У Домі Франка представлять втрачений портрет письменника

Репліку втраченої картини Юліана Панькевича «Іван Франко за робочим столом» виконав Юрій Лесюк, заслужений художник України
     385  

З ім’ям Юліана Панькевича пов’язане становлення українського мистецтва кінця XIX — першої половини XX ст. У 1898-1933 роках він жив і працював у Львові. У 1903 році вийшов випуск антології української лірики «Акорди», художнє оформленням унікальної збірки виконав Юліан Панькевич. Упорядником і редактором цієї антології був Іван Франко. Саме він і залучив художника, цінуючи його здібності рисувальника. 1904 року Юліан Панькевич намалював портрет Івана Франка. Це був один із найкращих прижиттєвих портретів письменника, до того ж оди із небагатьох (дехто стверджує, що єдиний!), мальований безпосередньо з натури, а не з фотографії чи з памʼяті.

Син письменника, Тарас Франко, згадував: «Батько не хотів позувати, пожалував часу. Художник примістив свій мольберт біля письмового стола батька і так малював його під час напруженої умової праці, коли очі дивились униз. Вийшло напрочуд гарно».

Більше ніж 80 років тому, на початку 1930-х років, портрет Івана Франка пензля Юліана Панькевича було втрачено, і доля його невідома. Однак збереглася фотографія робочого кабінету письменника, на стіні якого видно цей портрет.

І сьогодні портрет повернувся у #ДімФранка – наразі у вигляді репліки роботи Юрія Лесюка. Це – зовсім не канонічне, «правильне», зображення письменника анфас, з поглядом у далечінь, а портрет Франка у творчому процесі – за робочим столом, схиленого над рукописами.

Юрій Лесюк – заслужений художник України, завідувач відділу малярства Львівського коледжу декоративного та прикладного мистецтва ім. Івана Труша. Учасник понад дев’яносто республіканських, регіональних, а також міжнародних художніх виставок. Автор працює в різних жанрах – це і портрет, і натюрморт, і пейзаж, але більша частина творчості присвячена жанровим композиціям з життя рідного Прикарпаття, його звичаям і традиціям.