконань відбулося – у Львові, Одесі та Києві. Першу за багато років повноцінну сценічну поставку ексклюзивно для LvivMozArt здійснив німецький режисер Андреас Вайріх, який ввів у оперу хореографічні елементи.