На Сокальщині створять заказник для збереження рідкісного червонокнижного шафрану

На Львівщині планують створити новий ботанічний заказник загальнодержавного значення «Малополіський шафран»
     1225  

В урочищі «Чорний ліс» на території Великомостівської об’єднаної територіальної громади Сокальського району у Великомостівському лісництві ДП «Жовківське лісове господарство» (Львівська область) планують створити новий ботанічний заказник загальнодержавного значення «Малополіський шафран». Орієнтовна площа заказника – 500 гектарів.  На цій території росте унікальний червонокнижний шафран Гейфеля.  Про це інформує Департамент екології та природних ресурсів Львівської облдержадміністрації.

Створення ботанічного заказника уже погодили Сокальська районна рада, Міністерство екології та природних ресурсів України, департамент екології та природних ресурсів Львівської ОДА.

Після розробки проекту створення заказника матеріали мають погодити землевласники та землекористувачі, органи державної влади та місцевого самоврядування, після чого їх подадуьт у Мінприроди України для підготовки відповідного указу Президента України.

У разі створення заказника можна буде вживати додаткових заходів для збереження і захисту унікальних рослин, – повідомив начальник управління охорони природних ресурсів та моніторингу департаменту екології та природних ресурсів Львівської облдержадміністрації Андрій Сенюк. Зокрема, тут заборонять рубки у весняний, літній і осінній період, щоб не нищити трав’яний покрив. Також встановлять щити з повідомленнями про заборону зривати ці квіти, буде підсилено патрулювання працівниками лісового господарства.

Слід зазначити, що за одну зірвану квітку шафрану Гейфеля передбачено штраф у розмірі 62 грн, за вилучення з навколишнього природного середовища – від 340 до 850 грн, а за торгівлю – від 1700 до 4250 грн.

Територія в урочищі «Чорний ліс», на якій росте шафран, – це унікальний природний феномен, розповіла професорка кафедри ботаніки Львівського лісотехнічного університету Мирослава Сорока. За її словами, це найпівнічніша популяція шафрану Гейфеля в Україні.

«Дослідження тут тривають давно. Шафран на цій території росте у зовсім не притаманних для нього умовах. Тут йому вдається зростати у високій вологості. Окрім того, вологі підтипи широколистяних лісів не відповідають екологічним вимогам шафрану, саме тому в цьому місці утворився своєрідний ботанічний феномен високої наукової та естетичної цінності», – наголосила вона.