Польський священик хоче встановити шокуючий пам’ятник жертвам Волинської трагедії

Частинами монумента є дитина, пронизана вилами, а також паркан із відрубаними головами людей на палях
     2085  

Джерело: onet.pl

Польський портал onet.pl опублікував світлини жахаючого 15-метрового пам’ятника жертвам Волинської трагедії, який хочуть встановити в місті Торунь. Частинами монумента є дитина, пронизана вилами, а також паркан із відрубаними головами людей на палях.

Як з’ясував польсько-український портал POLUKR.net, встановити монумент хоче отець Тадеуш Ридзик – засновник і директор католицького радіо «Радіо Марія», католицького «Телебачення Trwam», співзасновник і голова фонду Lux Veritatis. Пам’ятник він мав намір встановити на приватній території фонду Lux Veritatis.

Джерело: onet.pl

Світлини з пам’ятником порталу onet.pl прокоментували експерти з питань польсько-українських відносин: директорка програми «Відкрита Європа» Фундації ім. Стефанія Баторія Катажина Пелчинська-Наленч, політолог і викладач Студій Східної Європи Варшавського університету Адам Бальцер та експерт Інституту міжнародних відносин Варшавського університету Анджей Шептицький, – передає мультимедійний портал українців у Польщі ПРОстір. Експерти зазначають, що в разі встановлення монумент однозначно погіршить і без того непрості польсько-українські стосунки.

Катажина Пелчинська-Наленч зазначила, що в такому символічному та страшному представленні жертв трагедії немає жодної поваги до них. «Не йдеться про те, що не потрібно відверто та чесно говорити про Волинський злочин. Але не можна використовувати жорстокі культурні символи, сповнені ненависного послання», – наголосила вона.

Джерело: onet.pl

«Навіть ці дати – 1942-1947. Загальновідомо, що найбільші злочини проти поляків УПА вчиняла в 1943-1944 роках. Але якщо поглянути на 1947 рік, то слід поставити запитання, чи не йдеться про нівелювання операції «Вісла», що мала всі ознаки злочину проти людства, – зазначив Адам Бальцер.

Анджей Шептицький назвав монумент жахливим. «Вимагаємо від українців проведення на терені України ексгумацій, зокрема останків польських жертв Волині. Виникає запитання: чи цей пам’ятник сприятиме проведенню таких робіт? Маю сумніви. У міжнародний відносинах так уже склалося, що певна дія призводить до реакції», – додав Шептицький.

У міській раді польського міста Торунь журналістові PolUkr.net пояснили, що не можуть коментувати ймовірну появу пам’ятника, бо це приватна ініціативна на приватній території фонду Lux Veritatis отця Тадеуша Ридзика.

«Нічим не можемо допомогти в проясненні справи з можливою появою такого пам’ятника. Це приватна ініціатива отця Тадеуша Ридзика та його фонду, тож усі питання до них. Влада міста не відповідає за це, та не має до цього жодного стосунку. У цьому фонді щось таке справді хочуть поставити у себе, бо теж чула таку інформацію. Але це не питання до міста», – заявила в коментарі порталу працівниця офісу міської ради Торуня Беата Червонка.

У варшавському офісі організації Lux Veritatis наразі відмовилися коментувати цю справу.

Тадеуш Ридзик – польський католицький священик, доктор богослов’я, засновник і директор радіо «Радіо Марія», «Телебачення Trwam», співзасновник і голова фонду Lux Veritatis.

Вивчав богослов’я в Богословській академії у Варшаві. У 1971 році висвячений на священика. Працював викладачем релігії в Торуні. У 1991 році заснував «Радіо Марія», приватний університет — Вища школа соціальної культури і ЗМІ в Торуні. У 2009 році захистив докторську дисертацію на факультеті теології в Університеті кардинала Стефана Вишинського.

Тадеуш Ридзик — впливовий у Польщі священик. «Радіо Марія» має до трьох мільйонів слухачів. Медіа-конгломерат отця має теж телеканал Trwam i щоденну газету Nasz dziennik. Його роками підтримують польські праві партії.