Сьогодні вшановуємо святого Андрія Первозваного

13 грудня церква відзначає день святого апостола Андрія Первозванного – людини, яка першою принесла віру християнську на землі теперішньої України
     1344  

Саме тому Андрія Первозваного особливо вшановують в Україні, де побудовано багато храмів на його честь.

Святий апостол Андрій спочатку був учнем Івана Предтечі. Після хрещення Господнього він залишив Хрестителя і першим серед апостолів став учнем і послідовником Христа.

Сам Андрій Первозваний був родом з Галілеї. Ця північна частина Святої Землі відрізнялася родючістю і живописністю, а її мешканці – добродушністю і гостинністю. Галілеяни легко уживалися з греками, що у великій кількості населяли їхню країну. Багато хто з галілеян розмовляв грецькою мовою і навіть мали грецькі імена. Ім’я Андрій – також грецьке за походженням і в перекладі означає «мужній».

У пам’ять про Андрія Первозванного в Києві, на тому місці, де апостол поставив перший хрест, 1212 року було споруджено дерев’яну церкву Воздвиження Чесного Хреста Господнього, в храм Святого Андрія Первозваного є на початку Андріївського узвозу.

Андрій був рибалкою і став першим з 12 апостолів, кого покликав на служіння Ісус Христос. Він привів з собою і рідного брата, майбутнього апостола Петра.

Після того, як Ісус Христос вознісся на небо, апостоли, за велінням Господа мали проповідувати Євангеліє по всьому світу. За переказами, перед розселенням з Єрусалиму вони зустрілися востаннє в одному місці, і там склали так званий апостольський символ віри – як план майбутньої всесвітньої проповіді. При цьому по частинах розділили між собою весь тодішній світ. Частиною, де мав проповідувати святий апостол Андрій, стали обширні країни Віфінії і Пропонтиди, Греції і Македонії, Фракії і Скіфії.

Апостол пройшов Малу Азію, Фракію, Македонію, дійшов до Дунаю, перетнув побережжя Чорного моря, Грузію, Крим, Тавриду і по Дніпру піднявся до того місця, де стоїть Київ. На тому місці, де Андрій Первозваний встановив хрест, у Києві звели Андріївську церкву.

Апостол благословив священні пагорби Києва і, звернувшись до учнів своїх, сказав: «На цих горах засяє благодать Божа, буде місто велике і багато церков здвигне тут Бог».

Після цього, відвідавши ще багато міст Греції, святий Андрій прибув у Патри Ахайські (нинішній Патрас). У той час вже лютувало перше гоніння на християн, підняте Нероном. Попри це, проповіді апостола привернули багатьох до Христа. Язичницькі храми порожніли, а число християн невпинно зростало. Роздратований цим, правитель області Ей заточив святого Андрія у темницю, але любов вірних не залишила апостола і в ув’язненні: безліч народу щодня стікалися до темниці слухати його натхненні проповіді. Правитель, побоюючись народного повстання, поспішив засудити апостола на хресну смерть.

Андрій прийняв муки ради Христа. У місті Патри апостола Андрія розіп’яли на хресті, який складався з двох перетятих навскіс перекладин у вигляді букви «Х». Відтоді цей хрест називають Андріївським.

Під час жорстоких знущань апостол прославляв Господа і не припиняв проповіді. Після дводенних страждань святий Андрій возніс хвалу Богу і промовив: «Господи, Ісусе Христе, прийми дух мій». Тоді яскраве сяйво Божественного світла освітило хрест і розіп’ятого на ньому мученика. Коли сяйво зникло, душа апостола Андрія Первозваного відійшла до Господа.