Крига кресне: як поводитися на льоду та що робити, якщо провалились

Після лютих морозів в Україну повертається тепло
   Тетяна Стацька   1049  

На найближчі дні синоптики прогнозують плюсові температури. Відтак, на водоймах починає скресати крига.  А зимові розваги весною стають небезпечними. Вже сьогодні-завтра стовпчики термометрів підіймуться до  +8 градусів.

«Нічна температура від -3 морозу до +2. Денна +3 +8», – розповіла синоптикиня Ірина Михайлів із Львівського гідрометцентру:

Тим часом зимові рибалки намагаються ще встигнути потрапити на кригу, допоки вона не скресла. Так львів’янин Юрій Щербатий рибалить взимку вже з десяток років. Розповідає, на водоймах завжди обережний, дотримується усіх правил безпеки, та під лід у своєму житті таки раз провалився:

«Один раз я по пояс провалився. Щоправда, по пояс, не повністю. Приємного мало. На тому рибалка закінчується. Виходиш і їдеш додому сушитися. Маю практику брати з собою запасний одяг, щоби відразу переодягнутися у сухе».

Фахівець сектору зв’язків зі ЗМІ головного управління ДСНС у Львівській області Христина Авдєєва розповідає, найчастіше рятувати на зимових водоймах доводиться саме рибалок. Також часто нещасні випадки трапляються і з дітьми. Відтак, рятувальники наголошують , – перш ніж ступати на лід, дізнайтеся про його товщину.

  • Безпечним для переправи однієї, або кількох людей, є лід товщиною не менше 7-9 см. Якщо це є група людей – товжина льоду повинна бути щонайменше 15 см. Також ви повинні дивитися на колір льоду.
  • Безпечним є лід зеленуватого кольору. Якщо ж ви бачите на кризі прошарки сірих плям, особливо ті плями, де вже підступає вода підгору, – однозначно такий лід є небезпечним.
  • З собою також треба мати довгу палицю, аби перевіряти лід постукуючи.

Якщо ж ви таки провалилися, головне, не панікуйте і виконайте наступні рекомендації.

  • не піддавайтесь паніці, не кричіть, якщо поруч нікого немає – ви тільки даремно витратите сили, не робіть різких рухів, стабілізуйте подих, уникайте занурення з головою;
  • розкиньте руки в сторони й постарайтеся зачепитися за крайку криги, додавши тілу горизонтальне положення за напрямком плину;
  • спробуйте обережно налягти грудьми на край льоду й закинути одну, а потім й іншу ногу на лід;
  • вибравшись на кригу, перекотіться і відповзайте у той бік, звідки ви прийшли, де міцність льоду вже відома, повільно повзіть до берега.

Також слід пам’ятати що більш крихка крига є у тих місцях, де росте очерет, або ж там, де підприємства скидують воду. Адже вона, зазвичай є теплою, відтак крига скресає.  Не  виходьте на лід поодинці і у нічний час. Вирушаючи рибалити, попереджайте рідних куди йдете.