ЄС може згорнути програму модернізації українських кордонів

Офіційного підтвердження наразі немає
     1169  

Європейський Союз припиняє фінансування програми модернізації прикордонних пунктів між Україною та країнами ЄС і вимагатиме повернення невикористаних коштів. Про це повідомляє Reuters з посиланням на власні джерела.

Проект щодо модернізації шістьох українських контрольно-пропускних пунктів на східному кордоні ЄС стартував 2014 року, у період, коли Європа підтримала прозахідний курс Києва, під час Кримської кризи. Його метою було сприяти  інтеграції української економіки, шляхом будівництва чи модернізації пунктів пропуску на кордонах з Польщею, Угорщиною, Словаччиною та Румунією. За інформацією ЄС, проекти були спрямовані на скорочення часу перетину кордону та вдосконалення митних процедур.

Однак сьогодні офіційні структури ЄС вкрай незадоволені низкою затримок, помилок та перевитрат у ході реалізації проекту. Представник Євросоюзу в заяві Reuters сказав: «Ми зробили висновок, що проекти не можуть бути завершені вчасно. 6 проектів зараз готуються до закриття, а невикористані гроші мають бути відшкодовані».

На кінець 2017 р. жоден з шести контрольно-пропускних пунктів не був завершений, хоча ЄС надавав фінансування 29,2 млн. євро (36 млн. дол. США).

Найбільший контракт на два контрольні пункти отримала фірма «Енергомонтажвентиляція», яка спеціалізується на встановленні вентиляційних агрегатів і не мала жодного досвіду отримання державних тендерів на будівництво, згідно з онлайн-реєстром державних контрактів.

Фінансовий директор «Енергомонтажвентиляції» Сергій Романенко у жовтні минулого року звинуватив посадовців України та ЄС у перешкоджанні завершенню робіт на двох КПП на румунському кордоні.

«Контрольно-пропускні пункти Дяківці та Красноільський виконані на 80-85%, але на сьогоднішній день ми не отримали жодної копійки», – сказав він.

ДФС повідомила, що не заплатила «Енергомонтажвентиляції», оскільки компанія не надала документи, що підтверджують завершення роботи.

Водночас, за інформацією прес-секретарки Державної фіскальної служби Наталії Непряхіної, офіційного підтвердження про припинення фінансування немає.

«У листопаді-грудні ДФС направила фінальний звіт про стан реалізації проектів до Спільного технічного секретаріату ЄС. Очікуємо зворотньої інформації. Тому, враховуючи це, говорити про припинення проектів та необхідність повернення коштів передчасно та некоректно», – написала Наталія Непряхіна у себе на Facebook-сторінці.

За її інформацією, з 2007 року Україна реалізує кілька великомасштабних інфраструктурних проектів за Програмою прикордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства і партнерства «Польща-Білорусь-Україна 2007-2013». Загальна сума фінансування 20 млн. євро. Україна бере участь на правах співфінансування-10-20%.

1. Реконструкція міжнародного автомобільного пункту пропуску (МАПП) «Устилуг». Вартість – 5 487 022,59 євро. Витрачено – 48,58 тис. євро, залишок коштів на сьогодні знаходиться на рахунках ДФС.

2. Створення функціонального модулю «Фільтр пункту пропуску» в МАПП «Рава-Руська», надання обладнання і засобів пунктам пропуску «Краківець», «Шегині» та «Ягодин». Вартість проекту – 2 213 731,87 євро. Використано 178,48 тис. євро, залишок коштів знаходиться на рахунках ДФС.

Також ДФС бере участь у програмі «Румунія – Україна – Республіка Молдова 2007-2013», якою передбачено розвиток інфраструктури кордону між Україною та Румунією, зокрема, реконструкція пунктів пропуску «Красноїльськ» і «Дяківці». Загальна вартість 3 579 412,01 євро. Використано – 11,67 тис. євро (5,609 тис євро – грантові).

Два проекти з реконструкції пунктів пропуску визначені і програмою «Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2007-2013».

1. Передбачає модернізацію та реконструкцію пунктів пропуску на словацько-українському кордоні, на який виділено 4 070 000,00 євро. Використано 153,38 тис. євро.

2. Заплановано реконструкцію міжнародного пункту пропуску для автомобільного сполучення «Лужанка» та створення павільйону оформлення каноїстів, що подорожують річкою Тиса, у п.п «Вілок». Вартість цього проекту –7,59 млн євро.

“Як бачимо, гроші не “розфукані”, не “розтринькані”, як люблять деякі писати та кричати про зраду. Але чомусь ніхто не пише, що з 2009 року грошей на реконструкцію та будівництво пунктів пропуску в рамках співфінансування, да і взагалі, хоч якогось фінансування, не виділялося. Зазанчені видатки були передбачені для ДФС лише у 2 половині 2016 року. А термін реалізації проектів – від 4 до 12 місяців.

ДФС готова завершити всі проекти у 2018 році. Наразі розглядаються питання щодо подальшого фінансування реконструкції та будівництва пунктів пропуску за рахунок грантових коштів або за рахунок бюджету служби”, – написала Наталія Непряхіна.