Сім церков і один замок – що реставруватимуть цього року на Львівщині

На реставраційні роботи передбачили майже 10 мільйонів гривень
     1298  

Львівська область може похвалитися найбільшою кількістю пам’яток архітектури. Їх налічується майже 8,5 тисяч. Та 52 із них перебувають в аварійному стані. Що реставруватимуть цього року, дізнавалася «Львівська газета».

«Якщо говорити про наймасштабніші об’єкти, то плануємо цього року здати не менше чотирьох», – каже директорка департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА Оксана Ткачук.

Насамперед мова іде про церкву апостолів Петра і Павла, що у селі Глиниці Яворівського району. Це дерев’яний храм, побудований у 1821 році.

«Минулого року ми зробили тут грандіозну роботу, а цього хочемо вже завершити», – розповідає чиновниця.

Другим, не менш важливим, об’єктом є церква святої Параскеви у м. Буськ. Над нею також працюють вже два роки. Основні роботи зробили у 2017, тож до кінця цього року сподіваються остаточно відреконструювати пам’ятку.

Ще одна церква, над якою посилено працюватимуть, – у Лонях, на Перемишлянщині.

За словами Оксани Ткачук, цей храм є унікальним, він зроблений із букового дерева. Ще у 2010 році тут виконали першочергові протиаварійні роботи. І ось аж тепер церкву вдасться відреставрувати.

«Минулого року ми передбачили на цей об’єкт 800 тисяч грн. Стільки ж виділимо і цього року. Храм повністю розібрали і збирають назад із заміною балок, які прогнили», – каже Оксана Ткачук.

Два роки тривають роботи і над церквою Михаїла, що в селі Дмитровичі на Пустомитівщині.

 

«Крім цих чотирьох церков, ми, звичайно, будемо працювати і над іншими об’єктами. Можливо, вдасться зробити більше. Скажімо, тривають роботи над церквою Юра, що в Дрогобичі. Ми вже давно реставруємо цей храм. Рік тому завершили роботи з фресками, було б дуже добре, якби вийшло цього року завершили усю церкву», – розповіла Оксана Ткачук.

Мільйон гривень виділять на церкву Зіслання Святого Духа у с.Потелич Жовківського району. Кілька років тому у храм влучила блискавка, він загорівся. На щастя, спрацювала протипожежна безпека, пам’ятку вдалося врятувати.

Самі засоби пожежної безпеки вже оновили. Тепер реставруватимуть пам’ятку. За словами Оксани Ткачук, робіт там дуже багато і вони дороговартісні. Тож сподіваються, що фінансово допоможе місцева громада.

«Ну і, звісно, собор святого Юра у Львові. Ми зробили проектно-кошторисну документацію. 8 лютого, коли до Львова приїжджав Володимир Гройсман, ми показали йому і Собор, і які роботи тут плануємо. Тож він розпорядився виділити для реставрації 20 млн грн із державного бюджету», – розповіла чиновниця.

Триватимуть роботи і над Поморянським замком. Тут планують вивести з аварійного стану будівлю, а також впорядкувати парк навколо. Тоді можна буде організувати на території цілий історичний комплекс для туристів.

«Але для цього вже потрібна буде і охоронна зона, і дирекція. Ми гоготові все це утримувати, щоб Поморянський замок був на відповідному рівні. Однак на нього нам треба щонайменше 11 млн грн», – підрахувала Оксана Ткачук.

Загалом цього року на програму «Охорона і збереження культурної спадщини» планують освоїти 9,7 млн грн. Ці гроші використають не лише на реставрацію, але й на виготовлення документації і проведення досліджень.