Волонтери із Львівщини представили на Донбасі історії Героїв

Нещодавно команда львівських волонтерів укотре побувала у прифронтовій зоні на Луганщині та Донеччині
 |  Юлія Осим   442  

Волонтерський фотопроект «Якби не війна…» (а це 122 історії українських бійців, які пройшли горнило війни) та культовий фільм «Кіборги» презентували місцевим мешканцям та нашим військовим у Щасті, Лисичанську і Поковську. Їх разом з позашляховиками, спорядженням та товарами першої необхідності привезли на схід львівські волонтери.

Як розповіла відома волонтерка Ірина Яремко, яка презентувала виставку на сході, везли фото в прифронтові містечка з певними пересторогами. Як поставляться до них місцеві мешканці? Як сприймуть? Адже вони безпосередньо живуть у зоні бойових дій, та й позиції у них неоднозначні.

Сумніви розвіялись уже після першої презентації і перегляду у місті Щастя. А в кінотеатрах Лисичанська і Покровська був аншлаг.

«Повірте, я ще ніколи не бачила стільки щирих очей тут на сході, не відчувала стільки тепла і співпереживання за долі людські, – розповіла пані Ірина. – У залу заходили одні люди, а виходили зовсім інші, навіть діти зрозуміли сувору правду про війну».

Понад те, місцеві вчителі історії придбали кілька друкованих видань-збірок фотовиставки «Якби не війна…». Кажуть, що викладатимуть за ними новітню історію у своїх школах.

«Разом з братом Богданом Дубневичем ми постійно поповнюємо шкільні бібліотеки Донбасу україномовною літературою, допомагаємо Потягу Єднання «Труханівська січ», спільно проводимо військово-спортивні змагання «Ігри нескорених» у Сприні, у яких беруть участь команди практично з усіх регіонів України, влаштовуємо літній і зимовий відпочинок дітей із Донбасу на Західній Україні, – каже народний депутат України Ярослав Дубневич. – Адже неодноразово були у зоні бойових дій, знаємо потреби військових і цивільного населення. Розуміємо ту непросту ситуацію, яка там склалась. І тому, плануючи чергову поїздку з волонтерами, вирішив привезти на Луганщину і Донеччину фотовиставку «Якби не війна» та фільм «Кіборги».

На одній із зустрічей у Покровську до львівських волонтерів підійшов офіцер представник місцевого військкомату. Два сини Олексія Момота теж служать у ЗСУ і захищають Вітчизну. Його відвертість вразила.

«Якби протягом 27 років на Донбас приїжджало більше українських митців, істориків, вчителів, розповідалась би правда про історію України, її вчили б в школах та інститутах, якби були б українські телебачення, радіо та газети – не прийшла б війна на нашу землю. «Рускій мір» просто не прижився б. Добре, що я зумів виховати своїх дітей, жаль що інші ні, – поділився враженнями від побаченого військовослужбовець Олексій Момот і оптимістично додав: Втрачено багато, але нинішня молодь свідома того, що насправді відбувається. Вона справді проукраїнська».

А найбільшим переконанням для місцевих є відновлення зруйнованої інфраструктури. Створення нових робочих місць, підвищення рівня життя, соціальних стандартів і звичайно мир та відновлення історичної пам’яті.

Як розповів лисичанський підприємець і волонтер Олег Костряков україномовне телебачення транслюється здебільшого в кабельних мережах великих міст, а в селах воно просто відсутнє. Там і нині в ефірі показують московських політичних шоуменів зі своєю брехнею про Україну. З справжнього українського люди слухають тут радіомережу FM Галичина.

Те, що з часом ментальність місцевих мешканців і їхнє ставлення до військових поступово змінюється – факт. Усе більше місцевої молоді з Донбасу йде служити за контрактом у ЗСУ.

«Я народилася в Україні і є українкою. Буду захищати свою рідну землю, віддам за неї життя. Мій вибір підтримують мої батьки і друзі. Ми – один народ, одна держава», – переконана дев’ятнадцятирічна Вікторія Чернишенко зі Щастя.

Окрім презентації виставки та фільму, уже традиційно волонтери передали військовослужбовцям матеріальну допомогу та три автомобілі. Новокалинівські військовослужбовці хімічної розвідки отримали пасажирський бус, а 24-та бригада – 2 повнопривідні джипи. Один із позашляховиків передали артилеристам, другий – підрозділу, в якому нещодавно під час обстрілу вщент згоріли 7 автомобілів.

«Завдяки цьому автомобілю ми зможемо вчасно виконувати бойові та оперативні завдання. На війні це запорука успіху», – сказав майор Юрій Мадяр.