Сьогодні – Міжнародний день пам’яті про чорнобильську катастрофу

26 квітня 1986 року стався вибух на Чорнобильській атомній електростанції
     791  

Чорнобильська катастрофа – техногенна, екологічно-гуманітарна катастрофа, спричинена двома тепловими вибухами і подальшим руйнуванням четвертого енергоблоку Чорнобильської атомної електростанції, розташованої на території Української РСР, в ніч на 26 квітня 1986 року. Руйнування мало вибуховий характер, реактор був повністю зруйнований і в довкілля було викинуто велику кількість радіоактивних речовин. Стався радіоактивний викид потужністю в 300 Хіросім. На думку багатьох людей, зокрема тодішньої голови Президії Верховної Ради УРСР Валентини Семенівни Шевченко, ця подія, як і офіційна реакція на неї, продемонстрована у Москві, стала однією з причин розпаду СРСР.

Радіоактивна хмара від аварії пройшла над європейською частиною СРСР, більшою частиною Європи, східною частиною США. Забруднення внаслідок вибуху поширилося на значні ділянки території Радянського Союзу, які нині входять до складу Білорусі (на її території осіло близько 60% радіоактивних речовин), України та Росії. Майже 8,4 мільйона осіб у цих трьох країнах зазнали впливу радіації.

Читайте також:  У музеї «Територія Терору» згадуватимуть події аварії на ЧАЕС

За даними Міжнародної програми Всесвітньої організації охорони здоров’я, у ліквідації наслідків чорнобильської катастрофи брали участь 800 000 осіб, серед них – увесь персонал Чорнобильської АЕС. Загалом в Україні від Чорнобильської катастрофи постраждало понад 3 мільйони осіб, 90 000 було переселено із забруднених територій.

Чорнобильську катастрофу вважають найбільшою за всю історію ядерної енергетики за кількістю загиблих і потерпілих від її наслідків людей, а також за економічним збитком.

8 грудня 2016 року Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй ухвалила резолюцію 71/125, якою проголошувала 26 квітня Міжнародним днем пам’яті про чорнобильську катастрофу. Генеральна Асамблея відзначила довготривалі наслідки чорнобильської катастрофи, які відчуваються досі, через тридцять років, а також потреби постраждалих місцевих громад і територій, що зберігаються у зв’язку з цим. І запропонувала «всім державам-членам, відповідним установам системи Організації Об’єднаних Націй та інших міжнародних організаціям, а також громадянського суспільства відзначати цей день».

Сьогодні у Львові на площа біля пам’ятного знаку «Героям і жертвам Чорнобиля» (м. Львів, вул. Морозна, 31-а), відбудуться заходи з нагоди відзначення 32-ї річниці ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Зокрема, о 12.00 відбудеться покладання квітів до пам’ятного знаку «Героям і жертвам Чорнобиля» під музичний супровід оркестру Львівського державного університету безпеки життєдіяльності. О 12.15 – проведення чину панахиди за жертвами аварії на Чорнобильській АЕС. О 12.30 відбудеться громадське віче біля пам’ятного знаку «Героям і жертвам Чорнобиля», а о 13.00 керівництво області зустрінеться з постраждалими внаслідок  Чорнобильської катастрофи в приміщенні кінотеатру «Кінопалац ім. О. Довженка».