Завдання на літо: топ-5 способів швидше вивчити іноземну мову

«Львівська газета» підшукала кілька нестандартних методик, які пришвидшать процес вивчення іноземної мови і зроблять його цікавішим
 |  Дар'я Шовкопляс   1405  

Побутує думка, що деяким людям мови даються важко. Однак ще у 2006 році дослідник сфери освіти Річард Спаркс розвіяв цей міф у статті «Чи існує нездатність до вивчення іноземної?». На його думку, швидкість засвоєння матеріалу залежить лише від вибраної методики. Тож, якщо минає десятий рік, коли ви намагаєтесь вивчити англійську, німецьку чи навіть китайську проблема не у вроджених здібностях – може настав час щось змінити?

Переймайте акцент

Поліглоти радять тренувати вимову. Не бійтеся кривлятись та повторювати міміку носіїв. Це допоможе не лише зрозуміти ментальність народу, а й відволіче від думок про граматику, активізує мисленнєві процеси, тобто слова запам’ятовуватимуться швидше. До того ж, ви автоматично вирішите проблеми зі слуханням.

«В нашому мозку є фільтри, які відбирають знайомі звуки та відсіюють невідомі. Щоб навчитися чути іноземну, треба мати правильну вимову. Тоді мозок вважатиме нове звучання “своїм”, а вуха розпізнаватимуть його. Проводьте фізіологічні тренування. Розмова – це також робота м’язів (на обличчі їх аж 43).  Навчіться керувати ними по-новому. Якщо обличчя болить, ви все робите правильно. Це як зайнятися іншим видом спорту. М’язи повинні адаптуватись», – розповідає новозеландський психолог та лінгвіст, Кріс Ленсдейл.

Нині значення вимови зрозуміли і розробники мобільних додатків. В Google Marker та Apple Store можна знайти спеціальні програми, які дають можливість не лише послухати носія, а поспостерігати за його мімікою, коли він вимовляє те чи інше слово. А якщо ви досі не впевнені, чи розуміють вас, допоможе додаток ELSA Speak. Він аналізує ваш монолог, вказує на помилки, а головне дає рекомендації, як налаштувати артикуляційний апарат, щоб звучати як носій.

«Багато людей не просуваються у вивченні мови, тому що не розтуляють рота», – пояснює Майкл Гайслер, віце-президент школи іноземних мов Коледжу Міддлбері у Вермонті, США. «Якщо ви хочете зберегти лице, прогрес буде дуже повільним».

Викрикуйте

Слова запам’ятовуються швидше, якщо вимовляти їх голосно. Не дарма психологи радять своїм клієнтам кричати про образи або ж навпаки про щастя. Так люди звільняються від негативних емоцій, стають більш впевненими та розкутими. «Коли людина розслабляється з середини, обов’язково знімаються зажими м’язів, вимова стає природнішою та гарнішою», – пояснює аналітичний психолог Лідія Засельська. Тобто метод «гучності» допоможе швидше адаптувати ваш артикуляційний апарат до правил іноземної мови, а отже, пришвидшить процес навчання.

До того ж, така лінгвістична терапія виглядає досить весело – важливий критерій для засвоєння нового матеріалу. «Якщо ви сердиті, засмучені, ви не вивчите! Якщо ви щасливі  – ви допитливі, ви швидко запам’ятовуєте», –  зазначає Кріс Ленсдейл.

Найкращий час, щоб перевірити об’єм засвоєної інформації,  з 8:00 до 10:00 та з 13:00 до 18:00. Тоді працездатність мозку найвища й може досягати 30%.

Грайте. З друзями

Нині існує безліч додатків, які пропонують вивчити іноземну у формі гри. Користувач переглядає картки, встановлює відповідності, дивиться улюблені фільми та слухає пісні. Так можна розслабитись, провести час весело і поповнити словниковий запас. Однак ефект від реальних ігор з друзями набагато більший. Особливо, коли гра рухлива та напружена. Мозок працюватиме на повну, бо потрапить  хоч і в мінімально, але стресову ситуацію.  «Все, що стосується нашого виживання, ми запам’ятовуємо. Якщо мова є важливою для вас у стресовий момент ви запам’ятаєте її швидше,» – розповідає Кріс Лонсдейл .

Не дарма, на Speaking Clubs з носіями мови популярна гра, коли учаснику за певний час треба пояснити найбільшу кількість слів своїй команді. Гравці розповідають, що ніколи так швидко не говорили іншою мовою і тим більше не могли так швидко думати нею.  Стрес робить своє.

Інша ефективна гра, яка запустить ваш мозок, «Never have I ever». Особливо, якщо це її рухлива версія. Для неї учасники сідають у коло. У ведучого, який розпочинає гру, стільця немає. Перший учасник говорить, що він ніколи не робив. Якщо інші мали такий досвід, вони повинні помінятися місцями. Сідати на найближчий стільчик неможна. У цей час перший учасник також шукає собі місце. Хто наступний залишився без стільця – той так само стає в центр і говорить «Never have I ever…». У такий спосіб ви дізнаєтесь багато нового про своїх друзів, перевірите швидкість реакції, та обов’язково запам’ятаєте слова, які до гри не знали.  До того ж, відомо, що фізичні вправи, коли ви перебігаєте від одного стільця до іншого, насичують мозок киснем, тому інформація засвоюється краще.

Говоріть самі з собою

Дуже добре, коли ви маєте знайомого носія або друзів, які знають іноземну краще, ніж ви. Однак що робити, коли сором’язливість перемагає? Говоріть самі до себе. Ставте запитання, відповідайте на них. Хоч це і виглядає дивно, результат того вартий. Вчені вважають, що вигадування історій, планування деталей та змістове об’єднання вивчених слів активують зв’язки між нейронами в головному мозку та краще закріплюють інформацію. До того ж, можна скомбінувати цей метод з двома першими.

А от якщо фантазії не вистачає – переказуйте вголос. Експеримент Кріса Берда з Сассекського університету показав, що студенти, які після перегляду відео хоча б протягом 40 секунд переказували його зміст, вже через два тижні говорили більш впевнено, розгорнуто та розуміли більше деталей.

Не забувайте про атмосферу

Переглядайте список нових слів під класику. Вона допомагає зосередитися, підвищує увагу на 30% та мобілізує механізми пам’яті. До того ж, звукові вібрації стимулюватимуть кровообіг та тонус судин. Коли ж класика набридне – вчіть улюблені пісні. Так ви запам’ятаєте нові слова в контексті. І якщо рівень вам дозволяє, використовуйте лише одномовні словники, такі як Оксфордський. Обов’язково перегляньте похідні слова, бо це допоможе  запам’ятати мінімум в 5 разів більше нових конструкцій.

Не забувайте пити багато води. Це надзвичайно важливо під час будь-якого навчального процесу. Вода розріджує кров і допомагає їй швидше циркулювати до мозку.