Сьогодні церква відзначає Усікновення голови Іоанна Предтечі

11 вересня – день пам'яті Іоанна Предтечі – пророка, який передбачив прихід у цей світ сина Божого Ісуса Христа
     2075  

11 вересня церква східного обряду згадує святого пророка, Предтечу і Хрестителя Господня Іоанна, передає Ukr.Media. Свято має назву Усікновення голови Івана Хрестителя, також у народі його називають Головосіки, Головосічення.

Звичайно, мученицьку смерть Іоана Хрестителя важко назвати святом, але церква зараховує його саме до Великих свят.

Усікновення – це день розставання святого з цим світом, у який він постраждав від людського гніву і жорстокості. Мученицька смерть стала підсумком його життя і подвигу, але не стерла ті добро і правду, що він ніс людям. Цього дня церква також вшановує пам’ять воїнів, які «воювали за істину і добро і життя своє поклали за свою Вітчизну».

Історія цього свята описана в Євангеліє від Марка. «…Бо цей Ірод, пославши, взяв Іоанна і посадив його у в’язницю, через Іродіаду, жінку Філіппа, брата свого, з якою він одружився. Бо Іоанн говорив Іродові: не годиться тобі мати жінку брата твого. Іродіада ж, гніваючись на нього, бажала вбити його та не могла. Бо Ірод боявся Іоанна, знаючи, що він муж праведний і святий, і охороняв його; багато, що робив, слухаючи його, та із задоволенням слухав його. І настав день, коли Ірод, святкуючи день свого народження, влаштував бенкет для вельмож своїх тисяцьких і старійшин галілейських; і увійшла дочка Іродіади, танцювала і догодила Іродові і тим, що возлежали з ним. Цар сказав дівчині: проси в мене, чого хочеш, і дам тобі. І клявся їй: чого тільки попросиш у мене, дам тобі, навіть до половини мого царства. Вона вийшла і спитала матері своєї: що просити? Та відповіла: голову Іоанна Хрестителя. Вона відразу ж пішла з поспішністю до царя і просила, кажучи: хочу, щоб ти зараз же дав мені на блюді голову Іоанна Хрестителя. Цар замутився, але, заради клятви і тих, що возлежали з ним, не захотів відмовити їй. І негайно, пославши ката, цар звелів принести голову його. Той пішов, відсік йому голову в темниці і приніс голову його на блюді і віддав її дівчині, а дівчина віддала її матері своїй…»

11 вересня – день суворого посту. Віруючі тримають одноденний піст у пам’ять про трагічну смерть пророка. Зокрема й тому, що сам Предтеча за життя харчувався бідно, в основному сараною і диким медом, жив здебільшого в пустелі і вів суворий спосіб життя.

Зі святом 11 вересня в народі пов’язано безліч правил, прикмет і забобонів.

11 вересня не можна нікому позичати гроші і взагалі що-небудь віддавати з дому. Навіть якщо у вас дуже просять, знайдіть причину для відмови, інакше можна віддати з дому благополуччя.

Сьогодні не можна починати нових справ: будь-яке починання в день Усікновення 11 вересня обернеться провалом.

Прикмети забороняють сьогодні стригтися й навіть зачісуватися, «інакше волосся весь рік буде сіктися».

У День усікновення глави Іоанна Предтечі необхідно тримати суворий піст. Не можна вживати в їжу м’ясо, молоко, рибу, морепродукти.

На Головосіки не користувалися ножем, сокирою і будь-якими іншими гострими предметами. Було заборонено різати капусту, цибулю, яблука й інші круглі предмети, оскільки вони асоціюються з головою Іоанна Предтечі. Навіть хліб у цей день ламали руками. З цієї причини господині завжди намагалися приготувати пісні страви на цей день заздалегідь.

Цього дня не співали й не танцювали. Вважається, що той, хто в цей день танцює, той бере на себе той гріх, який колись узяла на себе Соломія.

Також у народі існує заборона на червоні плоди і напої (бо «це кров святого Іоанна»): 11 вересня не пили вина, не їли томатів, червоного перцю, червоних яблук.

Великим гріхом вважається пиячити – повір’я стверджують, що діти тих, хто напивається на Головосічення, будуть п’яницями.