Львів’ян закликають виміряти тиск

У Львові стартували Дні профілактики й раннього виявлення артеріальної гіпертензії
     577  

Щорічно управління охорони здоров’я Львівської міської ради проводить травневу акцію з вимірювання артеріального тиску, щоб запобігти або на ранній стадії виявити артеріальну гіпертензію у львів’ян. Адже ця недуга може призвести до важких ускладнень — інфаркту та інсульту, якщо її не лікувати вчасно. У Львові, за статистикою, підвищений тиск має майже 30% населення, хоча насправді ця цифра значно більша — багато людей навіть не здогадуються, що мають підвищений тиск. Цього року «Дні профілактики і раннього виявлення артеріальної гіпертензії» триватимуть у Львові з 14 до 18 травня.

«Такі акції — інформування населення про те, що треба зробити, щоб вберегти своє здоров’я, є дуже важливими. Кінцевими точками гіпертонічної хвороби є інфаркт та інсульт – загрозливі для життя захворювання. Тому дуже важливо їх профілактувати – вчасно міряти тиск, стежити за своїм здоров’ям. Якщо тиск підвищений, треба вчасно звернутися до сімейного лікаря та отримати лікування, щоби не виникало ускладнень гіпертонічної хвороби, які призводять до інфаркту та інсульт. Максимально закликаємо людей – прийдіть і виміряйте тиск, отримайте консультації. Якщо тиск підвищений, спеціалісти скерують пацієнта до сімейного лікаря», – розповів Володимир Зуб, начальник управління охорони здоров’я Львівської міської ради.

Уже традиційно кожен охочий зможе виміряти артеріальний тиск у міських поліклініках і лікарнях, в яких розміщені пункти вимірювання артеріального тиску, а також у десяти медичних пунктах-наметах, які розташовані в найбільш людних місцях міста: пл. Ринок, просп. Шевченка, просп. Свободи, вул. Широка, просп. Чорновола, просп. Червоної Калини. В акції візьмуть участь волонтери – студенти Львівського державного медичного коледжу ім. А. Крупинського, які вимірюватимуть артеріальний тиск у наметах.

Пацієнти з підвищеним тиском отримають консультації фахівців та необхідні додаткові обстеження, освітні матеріали про артеріальній гіпертензії (пам’ятки, щоденники контролю артеріального тиску та ін.). Також в закладах охорони здоров’я в рамках акції проведуть навчальні програми та семінари з вивчення сучасних аспектів лікування гіпертонічної хвороби.

В Україні є близько 10 мільйонів гіпертоніків. У Львові — близько 180 тисяч. Це означає, що кожний третій дорослий мешканець міста Львова має підвищений артеріальний тиск. Проблема артеріальної гіпертензії не стільки в самому підвищеному тиску, скільки в ускладненнях, які вона дає. Це передусім інсульт, інфаркт, раптова серцева смерть, хронічна серцева недостатність, ниркова недостатність. Типових симптомів на початках артеріальної гіпертензії немає — єдиним симптомом є саме підвищений артеріальний тиск. Тому кожній людині періодично потрібно вимірювати тиск, щоб профілактувати чи на ранній стадії виявити артеріальну гіпертензію.

«Щороку ми виявляємо близько 3000 нових гіпертоніків, беремо їх на облік в поліклініку, і потім починаємо лікувати. Проблема артеріальної гіпертензії ще й у тому, що пацієнти не дотримуються лікування, бо щойно знизиться артеріальний тиск, вони одразу самі припиняють лікування або зменшують дози, чого категорично не можна робити, а треба дотримуватися тих рекомендацій, які призначені лікарем. Кожна людина, яка має підвищений тиск, усе-таки має придбати тонометр для вимірювання артеріального тиску, і контролювати його вдома», – розповіла Валентина Коваль, головний позаштатний спеціаліст управління охорони здоров’я ЛМР з кардіології.

Причини артеріальної гіпертензії невідомі. Важливим фактором є спадковість — якщо в родині батьки або близькі родичі мають підвищений тиск, то, найімовірніше, спадково це може передатися дитині. Також велике значення має спосіб життя: куріння, вживання алкоголю, надмірне вживання солі, психоемоційні перенавантаження, стреси, низька фізична активність. Усе це сприяє тому, що з віком підвищується артеріальний тиск. Якщо з віком кожен третій, а потім після 70 років – кожний другий має підвищений тиск, то сьогодні і молоді люди мають підвищений тиск, – додала Валентина Коваль.

Довідка. В Україні близько 10 мільйонів осіб мають гіпертонічну хворобу, і це майже 30% дорослого населення. За статистикою, у Львові від підвищеного тиску страждає 178 397 осіб (майже 30%), але, насправді таких людей значно більше. Гіпертонічну хворобу тепер діагностують і у вісімнадцятирічних. А основну питому вагу серед осіб з вперше виявленою АГ становлять особи працездатного віку. Наслідки артеріальної гіпертензії «вбивають» людей частіше за інші хвороби. Відомо, що понад 50% всіх випадків смерті від серцево-судинних захворювань в Україні припадає на АГ, а точніше, на її ускладнення: в першу чергу — це інфаркт міокарда та інсульт.

Причини виникнення гіпертонічної хвороби до кінця не з’ясовані. Серед факторів, що спричиняють її розвиток, виділяють: емоційний стрес, спадково-конституційні особливості, професійні шкідливості, особливості харчування (надмірне вживання кухонної солі, насичених жирів, дефіцит магнію), вікова перебудова організму в період клімаксу, травми черепа, інтоксикації, гіподинамія.

Оптимальним вважається тиск 120/80 міліметрів ртутного стовпчика, нормальним та високо нормальним — від 130/85 до 139/89. Про гіпертонію можна говорити тоді, коли тиск вищий, ніж 140/90 (гіпертонія І ступеня). Тиск 160/100 вказує на гіпертонію II ступеня, а понад 180/110 — ІІІ ступеня.