Цікаві ігри. Чим зайняти у дорозі малюків?

Щоб поїздка чи політ не обернулися справжніми тортурами для дітей  і батьків – ретельно обдумайте, чим дитину (чи дітей) у дорозі зайняти
     4334  

Кожна подорож починається з дороги. Навіть не так: з підготовки до дороги! Ніхто не хоче зіпсувати мандри вже з порога. Отож, використовуйте ці підказки, щоб не затьмарити сімейний вояж дитячим скиглінням і спільними розчаруваннями та нервами.

Придумати розваги на довгу дорогу – непросто, адже ми знаємо, що діти не будуть кілька годин поспіль зосереджувати увагу на чомусь одному. Ех, якби ж то, правда? Але ні, їм весь час хотітиметься чогось іншого. Не такого, інакшого, свіжого! Тому найкраще – підготувати ідей багато, значно більше, аніж навіть може видатися потрібним. Бо повірте: не на кожну пропозицію дитина і пристане, не до всякого заняття матиме настрій.

З дітьми різного віку – різні нюанси. До прикладу, що менша дитина, то довше вона здатна спати в дорозі, а це, звісно, на руку батькам (так, так, це чесно). Проте розслаблятися не варто: малюки прагнутимуть частішої зміни занять, оскільки монотонність їх втомлює. То що ж запропонувати найменшим? 

 1. Іграшки. Так, улюблені іграшки! Обов’язково беремо ту, яка дитині найдорожча, з нею і стрес – не стрес, і дорога коротша. Якщо м’яка – з нею і спати приємно. Добре мати зі собою брязкальця, торохкальця, гризунці, шурхотунчики. А також гарно підійде усе, що співає чи говорить. Добре, якщо там є кнопки і маля може саме тицяти та отримувати звуковий чи світловий ефект у відповідь.
 2. Книжки! Так, навіть для мацьоп! Особливо, якщо поруч із дитячим автокріслом сидить хтось дорослий і може показувати та розказувати.
 3. Аудіоказки або пісеньки! На зміну маминому чи татовому голосові гарно мати щось приємне і відоме дитині, і точно не треба нового, бо подорож – і так вихід із зони комфорту, а надто багато свіжого швидко перевантажує мозок дитини і може спричинити втому й істерики.

А що буде цікаво тодлерам?

 1. Іграшки! Звісно, що і для трошки старших діток основу таки складають іграшки, просто вони – вже інші. Улюблені ляльки чи тваринки, машинки чи літачки. Усе те, з чим добре вдома, на прогулянці, у звичному ритмі життя. Саме такі речі додають упевненості і відчуття домашньості, безпеки, з ними – хоч на край світу!
 2. Усе для малювання. Можна малювати на папері олівцями чи маркерами, можна творити на магнітних дошках, можна розмалювати дерев’яні або керамічні фігурки, та навіть водою на спеціальних килимках! А ще захопіть штампи, спірографи – дитині точно буде цікаво! Альбом або блокнот, розмальовки, кольорові ручки та інші інструменти для творчості – займають мінімум місця в рюкзаку.
 3. Книжки – це те, що цікаво дітям будь-якого віку. А для тих шустриків, які саме хочуть руху, але не мають посидючості, ідеальне рішення в дорозі – віммельбухи! Вони і увагу привертають, і сприяють зосередженості, і мамі-татові трохи дають перепочити. 
 4. Аудіокнижки і музика. Можна слухати разом, а можна і підспівувати. До прикладу, це можуть бути пісеньки «англійською» з дитячих мультів.

Для активних балакунів і тих, хто вже добре може висловити думку – ігор і занять ще більше! Окрім іграшок і книжок, малювання і слухання дуже добре займають уяву: 

 1. Усні розваги й ігри. Лічилки,скоромовки, завдання на уважність – це те, що можна чергувати з іншими заняттями. «Вгадай, що це або хто це?» – улюблена наша забавка із донькою. Ми по черзі загадуємо щось або когось і даємо одна одній підказки. До прикладу: «Хто це? – Має великі очі, не спить уночі». Або «Що це? Має крила,  летить по небу, але не живе». «Дорослі» варіанти часто програють у винахідливості «малючковим». А ще, якщо у дитини все ок із кольорами і рахунком, то можна рахувати машини. Також весело грати в «Слова». Нове слово починається на букву, якою закінчується попереднє слово. Наприклад, яблуко – острів – вода. Ця гра також корисна для діток, які тільки почали вивчати букви і звуки. «Що поміститься в машину (коробку, банку, жменьку – обирайте, що заманеться)?» – це ускладнений варіант гри в «Слова». Називаємо слова на тих же умовах, що в звичайній грі, але враховуємо «місткість» машини чи банки. Наприклад, слово «острів» вже не підходить, бо в банку не поміститься))
 2. «Асоціації». Перший учасник називає будь-яке слово, другий говорить слово-асоціацію і так далі. У кінці виходить дуже цікавий асоціативний ряд.
 3. Настільні ігри. Звичайно! Це ж супер забави на довгу дорогу! Шашки, імаджінаруім, лото, пазли допоможуть цікаво провести час діткам різного выку. А, наприклад, бінго – ідеальний варіант для дороги. Можна їхати і шукати предмети навколо. Яскраві картки, наклейки, веселі завдання – те, що потрібно малюкам. Така гра не тільки стане розвагою, але й принесе користь: допоможе запам’ятати нові слова, розширить кругозір дитини, розвине уважність і спостережливість.
 4. Путівники і карти. Так, для дітей! А чому ні? Дайте дитині почитати/подивитися путівник, а краще придбайте спеціальні дитячі путівники з яскравими картинками  або книги про пригоди у рідній країні або в країні, куди ви прямуєте. До слова, в Україні вже є чудові і карти, і пазли, і ігри про різні міста і куточки нашої Батьківщини, то ж купуйте і насолоджуйтеся!
 5. Ґаджети. Якщо ви випробували усі варіанти і треба ще щось – ок, гаджети підійдуть. Електронні книжки, планшети, мобільні телефони, MP3- плеєри, ноутбуки, дитячі книги. Заздалегідь скачайте мультфільми, дитячі книги, ігри, музику, фільми. Читати в машині або автобусі шкідливо для дитячого зору, в цьому випадку цікава аудіокнига – влучне рішення. Придбайте диски з розвиваючими іграми та цікавими навчальними програмами. В дорозі дитина може вивчати англійську, числа або букви. Також варто подбати про спеціальний адаптер, за допомогою якого завжди в машині можна підзарядити всі пристрої, щоб не сідали. Проте електронні гаджети точно не замінять спілкування. Як правило, вони швидко дітям набридають. Тому для довгої дороги повинен бути хороший запас ігор і розваг. Варіантів – море, вибирайте будь-який і не прогадаєте!

А на завершення вам веселі віршики, які можна легко адаптувати до співу, і тоді точно буде не до нудьги.

«Віє вітер з-під воріт, на воротях – сірий кіт.

Вітер сірому котові чеше вусики шовкові.

Ясне сонце виплива, коту спинку пригріва (тут можна зробити ще масажик дитині).

Кіт вуркоче, кіт муркоче, ніби заспівати хоче! (тут співаємо від душі “Мяу-мяу!”, мелодія довільна).

Як бачите, багато ігор в дорогу для дітей вам відомі, вони веселі й цікаві. Ще чудовий «запасний» варіант того, як розважити дітей в дорозі – нехай діти запропонують вам свої ігри. Вони це дуже люблять.

Щоб діти легше переносили довгий шлях, маленьким непосидам потрібно давати можливість походити, побігати, пострибати. Пройдіться з дитиною по вагону поїзда, по проходу в літаку. Для автобусів передбачені зупинки в дорозі. Обов’язково використовуйте таку можливість! Заплануйте для поїздки автомобілем зупинки в дорозі, намагайтеся це робити кожні 1-2 години. Вибирайте для зупинки безпечне місце – щоб була ділянка для прогулянок подалі від дороги. Нехай діти побігають вдосталь. А головний секрет щасливої дороги – грайте самі захоплено і з радістю, проявляйте до дітей максимум терпіння, турботи і любові. І подорожуйте із задоволенням!