Обмеження для боржників аліментів: коли і як це працюватиме

На Львівщині вже винесли близько 2 тисяч постанов
     4112  

В Україні набули чинності зміни до закону, які збільшують відповідальність злісних неплатників аліментів

«Львівська газета» поговорила із начальницею Головного управління юстиції у Львівській області Іванною Смачило, щоб дізнатися, що зміниться і як це працюватиме.

Що зміниться

«Ті, хто сумлінно платить, жодного дискомфорту від нововведень не відчує. Натомість люди, які заборгували сукупно за 6 і більше місяців, уже не зможуть почувати себе настільки вільно», – каже Івана Смачило.

Адже зміни до закону передбачають, що за таке порушення не можна буде виїхати за кордон, вилучатимуть водійські права, заборонять полювати і користуватися зброєю. Крім того, боржників можуть залучати до соціальних робіт. А виручені за це гроші скеровуватимуть на погашення заборгованості.

За словами Іванни Смачило, раніше в Україні також були методи впливу, однак їх було недостатньо. Більшість людей, які систематично не сплачують аліменти, насправді мають можливість це робити. Однак їхні заробітки або не легалізовані, або ж статки зареєстровані на родичів. Тому й не існувало законних варіантів стягнень заборгованості.

«Крім того, щоб заборонити такій людині виїхати за кордон, державний виконавець мав звертатися до суду. А, як свідчить статистика, таких судових справ на Львівщині задовольняли не більш ніж 20%», – розповідає Іванна Смачило.

Відтепер усі обмеження державний виконавець має право застосовувати без суду, самостійно виносячи постанову.

Механізм запустили

Таких постанов від 6 лютого у Львівській області вже винесли близько 2 тисяч.

Поки що обмеження не застосовували, адже процедура передбачає, що спочатку боржнику повідомляють про постанову щодо нього, а тоді він має право протягом 10 днів її оскаржити. Однак у цей час виїхати за кордон цій людина не вдасться.

«Конкретно зараз у нас такий перехідний період. Думаю, за найближчі кілька днів уже матимемо перші результати», – каже Іванна Смачило.

Важливо, що реєстр юстиції буде взаємодіяти із реєстрами інших установ. Відповідно, якщо державний виконавець вніс у базу неплатника аліментів, то це автоматично побачать прикордонники, що і призведе до невиїзду за кордон.

Так само при зупинці автомобіля зможуть вилучити права.

«Однак поки що цей процес налагоджується. Зараз ми обмінюємось паперовою документацією», – пояснила чиновниця.

Винятки

Є винятки. Якщо людина заробляє на життя водінням, звісно, позбавити її прав не зможуть. Так само важко буде застосувати нові методи, якщо боржник не має можливості сплачувати аліменти, а через стан здоров’я не може виконувати громадські роботи. В такому випадку Іванна Смачило рекомендує брати довідку у виконавчій службі, з якою звертатися в соцзахист.

«Таким чином можна отримати бодай якусь матеріальну допомогу. Залежно від віку дитини, це в середньому 900 гривень. Так, невеликі гроші, але якщо є така гарантія, то варто нею скористатися».

Загалом відсоток боржників, які дійсно не можуть платити, є невеликим.

Цікаво, що в реєстрі неплатників є і жінки. Однак їх мало – менше 10%.

“У нас не буде жодної толерантності до неплатників аліментів, незалежно від їхніх статків. Якщо у них немає внутрішньої мотивації утримувати дитину, то ми цю мотивацію знайдемо”, – наголошує начальниця львівської юстиції.