Об’єднання дасть поштовх для розвитку Рудок і довколишніх сіл , – Іван Лозинський

У неділю, 29 жовтня, у 8 об’єднаних територіальних громадах Львівщини відбудуться перші вибори. Це дві міські – Рудківська та Великомостівська, дві селищні – Щирецька та Славська , і чотири сільські – Волицька, Солонківська, Підберізцівська та Воютицька
     2276  

Зокрема, у Рудківську обєднану територіальну громаду мають увійти місто Рудки, села Колбаєвичі, Чайковичі, Малинів, Подільці, Сусолів, Задністряни, Погірці, Конюшки-Королівські, Конюшки-Тулиголівські, Круковець, Новий Острів, Підгайчики. Адміністративний центр буде створено у місті Рудки.

Про переспективи Рудківської ОТГ «Львівська газета» поспілкувалася з чинним міським головою м.Рудки, кандидатом на посаду голови Рудківської ОТГ Іваном Лозинським.

Довкола Рудок планується об’єднання багатьох населених пунктів. Усі ці сільські ради та й самі Рудки хочуть об’єднуватися? Адже знаємо чимало випадків, коли на об’єднання йдуть «добровільно-примусово»?

У перспективному плані у нас 22 тисячі населення. Зараз, у цьому форматі об’єднання,  ми йдемо з кількістю населення 13,5 тисяч осіб, тобто у Рудках мешкає 5200 осіб і решта ­­– це населення сільських рад, які ідуть на об’єднання. Справді, було непросто загітувати ті сільські ради, тому що, як ми знаємо, на сьогодні закон говорить про добровільне об’єднання. Нам вдалося спільними зусиллями переконати, що ми станемо більш заможними, більш самостійними, успішнішими господарями.

Що дасть це об’єднання для населених пунктів і їх мешканців?

Головне, заради чому ми об’єдналися – це можливість самостійно збирати податки на своїй території і самим розпоряджатися бюджетними коштами без району, без області і без Києва. За ці податки ми будемо утримувати садочки, позашкілля, спорт, культуру, бібліотеки, здійснювати благоустрій міста та сіл. Тепер ніхто без нас не зможе закрити школу чи медпункт, а навпаки – ми зможемо створити кращі умови навчання та лікування наших жителів. У місті Рудки податків збирається найбільше, і ми будемо їх направляти на розвиток наших сіл. Вже не будемо ходити з простягнутою рукою до районної влади, чи області. Досвід Польщі показав, що успішні громади ті, які обєдналися навколо міста. І ще, що важливо, що у нас більше шансів, що до нас прийдуть інвестори і будуть створювати робочі місця. Маленькі сільські громади такого шансу позбавлені на довгі роки.

Важливим є той факт, що Рудки сьогодні мають хороший досвід виграшу проектів та мікропроектів. Наші фахівці зможуть допомагати сільським громадам також досягати успіху і залучати кошти обласного та державного бюджету, а також міжнародні гранти.

Ви міський голова Рудок – могли б залишатися на цій посаді. Чому вирішили балотуватися на посаду голови ОТГ? Це ж зовсім інший формат роботи? Адже тепер це не тільки Рудки, а й села, які мають менше грошей, та не менше проблем?

У Рудках за два роки роботи зроблено чимало, зокрема, і завдяки потужній підтримці обласних депутатів Володимира Шведи і Олега Домчака, та депутата Верховної ради Ярослава Дубневича. Реалізовано багато проектів, наприклад, прокладено водогін та облаштовано нове кладовище. Також ми облаштували площу, дитячі майданчики, зробили вуличне освітлення. Так, можна було б залишатися працювати у такому ж форматі, у такому ж статусі як є. Але зараз район, до прикладу, не в силі фінансувати садочок, не в силі підтримувати районну лікарню. А у процесі об’єднання буде субвенція від держави. І така перша «цукерочка» від держави саме для сільської місцевості – це субвенція з розрахунку кількості сільського населення. Таким чином ми зможемо розвивати місто Рудки та сільські ради, які будуть частиною ОТГ. Я зараз маю багато зустрічей з сільськими радами, з активом сіл, ми активно обговорюємо ці питання.

Простий приклад. Кошти субвенції ми могли би використати на придбання комунальної техніки:багатофункційного трактора чи грейдера, які зможуть забезпечити розчищення територій. Особливо актуально це зараз, коли зима вже близько. Сьогодні такої техніки немає і немає можливості її використовувати у віддалених селах. Без об’єднання і субвенції купити її не вдасться.

Ви говорите про першу субвенцію, яка це сума?

Згідно з попередніми підрахунками, перша субвенція може становити приблизно 5, 5 мільйона грн.

Тобто це субвенція, яку отримає уже об’єднана територіальна громада?

Так, цю суму отримає ОТГ з розрахунку на кількість сільських жителів. Там немає термінів освоєння. Вважаю, що разом з депутатським корпусом ОТГ її треба просто скерувати у правильне русло, на користь громаді.

Багато говорять про те, що ОТГ після об’єднання можуть залишитися без грошей, бо лише певний відсоток залишатиметься з оподаткування; ще одна думка, що бідні села можуть стати ще біднішими. Які Ви бачите загрози для ОТГ?

Перед об’єднанням проводилися розрахунки, чи має така громада право на існування. Погоджуюся, що краще ми б виглядали, якби йшли на об’єднання у форматі 22 тисячі населення, тобто з тими населеними пунктами, які включені у перспективний план об’єднання, але які ще вагаються. Тоді ми були б ще потужнішою громадою.

Зараз ми говоримо про те, що громаді залишатиметься 60% ПДВ та земельний податок, які до цього часу «йшли» в район. Також на території майбутньої громади, тобто в тих сільських радах, які йдуть з Рудками на вибори, є вишки, де добувають газ. При об’єднанні частина податку теж залишатиметься. Треба розуміти, що досі громаді не залишалось нічого.

Часто мешканці сіл побоюються, що у них можуть забрати землю… У межах майбутньої Рудківської ОТГ є такі застереження?

До сьогодні сільські ради були в підпорядкуванні району. І без рішення сільських рад її ніхто не міг відчужити. Тепер рішення по земельних питаннях прийматиме сесія міської ради, до якої люди оберуть своїх представників. А Також виконавчий комітет, до якого увійде староста села. І якщо староста голосує проти – то рішення не може бути ухвалене. Це таке собі право вето. Я завжди буду дотримуватися правила, що кожне питання, яке стосується сіл району має спочатку ухвалюватися на сході села. Окрім цього, земля, яка знаходиться за межами населених пунктів, перейде в розпорядження тепер обєднаної громади. Ми чекаємо, що такий закон невдовзі прийме Верховна Рада.

Тобто, якщо староста голосує проти, і це стосується не лише земельних питань, то рішення не приймається?

Так.

А якщо селяни проти, а староста вирішив по-іншому?

Контроль залишається за мешканцями села. Люди повинні контролювати. А майбутній голова ОТГ повинен буде іти до людей, слухати їхні аргументи, щоб було прийняте спільне рішення.

Хто тепер буде видавати довідки чи засвідчувати нотаріальні дії в ОТГ? Чи доведеться їхати селянам в Рудки?

Право вчинення нотаріальних дій матимуть старости сіл. Вони і будуть видавати на місці необхідні довідки. Старости будуть працювати на зарплаті і ніхто не буде їздити в Рудки. Так сьогодні вже є в об’єднаних громадах Самбірського району.

Щодо Рудок, то як майбутній територіальний центр забере деякі функції у району. Деякі служби будуть у самих Рудках і не доведеться їхати в районний центр, тобто в Самбір.

Однією з найбільших проблем районів і сіл називають ремонти доріг. Досі були кошти з обласного, державного бюджетів – як відбуватиметься фінансування ремонтів тепер?

Дороги – одна з найбільших проблем нашої майбутньої громади. Якщо у Рудках ситуація ще трохи краща, то у віддалених селах – дуже великі проблеми. Досі у сільських радах практично не було коштів на ремонт доріг. Щоб зробити дорогу треба було докласти чимало зусиль обласним та верховному депутатам, щоб саме у нашому районі вони ремонтувалися. З 2018 року в Україні починає діяти «Дорожній фонд».  Ініціатором такого закону був Ярослав Дубневич. Гроші з фонду розподілятимуть у області. А ще будемо боротися за кошти у державному бюджеті. Тут ми маємо надію на подальшу підтримку Ярослава Дубневича і Володимира Шведи. Без них нам не вдасться продовжити будівництво доріг.

Крім доріг, які ще нагальні проблеми майбутньої Рудківської ОТГ?

Я був у кожному навчальному закладі, у кожному ФАПі. Багато зроблено, але є багато проблем, які потребують вирішення. Наприклад, був у невеличкій сільській школі в Конюшках- Тулиголівських,. Там цього року був реалізований мікропроект по ремонту Народного дому. Тепер вчителі просять про ремонт даху, який протікає. У Рудківській музичній школі теж потрібен ремонт даху. У селі Колбаєвичі зроблена гарна дорога, а тепер потрібне освітлення. У Чайковичах теж освітлення. Тобто дороги, освітлення, ФАПи, будинки «Просвіти», – загалом роботи ще непочатий край.

Але будь-які роботи залежать від грошей. Чи будуть ті кошти для ОТГ?

Все і одразу не зробиться. Потрібна постійна робота. У нас є стратегія залучення фінансування – це участь у різних мікропроектах, Державний фонд регіонального розвитку. При підтримці депутатського корпусу області, при підтримці народних депутатів, зможемо залучити фінансування. Але потрібна і активна громада, бо, наприклад, у реалізації мікропроектів потрібне залучення коштів громади.

А з ким Ви ідете на вибори? Хто є у вашій команді?

Моя команда однодумців – це, зокрема, обласний депутат, мій друг з дитинства Володимир Шведа, обласний депутат Олег Домчак, наше районне керівництво голова Самбірської райдержадміністрації Микола Фрей, голова райради Віталій Кімак, а також підприємці міста, прості люди, які хочуть зробити наше місто, нашу майбутню громаду максимально успішною.

Якщо Вас підтримає громада, які першочергові завдання ви ставите для себе і своєї команди? Виділіть три.

Перше завдання – зберегти цю інфраструктуру, яка у нас уже є. Йдеться про музичну школу, народні доми, бібліотеки. Бо ходять різні чутки, що їх мають закрити. Але завдання – зберегти ці заклади. Друге завдання – це ремонт доріг, бо на погані дороги скаржаться мешканці чи не на кожній зустрічі. І третє завдання – відновлення комунального господарства, придбання техніки, якою могла б користуватися громада.

А який зараз бюджет Рудок?

6,5 млн грн.

А яким би мав бути бюджет для громади?

Важко сказати.

А сума підтримки від держави?

Субвенція на освіту має бути приблизно 11 млн грн, на медицину – приблизно стільки ж. але велися підрахунки, що цього замало для функціонування усіх закладів – шкіл, гімназій, медзакладів. Очікуємо, що буде дофінансування.

До речі, в межах медреформи – у Рудках залишиться лікарня?

Так, це була одна з головних причин об’єднання, щоб у Рудках залишилася лікарня. Якщо раніше лікарня була у підпорядкувнні центральної районної, тепер вона має статус комунального закладу.Плануємо закупити обладнання для лікарні, щоб покращити якість надання медичних послуг для пацієнтів.

 

Розмовляв Богдан Коваль