Роботи на землі: як вберегтись від небезпек

Поради лікарів, як убезпечити себе під час польових робіт
     1369  
роботи на землі

Після Великодніх свят розпочався сезон роботи на землі: полях, присадибних ділянках, дачах. Інколи вони супроводжуються не тільки задоволенням від перебування на свіжому повітрі та приємної фізичної втоми, але і різноманітними проблемами.

«Доводиться працювати з землею, яка завжди забруднена хвороботворними мікроорганізмами – збудниками кишкових інфекцій, стафілококам, стрептококами та рядом інших, що викликають гнійні запалення; вкрай небезпечними збудниками газової гангрени та правця, які важко лікуються і можуть навіть привести до трагічного кінця», – коментує заступник директора ДУ “Львівський обласний лабораторний центр МОЗ України” Олег Когут.

За його словами, найпоширеніша травма – це порізи. Порізатися можна де завгодно: під-час роботи на городі чи полі, при приготуванні їжі, необережних забавах. При порізі, радить фахівець, потрібно швидко і ретельно витерти кров навколо рани і промити її чистою холодною водою; обробити розчином антисептика. Для прикладу – перекисом водню чи іншим аптечного випуску дезінфікуючим засобом, будь-яким алкогольвмісним розчином, спиртовим одеколоном. Обробити шкіру навколо рани зеленкою чи йодом; залежно від розмірів рани заклеїти її бактерицидним пластиром чи накласти стерильну пов’язку.

Не варто залишати без уваги синці, подряпини, скалки, мозолі, отримані при роботі на землі. Обробка їх антисептиком і бактерицидний пластир обов’язкові. До речі, скалку можна дістати  за допомогою скотчу, якщо не виходить – акуратно видавити чи витягнути її за допомогою голки; розпарити місце травми в гарячій солоній воді, тоді скалка виходить легше. Рану після витягання скалки обробити антисептиком.

«Колоті рани можна отримати поранившись або наступивши на гострий предмет, наприклад, на цвях або бите скло, садовий інвентар. Це досить небезпечно, оскільки рана виходить вузька й часто глибока, а інфекція потрапляє в місця, недоступні для простого промивання. Перша допомога така ж, як і при порізах: промивання, дезінфекція, стерильна пов’язка. Далі бажано якомога швидше показати рану лікарю, тому що такі травми частіше всього запалюються, йде нагноєння і навіть може знадобитися щеплення від правця», – коментує Олег Когут.

Роботи на землі також сприяють забоям. Якщо місце удару має садно, його потрібно обробити антисептиком, потім прикласти щось холодне, загорнути бинтом або чистою тканиною. При ударі слід також застосувати тугі пов’язки, що зменшить крововилив у травмовані тканини та полегшить біль.

Небезпечними являються кровотечі – пошкодження цілісності кровоносних судин внаслідок механічної травми. Артеріальна кровотеча характеризується яскраво-червоним кольором крові, яка б’є пульсуючим фонтаном. При капілярній кровотечі вона виділяється краплями. Венозна кров має темно-червоне забарвлення.

Артеріальну кровотечу на кінцівках зупиняють за допомогою джгута, тугої пов’язки або перетискають артерію пальцем вище місця поранення, а потім накладають тугу пов’язку. Під джгут кладуть шар тканини чи марлі, щоб не пошкодити шкіру і нерви, і вставляють записку із зазначеним часом його накладання за звернутьсь у найближчий заклад охорони здоров’я. Тривалість використання джгута до двох годин, інакше омертвіє кінцівка. Якщо протягом цього періоду немає можливості надати допомогу у медичному закладі, тоді через 1,5-2 год. джгут на кілька хвилин відпускають, кровотечу при цьому зменшують іншими методами (давлячим тампоном, перетисканням пальцями), а потім знову затягують джгут.

Капілярна кровотеча добре зупиняється тугою пов’язкою. При цьому попередньо шкіру навколо рани обробляють антисептиком. Якщо з рани виступає сторонній предмет, в місці його локалізації треба зробити у пов’язці отвір, інакше цей предмет може ще глибше проникнути в середину і викликати ускладнення. Венозну кровотечу зупинити легше, ніж артеріальну. Для цього досить підняти кінцівку, максимально зігнути її в суглобі, накласти тугу пов’язку.

У будь-якому з приведених випадків потрібно терміново звертатись в лікувальний заклад, особливо якщо:

–           рана велика, забруднена , кровотечу зупинити не вдається;

–           місце травми чи рани почало більше боліти, почервоніло або припухло, з’явилося нагноєння, підвищилася температура тіла;

–           вкусила тварина – кіт, собака, змія або дика тварина;

–           трапилися вивих, перелом, травми спини чи голови, особливо з втратою свідомості;

–           якщо травмувалася дитина.