П’ятеро президентів закликали Україну та Польщу відкласти історичні суперечки

У Варшаві відбулась конференція "Демократія. Примирення. Майбутнє"
     757  

Колишні президенти Польщі Броніслав Коморовський і Александр Квасневський разом із послом Андрієм Дещицею оприлюднюють текст спільного звернення із колишніми президентами України Леонідом Кравчуком, Леонідом Кучмою та Віктором Ющенком. Це звернення – заклик до захисту процесу примирення між польським і українським народами.Про це повідомляє журналіст Віталій Портніков. Він подає повний текст звернення:

«Польсько-українське примирення над важкою історією є великим здобутком вільної Польщі і вільної України. Це – результат зусиль цілих суспільств і заслуга усіх правлячих кіл у наших країнах, а також президентів Польщі й України.

Примирення і співробітництво між Польщею та Україною – життєвий інтерес обох народів та має важливе значення для майбутнього усього регіону Центрально-Східної Європи. Це стратегічно важливо для безпеки східного флангу НАТО та Європейського Союзу, які стоять перед викликом російської агресії проти України.

З великим занепокоєнням спостерігаємо за явищами, які з’являються останнім часом і становлять загрозу примиренню та співпраці. Тому нас сповнює тривогою зростання суперечок та негативних емоцій довкола болісних сторінок в історії взаємних відносин.

Вважаємо, що це важке минуле повинно заохочувати сучасних поляків і українців робити дальші зусилля заради примирення та співробітництва з думкою про краще майбутнє наших народів і держав. Ми не можемо залишатися заручниками історії. Ми повинні вчитись шанувати відмінні болючі історичні моменти та шукати у минулому, передовсім, те, що нас єднає. Маємо шанувати могили жертв давніх польсько-українських конфліктів, бо нічого в історії не вдасться витерти чи зробити недійсним, але, з думкою про майбутні покоління поляків і українців, навіть найбільш болісний досвід можна перетворити на джерело спільних роздумів.

Тому ми закликаємо до захисту процесу примирення між нашими народами. Звертаємось до державної влади, звертаємось до суспільств, особливо до залучених у процес примирення Церков, органів місцевого самоврядування, громадських організацій, до представників ЗМІ, викладачів і студентів – до усіх прихильників примирення, зближення і дружби між нашими народами.

Закликаємо вести постійний, терплячий діалог, чинити опір націоналістичній позиції та екстремістським проявам, навчати, спираючись на правду й достовірні історичні джерела, шануючи одні одних, зміцнювати співробітництво істориків та вищих навчальних закладів, людей культури і мистецтва, вчителів та вихователів – усіх, хто формує знання, мислення і чутливість громадян наших країн, особливо молодого покоління.

Нехай пам’ять про невинні жертви давніх польсько-українських конфліктів єднає наші країни і народи у спільній задумі і спільному прагненні до майбутнього, яке спирається на співробітництво і дружбу».

Броніслав Коморовський – Президент Республіки Польща (2010-2015)
Александр Квасневський – Президент Республіки Польща (1995-2005)
Леонід Макарович Кравчук – Президент України (1991-1994)
Леонід Данилович Кучма – Президент України (1994-2005)
Віктор Андрійович Ющенко – Президент України (2005-2010)