Лузери і щасливчики львівської політики – 2017

Усі політичні заяви топ-політиків Львівщини варто сприймати під ракурсом наближення президентських та парламентських виборів. Саме ця подія стала основним фактором, який і визначив тренди політичного року нашої області. І стане визначальною на наступний, 2018 рік
     2303  

Фото: varianty.lviv.ua

Голова Львівської обласної адміністрації Олег Синютка в середу, о 11 годині звітує про здобутки за 2017 рік. У Львівському прес-клубі очільник Львівщини переможно називає рік, що минає  роком стабільності та розвитку в області. В той же день, на кілька годин пізніше, міський очільник Львова Андрій Садовий також у присутності журналістів, чиновників та міських обранців проводить свій публічний звіт на посаді міського голови Львова.

Така синхронність є яскравою ілюстрацією політичного року на Львівщині, що минув власне, під знаком протистояння цих посадових осіб – дуже часто негласного та заочного. Лише іноді в цей заочний політичний двобій (якого, слід зазначити, зовсім не прагнули його учасники) втручався голова обласної ради або ж інші політичні сили.

Провальний рік Садового

Безумовно, найбільше іміджевих втрат зазнав міський голова Львова Андрій Садовий. Ба більше, якби цей рік був передвиборчим, подальша кар’єра Андрія Івановича, як політика загальноукраїнського масштабу була б під великою загрозою. Продовження сміттєвого скандалу, безпорадність перед завалами  сміття на вулицях Львова (влаштована, слід зауважити, спільними «зусиллями» міських чиновників та центральної влади), корупційні скандали та політичне протистояння з київською владою призвели до обвалу політичних рейтингів Садового. Якщо в 2014 році міський голова впевнено займав другу-третю сходинки в переліку імовірних кандидатів в Президенти, то в кінці 2017 він не потрапив навіть в п’ятірку.

Шосте-сьоме місце очільника Львова виключає його з фаворитів президентських перегонів, фактично повертаючи його у місцеву політику. Адже Садовий – міський голова Львова є набагато вигіднішим для Банкової, аніж Садовий – кандидат в Президенти чи Садовий – депутат парламенту, голова маленької, але гордої фракції ВРУ. Тим більше, що потреба в голосах парламентської фракції «Самопомочі» відпала після фактичного приєднання до коаліції «Відродження» та «Волі народу»,  а також – відмови Порошенка протиснути в парламенті зміни до Конституції в частині статусу окупованих територій. Натомість, за існуючого законодавства та реального розкладу сил, керівники місцевого самоврядування залишаються надзвичайно уразливими та залежними від рішень виконавчої влади.

Фото: dyvys.info

Також в разі «потреби» влада може активізувати, – або ж навпаки пригальмувати хід розслідування численних кримінальних справ, в яких фігурує або сам Андрій Іванович, або його підлеглі.

Втім, в місті Садовий і далі утримує впевнені позиції, контролюючи і депутатський корпус через коаліцію фракцій Блоку Петра Порошенка (ще однин феномен місцевої політики), Громадянської позиції та, власне «Самопомочі». Опозиційні фракції УГП, Свободи та Народного Контролю не зуміли створити стабільної та дієвої альтернативи Садовому в стінах міської ради. Більше того, за два роки до старту нової виборчої кампанії до місцевих органів влади місцеві еліти так і не спромоглась висунути альтернативу на наступні мерські перегони. У разі відсутності такої, перш за все, консолідованої альтернативи, результат наступним виборів мера є більш ніж прогнозованим.

Отож цей рік став би фатальним для Садового, якби він був останнім перед виборами. Але «завдяки» короткі політичній пам’яті українських виборців (Тимошенко в 2014 – 2017 рр. тому приклад) в команди львівського міського голови є шанси якщо не відновити статус-кво до сміттєвої кризи, але хоча б зміцнити свої позиції у вищій лізі української політики.

Стабільність Синютки

Якщо не враховувати позиційного протистояння з Андрієм Садовим, голова Львівської  облдержадміністрації  уникнув значних скандалів або ж конфліктів. Зважаючи на специфіку політичного ландшафту Львівщини та досвід його попередників, це неабиякий здобуток для Олега Михайловича.

Олег Синютка – чи не перший господар кабінетів на Винниченка, який зумів вибудувати стабільно конструктивні стосунки з депутатським корпусом Львівської облради та заручитись небаченою лояльністю Києва.

Важко знайти іншу область України, куди б неодноразово приїхдив Президент, щоб власноручно відкрити нове підприємство з закордонними інвестиціями. Або ж інший регіон, який може похвалитись настільки масштабними фінансовими вливаннями в ремонти доріг (цього року у Львівській області відремонтували 600 км автодоріг. Вартість робіт – понад 3,4 млрд грн). Слід зауважити, що ремонти доріг та залучення інвестицій – це одні з основних пріоритетів, які визначив новопризначений очільника ЛОДА ще в 2015 році. І саме в цих напрямках Львівщина отримала найбільше сприяння від Києва.

Фото: glavcom.ua

Якщо додати сюди і всебічну підтримку Президентом та Прем’єр-міністром обласної адміністрації та її очільника під час «сміттєвої кризи», то навіть неозброєним оком видно надзвичайно, сказати б, непристойно прихильне ставлення центральної влади до очільника Львівщини.

Така лояльність має свої пояснення: в планах Києва Олег Синютка мав би виступити такою собі політичною альтернативою «міцного господарника» Андрія Садового. До  травня 2016 року протистояння міського голови Львова та очільника ЛОДА було, швидше заочним та неочевидним. Жоден з них, зважаючи на 9 років досвіду спільної роботи не переступав норм офіційного спілкування. Однак після трагедії в Грибовичах, а особливо – після паралічу міських комунальних служб з вивезенням сміття зі Львова навесні 2017 року приховане протистояння переросло у відкрите.

Традиційно норовливі депутати Львівської обласної ради, в «портфоліо» яких і штурми кабінетів очільників Львівщини, і бойкот ініціатив ОДА і тихий саботаж виконавчої влади, як правило, доволі лояльно ставляться до прохань Синютки. Така співпраця триває уже близько двох років, і пояснюється, частково, спільними політичними інтересами голови обласної ради Ганущина, який став депутатом саме від БПП і очільника ОДА Синютки, який був першим номером від партії влади на місцевих виборах 2015 року. Обидва зацікавлені в максимально конструктивній співпраці, зважаючи на амбітні плани обидвох, які виходять далеко за межі Львівської області.

Попри чутки, Олег Синютка, найімовірніше, стане одним з рекордсменів з перебування на посаді очільника Львівської облдержадміністрації. Адже він потрібен Києву у Львові, принаймні до президентських, а можливо і парламентських виборів. І не лише як топ-менеджер, але й як політичний гравець.

Балансування Ганущина

Попри вихід фракції «Самопомочі» з депутатської більшості та усунення з посади заступника голови облради Парасковії Дворянин, численні демарші обласної «Батьківщини» та послідовну опозиційність «Свободи», очільнику Львівської обласної ради Олександру Ганущину все ж вдається утримувати ситуацію під контролем.

Завдяки умінню знаходити компроміси та враховувати спільні інтереси йому вдається протягом ось уже двох років забезпечувати стабільну роботу обласного парламенту. Саме це уміння дозволило йому вибудувати неможливий на всеукраїнському рівні союз «БПП», «Самопомочі» та «Громадянської позиції». Пізніше представника опозиційної до влади Самопомочі змінив інший представник такого ж опозиційного «Народного контролю». Незважаючи на антагонізм політичних сил на всеукраїнському рівні, у Львівській області цей союз стабільно та надійно працює, дозволяючи Ганущину не особливо зважати на опозицію.

Цього року Львівська обласна рада однією з перших затвердила обласний бюджет та повний перелік обласних програм. Затвердження на посади керівників комунальних закладів за  конкурсним принципом, продовження фінансування конкурсу мікропроектів для місцевих громад – це ініціативи, якими може похвалитись обласна рада на всеукраїнському рівні.

Фото: depo.ua

Однак межі діяльності очільника Львівської обласної ради виходять далеко за межі області. До регулярних поїздок  на Схід з допомогою для військових цього року додалась співпраця з Луганською областю. Ганущин наполегливо «просуває» можливості для мовлення львівських медіа на східних прифронтових територіях, зокрема Луганщині. В заходах, організованих обласною радою на запрошення голови беруть участь перші особи країни. Така активність поза рамками прямих повноважень може вказувати, що чинний голова обласної ради розглядає свою посаду лише як трамплін для подальшої політичної кар’єри.

В будь-якому випадку, зважаючи на хороші стосунки з народними депутатами від Львівщини, спільність позицій з керівництвом ЛОДА, і основне – умінням збалансовувати сили та інтереси різних політичних сил в обласній раді Олександру Ганущину ніщо не завадить і в наступному році почуватись господарем на своїй території.

Наступний, 2018 рік пройде під знаком підготовки до майбутніх президентських виборів. Це стане основним мотивом політичних дій та заяв політичних гравців області. Андрій Садовий, очевидно, і далі не має наміру шукати компромісу з центральною  владою. Відтак, основна лінія протистояння пролягатиме саме між командою міського голови Львова і його партією, та представниками партії влади на Львівщини. Саме вони стануть основними суб’єктами політичних процесів. Натомість інші гравці – політичні партії діятимуть в рамках і векторах заданими всеукраїнськими організаціями та їх лідерами. Зрозуміло одне – 2017 рік – останній відносно спокійний на Львівщині. Попереду – вир політичного популізму, звинувачень скандалів та викриттів.