Від сьогодні Нацбанк припиняє друкувати банкноти номіналом 1 і 2 гривні

Натомість НБУ ввів у обіг монети номінальною вартістю 1 і 2 гривні
     1838  

Сьогодні, 27 квітня, Національний банк України ввів у обіг монети номінальною вартістю 1 і 2 гривні.

Ці монети перебуватимуть у обігу разом із монетами номіналом 1 гривня старого зразка й банкнотами номіналами 1 та 2 гривні попередніх років виготовлення.

Водночас Національний банк припиняє друкувати банкноти номіналом 1 та 2 гривні.

Директор департаменту грошового обігу Національного банку України Віктор Зайвенко наголосив, що від сьогодні обігові монети номіналами 1 та 2 гривні є дійсним платіжним засобом на території України та обов’язкові:

  • до приймання за їх номінальною вартістю всіма фізичними та юридичними особами без будь-яких обмежень на всій території України за всіма видами платежів;
  • для зарахування на рахунки, вклади, акредитиви;
  • для здійснення переказів.

«Новими монетами українці зможуть розраховуватися одночасно з банкнотами відповідних номіналів необмежений період часу, доки монети поступово не замістять банкноти в обігу, – наголосив він. – Вилучати з обігу банкноти номіналом 1 та 2 гривні не будуть, із часом монети повністю замінять зношені та пошкоджені банкноти».

Читайте також: Нацбанк презентував нові монети

Завдяки заміні банкнот низьких номіналів на монети мають намір досягти оптимального співвідношення банкнот і монет у обігу, що відповідає сучасним потребам держави та економіки, а також світовому досвіду, який свідчить про те, що номінальні ряди, як правило, налічують у середньому 12 номіналів грошових знаків. Окрім того, це допоможе підвищити строк служби грошей, оскільки монети перебувають в обігу близько 20 років, а банкноти номіналами 1 та 2 гривні можуть перебувати в обігу значно менше (у середньому близько 1,5 року). Відтак державі вдасться заощадити, зважаючи на строк служби монет, близько 1 млрд грн.

Заміна банкнот низьких номіналів пов’язана також із розвитком безготівкових розрахунків, зміною купівельної спроможності гривні за останні 20 років та зміною у поведінці споживачів. Розвиток безготівкових розрахунків призводить до зменшення кількості номіналів у номінальних рядах країн світу і Україна – не виняток.

Віктор Зайвенко повідомив, що першу партію нових монет – понад 7 млн штук кожного номіналу – розподілили між підрозділами Національного банку України для подальшого розподілу між банками України, які, своєю чергою, забезпечать українців новими монетами.

Загалом цьогоріч буде відкарбовано близько 140 млн монет номіналом 1 гривня та 145 млн монет номіналом 2 гривні, які мають забезпечити потреби економіки в цих номіналах та поступову заміну зношених банкнот номіналами 1 та 2 гривні.

Нові монети – невеликі за розміром і легкі, тож не обтяжуватимуть гаманців. Вони виготовлені зі сталі з гальванічним покриттям, що дає можливість знизити вартість їх виготовлення.

Вага нової монети номіналом 1 гривня – 3,3 грама, номіналом 2 гривні – 4 грами. Для порівняння, монета номіналом 1 гривня старого зразка вдвічі важча – її вага становить 6,8 грама.

Нагадаємо, відповідно до політики оптимізації готівкового обігу України Національний банк України ухвалив рішення поетапно вводити в обіг нові монети – номіналом 1, 2, 5 та 10 гривень.

З 27 квітня 2018 року розпочався перший етап – уведено в обіг монети номінальною вартістю 1 і 2 гривні.

Монети номінальною вартістю 5 і 10 гривні вводитимуть в обіг у 2019-2020 роках (точну дату Національний банк повідомить додатково).