Ланч в органному залі та інші несподіванки

Як змінюється зал та які сюрпризи підготував для відвідувачів
   Ольга Телипська   1092  

Фото: Роман Тупись

Пекти Паску під орган не виходячи з дому. Посидіти на сцені під час  концерту, поруч з музикантами. Побувати на органному ланч концерті, а потому і органній сієсті. Стріми з концертів на YouTube та у Facebook. І на десерт – віолончеліст – кулінар…

Про орган, незвичну природу органістів та органісток, про квітень в Органному залі у студії Радіо ФМ Галичина розповіли диригент, композитор і директор Будинку органної та камерної музики Іван Остапович та  перекладач, культурний менеджер і заступник директора Будинку органної та камерної музики Тарас Демко.

Орган це…

Орган – це інструмент-приміщення, інструмент-простір. У Львові найкращий орган в Україні. Він має 5 000 труб і всі вони можуть звучати разом або окремо. Коли вони звучать усі разом, коли задіяні усі регістри, – є відчуття, що біля тебе вібрує стіна.

Органісти – найдивніші люди

Особливістю львівського органного залу є те, що органіста видно. Видно як він грає руками, ногами. Органісти це найдивніші люди, яких тільки можна зустріти в житті. Варто просто уявити: ти сидиш за великим пультом, в тебе є 4 чи 5 рядів клавіатур, це як фортепіано, але Ctrl+C і Ctrl+V п’ять разів.

Плюс внизу ще кілька рядів клавіш для ніг. Одночасно треба думати якою рукою, ногою,  що і як робити, і, не тільки слухати те, що зараз звучить, але як звук затримується на секунду-дві. Це специфіка органу.

Натискаєш клавішу,  і лише за секунду або дві, цей звук долітає до вух. Мало того, що треба грати руками, ногами, водночас думати і слухати з запізненням. Це все треба зіставляти в єдину музичну картину, та ще й дивитися в ноти. Усі органісти мають свою цікавинку. Яку? Секрет!

Стояти чи сидіти на сцені в Органному залі

Якщо часом не вистачить квитків, або просто забув його купити, або в останній момент зрозумів, що вечір маєш провести у Органному Залі, тут усе задля насолоди.

У нас є така практика, на кшталт квиток останнього часу. На сцені Органного Залу можна навіть сидіти під час концерту.

Органний зал в YouTube і FB

На всіх концертах в Органному залі є спонтанні моментальні стріми на YouTube або у Facebook. Кожного концерту ми раптово вмикаємо стрім, і, можна слухати музику будь де, чи то в Україні, чи закордоном. Або ж вдома пекти паску і слухати стрім з Органного залу.

Ланч і сієста. Звісно в Органному залі

У нас є органні ланчі. Це – недільний концерт, який починається о 14:00  і триває рівно годину. На ці концерти зажди запрошуються молоді органісти та органістки з інших міст України. 1 квітня вже була органістка з Ужгорода, наступна також буде із Закарпаття. Потім очікуємо з Хмельницька та Києва.

Суть в тому, що ланч – це обід. Це суперможливість для туристів.  Вони приїжджають до Львова, як правило в п’ятницю, цілу суботу тусуються у місті, а в неділю ввечері вже мчать додому.

Влітку ми готуємо і органну сієсту. Дві масштабні події: органний фестиваль в липні та органна резиденція в серпні (серія майстер-класів для професіоналів).

Інтрига!

Два оркестри, два хори, шість органістів, троє піаністів, троє скрипалів, віолончеліст із Британії та дириґент зі США – усі вони гратимуть на сцені Львівського органного залу в квітні.

Квітень в Органному залі

Вже сьогодні (3 квітня) «Stabat Mater» Перґолезі, а 4 квітня (середа) унікальний проект – Хор Верьовки. Реквієм Моцарта. У Львові вони представлять нетипову для себе програму: співатимуть звичну для свого репертуару українську класику, і разом з нами гратимуть Реквієм Моцарта. Це буде смачна родзинка – Хор Верьовки і Реквієм Моцарта, диригуватиме директор Органного Залу і водночас співзасновник Ukrainian Festival Orchestra Іван Остапович. (Ukrainian Festival Orchestra виріс із камерного оркестру Collegium Musicum, який 2014 року заснували дириґент Іван Остапович та культменеджер Тарас Демко).

7 квітня (субота) – Передвеликодній органний вечір. Гратиме солістка Органного Залу Надія Величко. Спеціальна програма змусить нас, хоч на мить спинитись, задуматись напередодні важливого християнського свята. Музика підібрана відповідна – Бах, європейське бароко. Це музика споглядального типу, і досить символічна в цей день. Це ковток духовності.

9 квітня (понеділок) Орган при свічках. Орган це інструмент більше для вух. Це буде інтимна атмосфера з затемненим світлом, з свічкам і релаксуюча музика: звучатимуть м’які тембри органу. Ця програма має сподобатись публіці. Особлива музика і особливі свічки.

У квітні також цікаві програми наших солісток  Олени Мацелюх і Надії Величко.

12 квітня (четвер) запрошена з Києва органістка Юлія Ландау презентуватиме програму  присвячену Чорнобилю – симфонія для органу «Чорнобиль» Мікаела Тарівердієва та твори Баха. Юлія родом з Прип’яті, і, це має бути вражаюча програма, коли орган передаватиме найбільш тонкі і трагічні моменти людської душі.

15 квітня (неділя). Цікавий жанр Токати і Дзвони на органі презентує Надія Величко. Суперздібності органа: від шуму дощу до автомобільних клаксонів.

18 квітня (середа).  Оркестр з консерваторії гратиме, окрім Баха і Брукнера,  концерт для оркестру з органом Пуленка – один з найгеніальніших творів для органу. 20 квітня (п’ятниця) органіст з Рівного Павло Сухоцький. 21 квітня (субота) Відомий віолончеліст з Британії Джейкоб Шоу гратиме з Ukrainian Festival Orchestra. Джейкоб Шоу – неперевершений кулінар, кожного дня публікує у Facebook та Instagram свої кулінарін шедеври.

26 квітня (четвер). Масштабний проект Вона. Віра. Війна. Це два титанічні полотна, присвячені  феміністичному руху, правам людини і мистецтву.

Уся програма тут.

P.S. Раптом до Органного Залу не потрапите. Post-production на YouTube – записи  з органного залу, які можна послухати вдома.