На Львівщині далі зростає захворюваність на кір

В основному хворіють діти
     605  
від кору померла дівчинка

В області продовжує ускладнюватись епідемічна ситуація щодо захворюваності на кір. Якщо протягом 2017 року було зареєстровано 92 випадки, то за перші чотири місяці цього року – 1438. В основному хворіють діти – 68,6% усіх хворих. Про це інформує ДУ «Львівський обласний лабораторний центр МОЗ України».

Кількість захворілих на кір наразі зростає. Так, у січні було 173 випадки, у лютому – 316, а у квітні – 559. Епідемія охопила всі адміністративні території області, найвищі показники реєструються у містах Львові та Червонограді, Пустомитівському, Городоцькому, Стрийському, Перемишлянському, Яворівському районах. Від початку року вже налічують 32 спалахи кору в організованих колективах – на двох промислових підприємствах: по одному – в закладі охорони здоров’я, побуті та вищому навчальному закладі; 27 – у дитячих навчальних закладах.

До слова, рівень захворюваності на кір під час теперішнього спалаху нижчий, ніж був у попередні. А від 2000 року таких спалахів було вже три з періодичністю 5-6 років і тривали вони від 6 до 8 місяців. Отже, слід очікувати що цьогорічні високі показники захворюваності закінчаться орієнтовно у червні-липні місяцях, а поодинокі – до кінця року.

Серед причин виникнення такої ситуації медики називають, зокрема, низький рівень охоплення вакцинацією дитячого населення. Доказом цього слугує те, що серед захворілих дітей станом на сьогодні 76,6% – не щеплені або щеплені з порушенням календаря профілактичних щеплень. Рівень охоплення вакцинацією дитячого населення в один рік у попередні роки був критично низьким: 2014 рік – 43,3%, 2015 – 73,0%, 2016 – 35,4%. У дітей шести років – ще гіршим: 2014 рік – 34,4%, ,2016 – 30,9%. А для створення колективного імунітету, тобто стану, який гарантує нерозповсюдження захворювання, від якого проводять вакцинацію, щеплених має бути не менш ніж 95%. Однією з причин такого стану було незадовільне забезпечення вакцинами у попередні роки, а ще – нерозуміння окремих батьків необхідності щеплень і відмова від них.

Проти багатьох хвороб (поліомієліт, кір, краснуха, паротит, гепатит В) не існує ліків, і єдиним засобом не захворіти, або щоб хвороба протікала легко та без ускладнень, є щеплення. Проте батьки бояться ускладнень після вакцинації. Утім медики запевняють: як і будь-які ліки, вакцини іноді можуть мати побічну дію, але це трапляється рідко й у вигляді болючості у місці введення вакцини, почервоніння, короткотривалого періоду незначного підвищення температури тіла, деяких інших ознак, що швидко минають. Важчі ускладнення трапляються вкрай рідко, приблизно один випадок на десятки тисяч вакцинацій.

Відтак лікарі закликають вакцинувати тих дітей, які ще не щеплені від кору. Вакцини проти кору в області є достатньо, як і від інших імунокерованих інфекцій. У разі виникнення перших ознак хвороби (а кір розпочинається як застуда – нежить, кашель, підвищення температури тіла, погане самопочуття) варто залишатися вдома та викликати лікаря й не займатися самолікуванням.

Окрім цього, варто:

  • дотримуватись правил особистої гігієни, часто мити руки;
  • утриматися від перебування в громадських та інших місцях, де присутня велика кількість людей;
  • частіше провітрювати та проводити вологе прибирання приміщень, в яких знаходитесь багато часу – квартира, офіс, клас тощо;
  • уникати контактів з людьми, у яких є прояви застуди;
  • під час розмови намагатися не підходити до людей ближче, ніж на відстань витягнутої руки.