«Ігри Нескорених»: як молодь відроджує історичну Сприню

Сьогодні відбулося офіційне відкриття військово-патріотичного вишколу «Ігри Нескорених»
 |    2590  

11 липня 2018 року виповнюється 74 роки відтоді, як у гірському селі Сприня на Самбірщині відбувся Великий Збір і була створена Українська Головна Визвольна Рада (УГВР). Із цієї нагоди вже традиційно у Сприні відбувається військово-спортивна патріотична гра «Ігри Нескорених». Цьогоріч  Ігри триватимуть  до 15 липня. Про Ігри, їхню історію, учасників та особливості цьогорічних змагань розповів «Львівській газеті» співорганізатор змагання, голова Самбірської районної ради Віталій Кімак.

Про місце проведення

Впродовж 20-ти років ми поширюємо інформацію і історію  про Українську головну визвольну раду, яка свого часу була створена  на Самбірщині – поблизу села Сприня.  Тут відбувалися історичні події, які стосуються не тільки УГВР. На Самбірщині, Старосамбірщині, Дрогобиччині велика кількість сіл, з якими пов’язані переможні змагальні дати українського національно-визвольного руху.  Тут також жило багато визначних особистостей, які будували і виборювали українську незалежність в минулому столітті.

У Сприні зараз функціонує спортивно-туристичний оздоровчий комплекс «Прикарпаття» ім. президента УГВР Кирила Осьмака, який є власністю Самбірської районної ради. Колись там був піонерський табір, а зараз ми хочемо відновити інфраструктуру, створити належні умови для вишколу, власне, для молодих людей. Тут і відбуваються «Ігри Нескорених».

Історія Ігор

5 років тому, коли ми традиційно відзначали чергову річницю створення УГВР, мали на меті залучити більше молоді до відзначення цієї знакової історичної події: молоді, яка могла б приїздити в це історичне місце, вивчати історію і поширювати ці знання. Активним благодійником, який щороку підтримує і долучається до відзначення річниці створення УГВР, є народний депутат України Ярослав Дубневич, він, фактично, виступив з ініціативою провести такий змагальний вишкіл серед молоді. Щороку Фонд братів Дубневичів надає фінансову підтримку на проведення заходів. Ці спортивно-патріотичні ігри мають на меті вшанувати пам’ять героїв минулого століття, які боролися за незалежність, соборність нашої держави. Але разом з тим ця молодь у такий спосіб може вивчати сучасну військову справу.  Бо ця подія, яка мала місце у 1944 році, актуальна і для нашої новітньої історії, адже у нас зараз на східному фронті точиться війна.

Учасники

В Іграх нескорених беруть участь 9 команд – це молоді люди віком від 15 до 20-ти років з різних регіонів України. Є команди зі Львівщини – з Самбірського, Городоцького, Мостиського, Пустомитівського районів; а також з Херсонської,  Луганської, Донецької та Полтавської областей. З Луганщини, наприклад, є дві команди – з Новоайдарського та Попаснянського районів. Уже вдруге є команда зі Слов’янська – Слов’янська січ. Це унікальна команда молоді, яка допомагала нашим хлопцям, коли вони визволяли Слов’янськ : з дахів будинків, на вулицях спостерігали за пересуванням противника і передавали інформацію. Раді вітати гостей з Полтавщини, адже Президент УГВР Кирило Осьмак родом з Полтавщини.

Географія команд, які приїжджають,-  це команди з півночі, півдня, сходу, заходу нашої країни. Це свідчить про те, що змагання сьогодні мають велику популярність і ми будемо їх продовжувати.

Команди, які хочуть брати участь у Іграх – можуть просто звертатися до організаторів, заявляти про свою участь. Ми радо їх приймемо.

Перспективи

Ми інвестуємо у розбудову інфраструктури табору. За останні два-три роки нам вдалося відновити будиночки, в яких проживають учасники, налагодити водопостачання, завершуємо будівництво спортивного майданчика зі штучним покриттям, тренажерний комплекс. У планах – спорудити у цьому місці літній басейн, побудувати сучасний конференц-зал. Маємо виступили з ініціативою відновити на Львівщині допризову підготовку для молоді, сподіваємося, ми отримаємо підтримку, і будемо пропонувати, щоб така підготовка проводилася саме тут.

Сподіваємося, що вже наступного року зможемо з червня по серпень організувати програму відпочинку, оздоровлення, таборування, вишколу дітей. Будемо шукати підтримку обласного та державного бюджетів, національних програм. Окрім того, ми вкладаємо кошти у те, щоб табір функціонував впродовж року. Наприклад, квітень-травень або вересень-жовтень це можливість у майбутньому проводити змагання з міні-футболу, з волейболу, баскетболу – як обласні, так і всеукраїнські. Зараз табір надає можливість молодіжним організаціям, церковним громадам, громадським організаціям за дуже символічну оплату організовувати заходи.  Це літо уже повністю зарезервоване для таких ініціатив.

Дорога до Сприні

У нас є два напрямки, які ведуть до Сприні: шляхом автодороги Нагірне – Звір та дороги Мостиська – Самбір – Борислав. Вони в незадовільному стані, хоча ми і проводимо там постійні ремонти. Для нас є пріоритетом відновлення дороги до Сприні, адже хочемо не лише відзначати там пам’ятні дати, а розвивати цей куточок Самбірщини. Це чудові місця для рекреації – гірське кільце в районі протяжністю 70 кілометрів.

Наступного року буде ювілейна дата створення УГВР – 75 років, хочемо до того часу провести ремонти.

Про змагання

Протягом тижня учасники виборюватимуть перемоги в таких конкуренціях: стрільба, повстанський біатлон, перетягування линви, розпалювання багаття, перегони, гирьовий спорт, армреслінг, відун, повстанська пісня. Один день змагань буде присвячений сходженню на гору Діл – повстанським історичним маршрутом, де у 1944 році діяла підстаршинська школа УПА, а минулого року відкрито найвищу в Європі дерев’яну Вежу Пам’яті. Також будуть презентації від трьох військових частин, які дислокуються на Самбірщині: інженери-сапери, інженери-хіміки та військові льотчики з нового Калинова, які пообіцяли організувати польоти. Волонтери навчатимуть учнів тактичній медицині. У таборі відбудеться презентація волонтерського фото проекту «Якби не війна» та демонстрація фільму «Кіборги». Також будуть різноманітні екскурсії. Буде спілкування з ветеранами УПА та вояками уже сучасної війни на Донбасі.

Річниця УГВР

У неділю, 15 липня, у Сприні  відбудеться фінал Ігор Нескорених та нагородження учасників. А також відбуватиметься відзначення 74 річниці створення УГВР. Уже традиційно його розпочинатимуть автопробігом зі Самбора так званим «повстанським маршрутом»: зустрічаємося о 9.00 у Самборі біля пам’ятника Бандері, звідти автоколона вирушає через села, де поховані повстанці, відвідують  музей національно-визвольних змагань у Чукві, відвідають могили загиблих бійців на Донбасі. О 13 розпочнуться урочисті заходи у Сприні, в яких братимуть участь самі учасники команд. Напередодні відбудеться конкурс патріотичної пісні – і, власне, його учасники презентуватимуть свою творчість – пісні, вірші. У Сприні діє музей криївка – там діюча експозиція. І там же ж будуть відео-презентації військових частин, і самі військові розповідатимуть про свою службу. Також буде презентація мистецького волонтерського фото проекту «Якби не війна». Ну і звичайно що буде польова кухня.