«Буває, вони думають, що курять у кальяні листя персика чи винограду, а насправді там – наркотик», – підлітковий нарколог

Станом на початок року у Львівському обласному наркодиспансері на профілактичному обліку стоять 111 підлітків Львівщини. У самому Львові таких неповнолітніх – 33. Однак реальна цифра набагато більша
   Марічка Курило   6534  

Фото: Дивись Інфо

Останніми роками кількість підлітків, які перебувають під наглядом в обласному наркодиспансері не перевищує 130-ти. Однак реальна цифра більша у двадцять, а то й тридцять разів,- переконана підлітковий нарколог області Наталія Чемерис.

Наталія Чемерис – головний підлітковий нарколог Львівщини, головний і єдиний. Вона – єдиний державний фахівець, який працює із підлітками області, які пробували вживати, або вживають наркотики чи алкоголь. Наталія Чемерис каже, через те, що вона одна, прийти у кожну школу, розповісти про реальні приклади своїх пацієнтів і застерегти підлітків від шкідливого дозвілля вона фізично не встигає. А з 2012 року, через зміну законодавства, стало складніше працювати навіть з тими підлітками, яких за скеруванням поліції у наркодиспансер приводять батьки.

Про те, що дитина перебуває на обліку в наркодиспансері можна дізнатись лише через суд

«Справа у тому, що кожен пацієнт, який перетинає поріг нашого кабінету, повинен бути у супроводі батьків чи опікунів, які підписують інформовану згоду. І лише маючи таку згоду, ми можемо працювати з дитиною, вести профілактичні бесіди, або, при потребі, лікувати. Але коли дитина раз чи двічі вжила наркотик або алкоголь, батьки не завжди одразу розуміють суть проблеми. Вони вважають, що можуть вирішити проблему самотужки, у колі сім’ї. Крім того, вони хочуть вберегти своїх дітей від дискримінації у майбутньому. Тому – просто відмовляються від нашої допомоги,  й звертаються до нас, зазвичай, коли це вже запущені випадки і допомогти дуже важко».

Такий острах батьків, вважає Наталія Чемерис, є безпідставним. Медик пояснює, інформація про перебування дитини на профілактичному обліку у наркодиспансері є конфіденційною. Тобто про це ніхто не дізнається. Дані можуть оприлюднити лише на вимогу суду. Крім того, перебування на обліку жодним чином не відбивається на майбутньому підлітка. До прикладу, коли дитина подорослішає і захоче виробити собі водійське посвідчення або отримати дозвіл на носіння зброї, те, що вона свого часу перебувала на обліку у наркодиспансері цьому не завадить.

«Буває, вони думають, що курять у кальяні листя персика чи винограду, яке дає релаксуючий ефект, а насправді там – наркотик».

А що дійсно насторожує,  каже нарколог, то це те, що проблема підліткового алкоголізму та наркоманії на Львівщині останнім часом суттєво помолодшала. Якщо ще кілька років тому нарколог радила вчителям та батькам проводити профілактичні бесіди із дітьми, які досягли 13-ти років, то тепер, певна, на такі теми треба починати говорити уже з 11-12 років, тільки-но діти переходять у середню шкільну ланку.

«У мене буквально недавно з’явилась пацієнтка, яка почала вживати наркотики у 12 років. Це проблема, і вона стоїть гостро, при чому під загрозою як діти з соціально незахищених сімей, так і навпаки – діти, які ростуть у забезпечених сім’ях, яким батьки намагаються дати усе необхідне.

Наркотичні речовини фактично у вільному доступі. Починається усе із вживання марихуани або синтетичної марихуани, тобто спайсу  -легких наркотиків. Бували у нас непоодинокі випадки, особливо два-три роки тому, коли підлітки вживали мікс – марихуани, табаку та дурману. Запам’ятався мені випадок, коли хлопець просто вжив насінинки дурману, після того йому стало настільки погано, що йог скерували у дитячу лікарню  -у реанімаційне відділення, а вже звідти, ургентно, його перевели на Кульпарківську у психіатричну клініку. Окрема тема – це клубні наркотики, які діти вживають, щоб розслабитись, отримати драйв і веселитись цілу ніч. Серед таких – екстазі та амфетамін. Зараз серед підлітків стало модним вживати курильні суміші у кальянах. При тому, що вони не завжди знають, з якого листя ці суміші готують. Буває, вони думають, що курять листя персика чи винограду, яке дає релаксуючий ефект, а насправді там – наркотик. Наприклад, до нас потрапило двоє дівчаток, які курили кальян вдома. Виявилось, що у їхній курильній суміші було кілька наркотичних речовин.

Перші наркотичні спроби, як правило, каже Наталія Чемерис, підлітки роблять у компанії. Схема ця виглядає наступним чином: хтось кого підліток, можливо, бачить вперше,  пропонує безкоштовно спробувати наркотичну речовину, щоб розслабитись та повеселитись, а вже через кілька таких спроб у людини настає звикання, і вона вже згідна купляти наркотик.

Доза легкого сп’яніння дорослого  для дитини може стати летальною

Зазвичай за допомогою наркотиків підлітки намагаються розслабитись і тимчасово втекти від проблем з навчанням, однолітками чи рідними. При цьому у них майже немає інформації про те, як на їхнє здоров’я може вплинути навіть одноразове вживання психотропної речовини.  Вердикт нарколога: ні батьки, ні вчителі, ні медики не говорять достатньо  загрозу, яку несуть наркотики та алкоголь. А це важливо, хоча б з того огляду, що організм підлітків тільки формується і та доза, яка призводить до легкого сп’яніння дорослого, для дитини може стати летальною.

Найменше до вживання наркотиків та алкоголю схильні фізично активні підлітки

Раніше виявити те, що підліток вживає наркотики було легше – його видавали поведінка, психоемоційний стан, втрата маси, зміни шкірного покриву. Синтетичні наркотики, які є популярними серед підлітків зараз, не завжди одразу дають зовнішні наслідки. Тому батькам значно важче виявити, що підлітки їх вживають.

Однак якщо у дорослого таки закрались підозри, то першою підмогою стане тест «Снайпер», який можна купити у будь-якій аптеці. Цей тест можна провести у домашніх умовах, він здатен виявити до 10-ти наркотичних сполук в організмі. Якщо підозри підтвердились, варто негайно звернутись до фахівців-наркологів.

Втім, Наталія Чемерис підкреслює – наркозалежність не лікується. Найкраще, чого можуть досягти фахівці – це тривалої ремісії, однак, дуже часто, пацієнти все одно рано чи пізно зірвуться і знову почнуть вживати психоактивні речовини. Тому наркологи усього світу закликають не лікувати наркоманію, а не допустити її.

За спостереженням головного підліткового нарколога Львівщини, найменше до вживання наркотиків та алкоголю схильні фізично активні підлітки, які мають гарні взаємини з батьками та близькими і залучені у якійсь діяльності, окрім навчання у школі.