Мін’юст погодив Порядок зарахування учнів у 1 клас

Сьогодні, 8 травня, цей документ вступає в дію
     1892  

Цьогоріч в Україні вирішили змінити правила, за якими учнів зараховуватимуть у школу. Головний аргумент – витіснити шкільні конкурси та створити рівноцінні умови для всіх дітей. Адже досі школи з поглибленим вивченням якогось предмету, гімназії та ліцеї влаштовували для школярів тестування, за результатами яких приймали дитину або ні.

Новий Закон «Про освіту» забороняє проводити конкурси в перші класи. Вважається, що це великий стрес для дитини. Більше того – часто таке зарахування стає причиною корупції у навчальних закладах.

Отже, тепер дитина має гарантоване державою місце у тій школі, до якої належить територіально. Хоча Закон не забороняє їй вчитися в іншому закладі.

Батьки повинні подати документи до школи до 31 травня. З 1 до 15 червня заяви приймати не будуть, проте є час зробити це після цієї дати. Відповідно,якщо станом на 31 травня кількість заяв не перевищує кількість місць у перших класах, то до 1 червня директор видає наказ про зарахування усіх дітей.

Що ж буде, якщо охочих потрапити в школу таки більше?

  • До 1 червня зараховують тих, хто підтвердив своє місце проживання на території обслуговування цієї школи. А також тих дітей,старші брати чи сестри у ній вчаться або ж тут працюють їхні батьки.
  • До 15 червня на вільні місця зараховують тих, хто живе поза територією обслуговування. Відбуватиметься це методом жеребкування.
  • Після 15 червня і до початку навчального року на вільні місця братимуть дітей, які мають право на першочергове зарахування (тобто з території обслуговування), а впродовж навчального року – у порядку надходження заяв про зарахування.

Жеребкування буде публічним. Батьки, а також журналісти чи представники громадських організацій мають право бути присутніми на ньому.

«У прозорий барабан, скриньку чи інший прозорий пристрій завантажують жеребки (це можуть бути, наприклад, аркуші паперу, картки чи кулі). Що це буде за пристрій та як виглядатимуть жеребки – визначатиме конкурсна комісія з трьох осіб, яку затверджує директор школи.

Є дві важливі умови – усі жеребки мають бути однаковими (колір, розмір, вага форма тощо) і виготовлятися чи запаковуватися так, щоб ніхто з присутніх не міг побачити їхній зміст до діставання з пристрою. Проте кожен може оглянути жеребки до їх поміщення в пристрій (його теж можна оглянути)», – йдеться у повідомлення Нової української школи.

Усю інформацію щодо результату кожного учасника мають відразу фіксувати в протоколі засідання конкурсної комісії.

Важливо, що батьки можуть подавати заяви в необмежену кількість шкіл.

Якщо в школу буде більше заяв із першочерговим правом, аніж вона може прийняти,директор може ініціювати створення додаткового класу. Взагалі це буде вирішуватись індивідуально, адже залежить від розміру школі, будівлі, кількості вчителів тощо.

Якщо варіантів нема, управління освіти повинне допомогти батькам із вибором найоптимальнішою школи і сприяти в її зарахуванні туди.

Разом з тим батьків просять подавати документи до 15 червня у школу, яка обслуговує їх територію проживання. Навіть,якщо вони бажають потрапити в іншу. Таким чином вдасться уникнути ситуації, що дитина не пройде нікуди за жеребкуванням.