У Львові вшанували пам’ять Ольги Басараб

Сьогодні, 12 лютого, у Львові вшанували пам’ять видатної діячки національно-визвольних змагань України Ольги Басараб
     510  

На Янівському кладовищі представники влади спільно з громадськістю та шкільною молоддю поклали квіти й запалили лампадки до могили Ольги Басараб, спільно з духовенством помолилися. Опісля відбулося громадське віче.

Ольга Басараб організувала першу жіночу чоту в складі легіону Українських січових стрільців, після Першої світової війни була на дипломатичній службі, провадила харитативну і просвітницьку діяльність у «Комітеті допомоги раненим і полоненим» у Відні, а також в «Комітеті допомоги цивільному населенню». Після ліквідації дипломатичних представництв Української народної республіки, переїхала до Львова, і стала членом Головної управи філії Союзу українок у Львові, активно співпрацювала з Українською військовою організацією, була зв’язковою полковника Євгена Коновальця.

9 лютого 1924 року її арештувала польська поліція. Після кількох днів допитів і тортур,  Ольгу знайшли мертвою у тюремній камері в тюрмі. Влада стверджувала, що вона покінчила життя самогубством, але українські організації наполягали на тому, що жінку вбили польські силовики. Смерть Ольги Басараб викликала протести, влада змушена була провести ексгумацію. Її перепоховали на Янівському цвинтарі, але незабаром розслідування обставин її смерті припинили.