X
    Categories: Новини

Сьогодні відзначаємо Вознесіння Господнє

Вознесіння Господнє – вознесіння Ісуса Христа на небо, яке відбулося через 40 днів після Воскресіння Господнього

Інша назва – Вшестя. Тож сьогодні це свято відзначають церкви східного обряду, які святкували Великдень 16 квітня.

У християнстві ця подія є одним з 12 найбільших церковних свят, яке завжди припадає у четвер 40-го дня по Христовому Воскресінні. З цього приводу народне прислів’я каже: «Не прийдеться в середу Вшестя». У Католицькій церкві Вознесіння Господнє має найвищий статус – торжества. Згідно з християнським ученням, після воскресіння Христа, через сорок днів Бог забрав Його на Небо, хоч до цього Він ходив по землі. Саме цього дня Він вознісся на небеса і з’єднався з Богом. Ісус піднявся в небо на очах своїх учнів, яких зібрав попередньо, щоб благословити. Це останній день, коли вітаються словами «Христос воскрес!».

Джерела трьох перших сторіч нічого не говорять про це свято. Не згадує про нього й письменник Оріген (+ к.251), який вираховує християнські свята у 8-й книзі свого твору «Проти Цельсія». Знавці обряду дотримуються думки, що в перші три століття це свято святкували разом зі святом Зшестя Св. Духа. Сильвія Аквітанська не називає це свято Вознесінням, а тільки «сороковим днем після Пасхи».

У IV столітті свято Господнього Вознесіння стає загальнознаним.

За народними звичаями, цього дня випікали обрядове печиво у формі драбинок, «щоб було по чому Ісусові вилізти на небо». Такий ритуальний хлібець носили на могилки, щоб востаннє разом пом’янути померлих.

Окрім печива, готували також пласкі млинці з пшоняного борошна, у деяких місцях пекли паски і фарбували крашанки на поминки.

Селяни в цей день обходили свої посіви, качали на них крашанки, оскільки «на Вшестя вже починає викидати колос». До цього дня намагалися повністю обсіятися, бо через десять днів буде Трійця.

Нагадаємо, сьогодні 5 львівських храмів відзначають престольний празник.

Марічка Курило: журналістка