Перший раз у перший клас. Умови прийому до школи змінять

Цьогоріч в Україні змінюються правила прийому учнів у перший клас
     10140  

За пропискою – одне, за фактичним проживанням – інше

Марія і Володя дуже хочуть віддати свого Дмитрика до школи біля дому. Володя допізна на роботі, забиратиме синочка зі школи в основному Марія. Проте, крім Дмитра, у них є піврічна Настя, тож навчальний заклад має бути десь поряд. Бродити із немовлям вулицями міста щодня Марії буде трохи складно.

«Цього тижня Володя пішов на батьківські збори. З’ясувалося, що заяв від першачків є 300, а місць – лише 120», – розповідає Марія.

Сім’я щиро вірить, що Дмитрика в цю школу зарахують. Проте побоюються, щоб не відсіяли через те, що їхня прописка – в іншому районі Львова.

«Там ми не можемо віддати Дмитрика на навчання, бо доведеться 30-40 хвилин вести його туди пішки. Я з маленькою дитиною. Це дуже далеко», – пояснює Марія.

Місце проживання у родини – постійне. Просто зареєстровані вони за іншою адресою. Чи впливатиме такий фактор на відбір першачків, які таки потраплять в омріяне число 120? Бо інших 180 опиняться за бортом.

Ідіть туди, куди належите

Цього року прийом до українських шкіл буде відбуватися за новими правилами. Точні деталі та більше конкретну інформацію обіцяють розповісти вже у березні.

Головна суть нововведення у тому, що тепер визначальним чинником під час прийому в школу буде прописка та місце проживання школяра. Навіть якщо раніше спеціалізовані школи в пріоритет відбору ставили конкурсну основу, цього року буде по-іншому.

Згідно з новим законом «Про освіту», кожна школа матиме закріплену за собою територію. І якщо дитина досягла шестирічного віку, вона гарантовано отримає місце в цьому навчальному закладі. Немає значення – проста це школа чи спеціалізована.

Такий хід Міносвіти і науки вводить для того, щоб більш-менш порівну розподілити навантаження для вчителів. Тоді у класах не мало б бути недобору чи перебору дітей (планується, що в одному класі може навчатися не більш ніж 30 дітей).

За словами співавторки нового закону, аналітикині центру CEDOS Ірини Когут, Міносвіти ще не прописало усі положення щодо зарахування дітей.

“Зараз працюють над новими умовами зарахування дітей, тому деякі положення ще не прописані. Відомо, що закріплена школа буде одна, а не дві-три найближчі. Також, можливо, спростять зарахування в школу, якщо там вже навчаються старші брат або сестра дитини. Однак поки що це розмови на рівні МОН», – каже Ірина Когут.

Відомо також, що дітей із особливими потребами будуть зараховувати за особливою процедурою.

Загалом освітня реформа передбачає, що протягом наступних 5 років усі школи змінять свої статуси. Адже буде лише три типи навчальних закладів – початкова школа, гімназія (5-9 класи) та ліцей (10-12 класи). І до початкової, власне, відбору не буде.

Як буде у Львові?

Начальниця управління освіти Львівської міської ради Зоряна Довганик пояснила «Львівській газеті», що наразі Міністерство освіти і науки не оприлюднило рекомендацій, як саме здійснювати набір першокласників.

«Закон про освіту, прийнятий у 2017 році, говорить про те, що діти повинні відвідувати ті навчальні заклади, які розташовані найближче до їхнього будинку. Тому справді за кожною школою буде закріплена територія обслуговування. Сюди батьки мають звертатися у першу чергу», – каже чиновниця.

Школі буде дозволено набирати дітей з інших вулиць та районів лише у тому випадку, якщо залишаться вільні місця.

Як буде із тими дітьми, котрі не прописані у тому районі, де проживають, в управлінні освіти поки що не знають.

«Ми розуміємо, що ситуація в країні така, що не кожен є офіційно зареєстрований там, де живе. І не всі мають договори про оренду. Скоріш за все, будемо просити довідку від голови ОСББ чи ЛКП. Побачимо, що нам на це скаже Міністерство освіти», – сказала головна освітянка міста.

Додамо, що досі навчальний заклад також закріплювався за певними вулицями. Але лише для того, щоб можна було здійснювати облік дітей.