У Брюховичах почали сортувати сміття за європейськими стандартами

З нового року в селищі Брюховичі Львівської області почали сортувати сміття в різнокольорових пакетах одноразового використання
 |  Роксолана Мудрак   5112  

«Ми їздимо машиною селищем, збираємо сміття, натомість залишаємо господарям нові пакети для сортування. Далі зібране ще раз розсортовуємо і здаємо на переробку», – розповів «Львівській газеті» розповів ініціатор проекту «Bryukhovychi Green Life» Арсен Олійник.

Мешканці отримують пакети трьох кольорів: зеленого (для скла), жовтого (для пластикової тари) та синього (для паперу). Разом з новими пакетами їм роздають докладну інструкцію щодо сортування.

Такий метод збору сортованої сировини активісти запозичили з Італії. Брюховичі стануть одним із перших, а можливо, і першим населеним пунктом в Україні, мешканці якого сортуватимуть сміття за такою практикою. Гроші на реалізацію проекту у перші півроку: закупівлю пакетів, збір та вивіз сміття, – виділили місцеві підприємці. Тепер, за словами Арсена Олійника, проект є окупним.

Зібране здають на підприємства з переробки ТПВ у м.Львів. За останні півроку роботи пробного проекту з сортування вдалося зібрати близько 220 кубометрів сортованої мешканцями сировини, за яку отримали майже 2,5 тис.грн прибутку. Частину коштів ініціатори скерували на зняття незаконних рекламних оголошень зі стовпів ліній електропередач, іншу – на соціальні потреби мешканців Брюховичів.

Щоправда, кажуть активісти,  за півроку існування проекту до нього вдалось залучити близько 33% мешканців, які стабільно сортують сміття.

Нагадаємо, з 1 січня 2018 року Україна зобов’язалася сортувати все сміття за видами матеріалів, а також розділяти його на придатне для повторного використання, для захоронення та небезпечне. Цю правку до Закону України «Про відходи» ухвалили ще 2012 року, однак на практиці має запрацювати тільки зараз. Відповідно до Угоди про асоціацію з Європейським Союзом, Україна має зобов’язання протягом найближчих 5-6 років упорядкувати поводження з відходами та привести законодавство у відповідність до європейських вимог.

Отже, відповідно до Закону України «Про відходи», з 1 січня 2018 року встановлюється заборона на захоронення неперероблених (необроблених) побутових відходів. Крім цього, українці повинні сортувати сміття.

Великогабаритні, ремонтні та небезпечні відходи у складі побутових мають збирати окремо від інших видів. Небезпечні відходи – відокремлювати на етапі збирання чи сортування та передавати спеціалізованим підприємствам, які одержали ліцензії на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами.

Перевезення побутових відходів мають здійснювати спеціально обладнані транспортні засоби. Орган місцевого самоврядування на конкурсних засадах відтепер має визначати виконавця послуг з перевезення побутових відходів з певної території населеного пункту.

Захоронення побутових відходів дозволено тільки на спеціально обладнаних для цього полігонах/звалищах.

Термічне оброблення (спалювання) побутових відходів дозволено лише на спеціально призначених для цього підприємствах чи об’єктах.

Спалювання побутових відходів дозволено лише на енергетичні цілі з метою одержання теплової та/або електричної енергії.

Заборонено проектування, будівництво та експлуатація полігонів побутових відходів без оснащення системами захисту ґрунтових вод, вилучення та знешкодження біогазу та фільтрату.

Тим часом, хоча окремі населені пункти вже починають впроваджувати цивілізовані методи поводження з відходами, загалом в Україні наразі немає можливостей сповна реалізувати цей закон.

«Жодне місто в Україні зараз не готове сортувати сміття», – заявив нещодавно міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак в інтерв’ю виданню «Дзеркало тижня». – Хоча б тому, що немає контейнерів для такого сортування. Наприклад, тільки в Одесі їх потрібно близько 50 тисяч штук».

Коментуючи можливість запровадження моделі роздільного збору побутових відходів у 2018 році для «Укрінформу», Остап Семерак зазначив, що в парламенті зареєстрований законопроект, який передбачає можливість перенесення на один рік терміну заборони захоронення відходів в Україні. «Ми не підтримуємо такого перенесення», – сказав він та висловив сподівання, що профільне міністерство (Мінрегіонбуд) активізує свою роботу у цьому напрямку. Оскільки доти, поки чинний Закон «Про відходи» не має переліку та послідовності операцій із сміттям, пункт про необхідність сортування сміття залишається суто декларативним.