В гостях у зубрів

Як живеться тваринам посеред карпатських лісів  
   Святослав Драбчук   2019  

Вісім років тому  на території  Майданіського лісництва національного парку «Сколівських бескидах» було лише 11 зубрів. Тепер у стаді 33 особини, 5 народилися торік. Щоб відновити популяцію цих тварин в українських Карпатах, їх привезли із заповідників Австрії та Німеччини.

Аби дістатися до місця, куди зубри взимку приходять на підгодівлю, треба подолати декілька кілометрів засніженим карпатським бездоріжжям. Звичайне авто туди не проїде, тому добираємося спеціальним транспортом, який виділило лісництво.

У дорозі лісники, які доглядають за тваринами, розповідають: тварини люблять увагу, фотографуватись  і добре попоїсти.

«Ми підгодовуємо їх сіном, соломою, буряками, капустою, хлібними висівками, але найкращою поживою для них є зерно. Коли тепло, тварин підгодовувати не треба, їжу вони знаходять самі. Обожнюють соковиту траву і пагони молодих дерев», – каже директор національного парку «Сколівські бескиди» Микола Бандерич.

Щоб знати, чим живе стадо зубрів, чи не полюють на них браконьєри та хижі звірі,  за тваринами постійно спостерігають. Для цього лісники і самі мусять жити посеред гір. Деколи за слідами тварин ходять цілий день, адже в природньому середовищі зубри відомі мандрівники. А іноді  їхня вожачка Тошка (а головною у зубрів з бескидів є саме самка) сама приходить просто під лісничий будинок і вимагає для стада підгодівлі.

Фото: Роман Бруцяк

«Коли я тут ночую, вона зранку вже коло порогу чекає. Я її підгодовую хлібом, картопляним лушпинням. Лише мені дозволяє годувати її з руки, інших не підпускає», – розповідає лісник Микола Фридрак.

Популяцію зубра в українських Карпатах відновлюють завдяки закордонному  фінансуванню від Голландського фонду великих рослиноїдних ссавців та обласного фонду охорони навколишнього природного середовища.

Нагадаємо, що в межах України чисельність зубра вже становить майже 250 особин. На Львівщині їх уже більше восьми десятків. Щоб усі охочі могли на власні очі побачити, як живуть тварини, Національний парк «Сколівські бескиди» організовує групові туристичні поїздки до майданівських зубрів у гості. Варто лише попередньо домовитися.